Čičmany - památková rezervace lidové architektury
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Putování (více dnů) • Za kulturou • Za sportem
Kam a jak jedeme?
Vracíme se z dovolené na Slovensku. Jsme oba v důchodu, tak jsme si ji naplánovali na 5 - 6 týdnů. Chtěli jsme si udělat nějakou túru v horách, zastavit se v historicky zajímavých místech a prohlédnout si hrady, zámky i dřevěné kostelíky. Ne všechno jsme stačili. Snad se sem ještě někdy vrátíme. Jedeme z Kremnice do Trenčína. Nechá se to vzít po okreskách přes Turčianské Teplice. Tím se dojede do Čičman, nádherné malované obce.
Za čím jedeme?
Čičmany jsou v západním Slovensku - v kotlině v chráněné krajinné oblasti Strážovské vrchy. Jen o kousek výš pramení říčka Rajčianka. Ze Žiliny je to 41 km jižním směrem.
První písemné zmínky jsou z . 1272, kde se píše o nově vybudované cestě z osady Cziczman. Kdo zde tehdy žil, není známo. Současní obyvatelé sem přišli údajně až v 1. polovině 14. století. Živilo je hlavně zemědělství, chov ovcí, výroba a prodej brynzy. Byly zde těžké životní podmínky, ale i spory s panstvem, proto obyvatelé v 30. letech 20. století odcházeli např. do Francie, Ameriky apod.
Od počátku 20. století se v obci rozvíjela výroba papučí. R. 1943 se touto výrobou živilo 40 živnostníků. V r. 1949 bylo vytvořeno lidové výrobní družstvo, později různě měněno a přejmenováváno. Boty z textilu se v obci vyráběly až do r. 1990, kdy byla výroba ukončena.
Při příjezdu od severovýchodu je na dolním kraji obce velké parkoviště, kde jsou informační tabule i 2 mapky naučných stezek, které obcí procházejí. Jedna je značena arabskými čísly 1-8, druhá římskými I - VIII. Pomocí dvou druhů informačních tabulí při hlavní silnici se dozvíte podrobnější informace o turistických a nejvýznamnějších objektech obce, o památkové rezervaci, kostelu, zdejších krojích, ornamentech, historii obce, salašnictví, lyžování, turistice i o živočišstvu a rostlinstvu ve Strážovských vrších.
Pro tuto obec jsou typické úžasné malované dřevěnice. Jednoduché, převážně geometrické ornamenty jsou nanášeny bílým vápnem na tmavé dřevo. Původní výzdoba je stará asi 200 let. Vzory na domech vycházejí z výšivek na zdejších lidových krojích.
V letech 1907, 1921 a 1945 v obci hořelo a byla zničena řada těchto vzácných malovaných dřevěnic. Ty už z větší části nebyly obnovovány, byly nahrazovány moderními zděnými domky. Tím se začal měnit vzhled obce. Výjimka byla ve spodní části obce, která lehla při požáru r. 1921. Tehdy architekt Dušan Jurkovič vypracoval nové projekty původních srubových domů, které tam byly opět postaveny. Stavba těchto domů byla ukončena r. 1928, celkem bylo postaveno 66 domů a 29 hospodářských budov. Následovalo vypsání soutěže o nejkrásnější malovaný dřevěný dům. Jen díky Jurkovičovi se "zachovaly" různé typy domů, které byly podle dřívějších dob opět pomalovány tradičními, ale i méně tradičními ornamenty.
V této dolní části obce r. 1977 vyhlášena památková rezervace lidové architektury, která zahrnuje 115 srubových domů. Mezi nimi je 36 objektů, které jsou samostatnou národní kulturní památkou.
Radenův dům, patrový dům s pavlačí, byl zrekonstruován. Je v něm národopisná expozice. Téměř v sousedním domě je expozice bydlení společně žijících rodin Štefana Gregora a Petra Pupáka.
Ze zděných staveb je nutno upozornit na barokní kostel Povýšení sv. Kříže, který stojí na kopečku zhruba uprostřed obce. Na jeho místě dřív stála pravděpodobně zvonice s modlitebnou. Usuzuje se tak podle zvonu z r. 1588. Uvnitř je původní hlavní oltář z r. 1798. Klasicistní varhany jsou z r. 1738. Poslední generální oprava kostela je z r. 2009, od r. 2011 má kostel nová okna s motivy světců.
Na hlavní silnici pod kostelem je v obchodu s upomínkovými předměty infocentrum.
V horní části obce je barokně-klasicistní zámeček z konce 18. století, kde je nyní hotel s restaurací.
V obci jsou dvě zděné kapličky. Kaplička Lurdské Panny Marie stojí od r. 1900 pod farou ve středu obce, druhá je zasvěcena sv. Janu Nepomuckému a stojí na horním konci obce.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V obci je hotel i několik restaurací, minimálně jedna je v dolní části, nedaleko parkoviště. Další možnosti občerstvení jsou u muzeí. My jsme zde nejedli, zajeli jsme se sem jen podívat. Právě v té dolní restauraci jsme si na večer koupili pivo.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Že tu jsou hezké malované roubenky, to jsme viděli na prospektech. Že je jich tu tolik a nejen při hlavní třídě, tak to nás hodně, ale příjemně překvapilo. Stručně řečeno, je to prostě nádhera, nedá se snad ani vybrat, který je nejhezčí.
Ostatní informace
Obcí prochází turistické trasy - červená, zelená, žlutá - stačí si jen vybrat. Takže místo je vhodné pro turistiku i cykloturistiku, na podzim pro sběr hub, v zimě na lyže. V zimě je v lyžařském středisku Javorinka otevřen bufet. Takže se sem můžete vypravit klidně i na pár dní. My jsme už moc času neměli, takže výlet se bohužel nekonal.