Do Bušína za Kalvárií, Nejsvětější Trojicí i drobným barokem
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Za kulturou • Do přírody • Na hory • Na kole • Se psem
Kam a jak jedeme?
Malá obec Bušín se nachází na Šumperku, při silnici spojující toto severomoravské město v podhůří Jeseníků s východními Čechy a Polskem. Žijí zde sice jen asi čtyři stovky obyvatel, ale za výlet tato lokalita přesto stojí. Nejen pro možnost procházky údolím Bušínského potoka, který je přítokem řeky Moravy, ale i pro soubor drobných – a vysoce půvabných - památek, kterými se Bušín může právem chlubit.
Způsob dopravy určuje už sama poloha obce. Kdo nepojede vlastním jednostopým, dvoustopým nebo i třístopým přibližovadlem, může využít autobusových spojů. Všechny památky, které bychom si měli při našem výletu prohlédnout, se nachází v těsné blízkosti silnice č. 11 a jedná se o kapli, kříže a sousoší i lidovou architekturu.
Za čím jedeme?
Naše cesta začne u umělecky hodnotného empírového sousoší Kalvárie, které je od května roku 1958 chráněnou památkou. Autorem tohoto díla, pocházejícího z I. poloviny 19. století, je neznámý regionální umělec. Sousoší z šedého hrubozrnného pískovce je vysoké více než 4 metry a zdobí je mj. voluty, reliéf Bolestné Panny Marie a rokajová křídla. Na horní římse se soklem je osazen kříž s kamenným korpusem Krista a tabulkou s nápisem INRI. Vedle kříže stojí postavy Panny Marie a sv. Jana. Před soklem klečí sv. Barbora s kalichem v levé ruce a lebkou u pravé nohy. Na sousoší můžeme vidět zbytky šedomodrého olejového nátěru.
Zmínit můžeme také fakt, že v těsné blízkosti této památky najdeme rovněž busty dvou našich velikánú - učitele národů Jana Ámose Komenského a tatíčka Tomáše G. Masaryka.
Kvůli další zdejší památce – která ovšem za naši kulturní památku dodnes uznána není – musíme přejít poměrně frekventovanou silnici. Tady se totiž nachází zdejší kaple Panny Marie Bolestné. Jedná se o barokní kapli z roku 1718, jejíž presbytář byl přistavěn až v roce 1913. Průčelí kaple zdobí volutový štít s nikou, do níž je umístěna dřevěná socha Madony, kterou vytvořil lidový řezbář někdy okolo roku 1800. Vedle kaple se tyčí kKříž s korpusem Krista a reliéfem sv. Jana, který pochází z roku 1797.
Poté opět přejdeme silnici a zastavíme se před typickou ukázkou lidové architektury. Jedná se o výměnek z počátku 19. století, který býval součástí zdejší rychty. Přesto, že zde před sebou máme památkově chráněný objekt, je víceméně v havarijním stavu. Na výměnek až honosná budova zaujme zejména průčelní fasádou s plastickými architektonickými prvky a mansardovou střechou. A přesto, že je budova hodně zanedbaná, bývá označována jako „ojedinělý pozůstatek lidové architektury Zábřežska v reprezentativní formě“.
O pouhých několik metrů po silnici dále a výše můžeme obdivovat empírové sousoší Nejsvětější Trojice. Jedná se o další státem chráněnou památku, charakterizovanou jako výtvarně působivou kamenickou práci s lidovými prvky, pocházející z roku 1824. Tato pískovcová skulptura je vysoká asi 4,75 m a vznikla díky donátorovi Franzovi Walauchovi. Součástí tohoto sousoší jsou také voluty, reliéf v zrcadle, kde je zobrazena sv. Anna vyučující Pannu Marii, sošky andílků (ty byly původně ukradeny), reliéf se sv. Františkem (je obrácen ke stolku s lebkou, v levé ruce drží kříž) a nápisy IHS a MARIA. Vrchol tvoří skupina Nejsvětější Trojice v tradičním pojetí, kde na oblacích sedí Bůh Otec, kolem hlavy má zlacenou oválnou svatozář s plechovými paprsky a mezi koleny drží v rukách krucifix, pod kterým je zobrazena holubice s rozepjatými křídly.
A komu by to bylo málo, může se vydat ještě kousek směrem východočeským. Tam ho čeká zajímavý památník válečných obětí a hřbitov s (snad také mariánskou)kaplí a někdejší márnicí (dnes sklad kropících konví). Vedle hřbitovní kaple je umístěna pozoruhodná andělská skulptura. No a potom už následují jen okolní kopce ...
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Přímo v Bušíně, který je jinak v regionu proslulý svými uzeninami, se to sice stravovacími možnostmi nijak „nehemží“, ale v okolí obce je oběma směry možností dost a dost.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo: Pomineme-li skutečnost, že autor článku má k Bušínu již od dětství kladný citový vztah, je tady toho opravdu k vidění dost a dost, i když se jedná „pouze“ o tzv. drobné památky. Navíc se zde pohybujeme nejen v údolíčku Bušínského potoka, ale i v přírodním parku Březná. A okolní příroda rozhodně také stojí za průzkumnou návštěvu ...
Nelíbilo: Snad jen většinou až příliš frekventovaná silnice č. 11 spojující Šumperk s Hradcem Králové. Pro ty, kteří nepřijedou na kole, to ovšem žádný velký problém nebude.
Ostatní informace
Jedná se o výlet v podstatě zcela beznákladový. Jde jen o dopravu a případné nápoje či poživatiny.