Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Do přírody
Městečko Hainburg an der Donau leží na pravém břehu Dunaje v Dolním Rakousku, vzdálené asi 15 km z centra Bratislavi. Dostat se sem je velmi snadné. Z Bratislavi sem zajíždí linka MHD č.901, nebo si můžeme vyjet na kole. Já jsem tentokrát zvolil Dopravu autem. Z Moravy přes Bratislavu jsem tam byl za necelé dvě hodiny. Časově delší, ale zajímavější cesta byla zpět, a to přes Dunaj do Angernu a odtud plavbou na přívozu přes řeku Moravu do Záhorské Vsi. Kompa jezdí každý den za dobrého stavu vody v řece.
Kdo se vydá do Hainburgu, má hned několik možností, jak zde strávit čas. Hainburg an der Donau je pokládán za jedno z nejkrásnějších měst Dolního Rakouska. Je posazeno do malebné krajiny mezi vrchy Braunsberg (346 m.n.m) a Schlossberg (291 m.n.m) a na úpatí Hainburgských vrchů. Celé město obepínají hradby ze 13. století s mohutnými branami a několika věžemi .V centru samotného města se můžeme procházet úzkýma uličkami po kamenných schodech a obdivovat historii na každém kroku. Za vzhlédnuti stojí Mariánský sloup z r.1749, který stojí vedle farního kostela z roku 1236 .Milovníky železnice jistě zaujme vedení trati po kamenném viaduktu mezi nábřežím Dunaje a městem samotným. Pokud pohlédneme na vlak jedoucí městem, máme dojem,že jede po jeho starobylých hradbách. Pokud nás omrzí procházky městem, můžeme se vydat na některý z okolních kopců. My jsme si vyšli na nejbližší a nejméně náročný vrchol Schlossberg na jehož vrcholu se vypíná zřícenina hradu Heimoburg. Historie hradu se začala psát již v roce 1050. V současnosti je celá zřícenina po rekonstrukci a její prohlídka stojí za to. Z hradeb je široký výhled do dalekého okolí a na celé město. Na nádvoří hradu je mnoho míst pro odpočinek.Jako další vrchol, který jsme se ten den rozhodli zdolat byl nejvyšší vrchol Hainburgských vrchů 480 metru vysoký Hundsheimer Berg. I když má k vrcholu vést modrá značka, najít ve městě její začátek je problém. Dlouho jsme bloudili po okraji lesa a hledali kudy vzhůru . Nakonec jsme cestu našli. Jejím vodítkem byly schody, které nikam nevedly. Jestli to byla ta správná cesta nevím, i když jsme cestou rozpoznávali na kamenech zbytky modrých značek, přesto jsme asi po necelé hodině stanuli na vrcholu. Samotný vrchol zdobí malý kříž, jež nese výstižný název GIPFEL (vrchol). Na vrcholu je postavena turistická útulna. Dá se v ní skrýt před nepřízní počasí a nebo i přespat. Je dokonale vybavená a na to, že je volně přístupná je v bezvadném stavu. Jediné co zde není je voda. Tu si musíte sebou přinést. Při sestupu nechoďte lesem po nejkratší cestě. Běžte ve směru modré šipky., která jako-by obcházela kopec. Zavede Vás na místa s krásnými výhledy. Za další vrchol, který stojí za výstup je Braunsberg, kopec ze kterého jsou jistě nádherné výhledy a to i na Devín a Blavu. My jsme tam ten den již nešli a vtátili jsme se domů. Cestou zpět jsme ještě navštívili nejstarší kostel v Dolním Rakousku , kterého střecha se leskla při pohledu z Hainburgských vrchů. Nachází se na hřbitově lázeňského městečka Bad Deutsch –Altenburg. Jeho vznik je datován kolem roku 1000. Poslední atrakcí bylo překonání řeky Moravy mezi Angernem a Záhorskou Vsí na kompě. Tato na naše poměry technická nevšednost nahrazuje most a najednou převeze 6 osobních aut. Čekání není delší než půl hodiny a samotná plavba trvá jen pár minut. Stojí to ale za to.
Stravování a občerstvení by neměl být problém. Všude je spousta restaurací. Záleží jen na vaší jazykové vybavenosti a chuti. Ubytování jsem nezkoumal. Určitě se něco najde. Pro turisty například přespání v turistické útulně na vrcholu Hundsheimer Berg, kde se vyspí asi 10 lidí s vlastním spacákem a karimatkou. Za poskytnuté přístřeší pak vhodíte dobrovolný příspěvek do pokladničky uvnitř chaty.
Říct co se nám nejvíc líbilo nejde. Na každém kroku se vám rozbuší srdce nad nádherou, která je kolem spousta. Ale abych vybral to nej, pak je to zřícenina hradu Heimoburg a výhledy z Hainburgských vrchů.
Vstupné na zříceninu hradu se neplatí, vstup je volný