Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet
Jedeme na dovolenou na Slovensko. Jsme oba v důchodu, tak jsme si ji naplánovali na 5 - 6 týdnů. Chceme si udělat nějakou túru v horách, prohlédnout si hrady, zámky, zastavit se v historicky zajímavých městech, ale také chceme vidět co nejvíc zdejších typických dřevěných kostelíků. Právě v okolí Svidníku je jich hned několik.
Do této vesnice se dostanete, když pojedete ze Svidníku na sever do Dukelského průsmyku. Jen pár kilometrů za Svidníkem uvidíte sovětský a německý tank a odbočku vlevo směr Dobroslava, Kružlová.
Nejvýznamnější památkou obce je dřevěný řeckokatolický chrám svaté Paraskievy z r. 1705. Paraskieva byla dcerou bohatých křesťanů v Ikoniu. Zavázala se slibem čistoty, majetek rozdala chudým, nápadníky odmítala. Za vlády Diokleciána byla obžalovaná z křesťanství, uvržena do vězení a nakonec sťata.
Za těžkých karpatsko - dukelských bojů byla obec i chrám značně poškozeny. Při obnově chrámu v roce 1932 byly přistaveny ještě dvě boční kaple, tím získal tvar kříže. Mezi dřevěnými chrámy na východě Slovenska je to něco neobvyklého. V současné době je to tedy kostel pětiprostorový na nízkém kamenném základě, který vyrovnává mírný svah. V předsíni při vstupu do kostela je stále vidět letopočet 1705, který označuje rok dokončení a posvěcení chrámu. Má tři téměř pravidelně se snižující věže a pět křížů. V nejvyšší věži je nyní jeden zvon z r. 1790 místo původních čtyř zvonů. Střecha je pokryta štípaným šindelem.
Z původního kostela se podařilo zachránit a restaurovat pětiřadý ikonostas s náměty z Nového zákona, s ikonami apoštolů, proroků a jiných světců. Uprostřed jsou dvoukřídlé carské dveře se šesti medailony. Uvnitř jsou i další cenné ikony a předměty.
Do obce jsme zajeli jen se podívat na kostelík, nikde jinde jsme se nestavěli, ani nic nesháněli.
Tento kostelík ve tvaru kříže vypadá zajímavěji než jednoduché srubové stavby. Také nám ho sluníčko hezky nasvítilo, tím vše získává daleko hezčí podobu. Bohužel nám to sluníčko dlouho nevydrželo,jak je vidět na druhé fotce.
Na dveřích kostela byl uveden kontakt na paní, která by nám umožnila se podívat dovnitř. Toho jsme nevyužili. Vzhledem k původnímu ikonostasu je to možná škoda, jenže zrovna tuto informaci jsem si našla až doma. Na těchto kostelících se většinou žádné informace nedozvíte. Ale viděli jsme tolik dalších krásných ikonostasů, že nás to ani nemrzí.
Prohlídku kostela můžete spojit i s prohlídkou muzea v přírodě v Údolí smrti u obce Kružlová nebo s výstupem na rozhlednu Rohula. V okolí je i několik dalších dřevěných kostelíků.