Medvedie - dřevěný pravoslavný kostel sv. Velkomučedníka Dimitrije Soluňského
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet
Kam a jak jedeme?
Jedeme na dovolenou na Slovensko. Jsme oba v důchodu, tak jsme si ji naplánovali na 5 - 6 týdnů. Chceme si udělat nějakou túru v horách, zastavit se v historicky zajímavých místech a prohlédnout si hrady, zámky i dřevěné kostelíky. Právě zde v Nízkých Beskydech v okolí města Svidník je dřevěných kostelíků poměrně dost.
Za čím jedeme?
Pokud pojedete ze Svidníku na sever k Dukelskému průsmyku, tak v Hunkovcích je odbočka vlevo na Korejovce, Medvedie a ještě další dvě vesničky. Dál už to nevede. Vím, že zde žijí Rusíni, ale když vidím cedule s názvem obce psané azbukou, tak mne to docela zaráží.
Obec se rozkládá na obou březích potoka Hrišov. Patřila do šarišského regionu. První písemná zmínka je z roku 1573. Jen kousek od hlavní silnice ve svahu je dřevěný kostel. Je to kostel zcela záhadný. Není uveden v seznamu dřevěných kostelů, a to se nám podařilo sehnat krásnou ručně malovanou podrobnou mapku dřevěných chrámů v polsko-slovenském pohraničí. Na kostele nejsou napsány žádné bližší informace, ani komu je kostel zasvěcen. Dokonce zde není ani psáno, zda a kdy se slouží mše. Je vysoký, třívěžový, kamenná podezdívka vyrovnává svah, schodiště do kostela je betonové – dost to ruší celkový dojem. Předsíň - vstupní část kostela je podsklepená - to také není běžná záležitost. Chrámová loď je hodně vysoká – okna se nachází i v patře. Jen střechou se výrazně odlišuje od ostatních dřevěných kostelíků. Je plechová, hnědé barvy a celkově to dojem nenarušuje. A samozřejmě je zamčený. Až doma jsme zjistili, komu je zasvěcen a že byl postaven r. 1903. Interiér je z r. 1947. Jak jsem pátrala po dalších informací, zjistila jsem, že jeho podoba se postupem času měnila. Pravděpodobně byl od začátku dřevěný, jeden čas byl omítnutý, s vysunutou stříškou nad betonovými schody. Nyní je pravděpodobně po rekonstrukci, kdy se mu vrátila snad původní dřevěná podoba. Obrovská stříška nad schody je zrušena a nahrazena malou stříškou nad vchodem. Celkově nevypadá špatně, což můžete z fotek posoudit sami.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My jsme sem zajeli pouze kvůli dřevěnému kostelíku, nejedli jsme zde, ani nespali.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nelíbilo se nám, že zde nebyla zmínka vůbec o ničem. Jako kdyby nechtěli, aby se o něm někdo něco dozvěděl.
Ostatní informace
Medvedie leží na cyklotrase č. 015, která spojuje dva památníky dukelských operací - Údolí smrti v Kružlové s Památníkem čs. armádního sboru na Dukle. Cesta měří 17 km. Stejně tak je možno jít pěšky po červené turistické značce. Tato cesta měří 16 km.