Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Jedeme na dovolenou na Slovensko. Jsme oba v důchodu, tak jsme si ji naplánovali na 5 - 6 týdnů. Chceme si udělat nějakou túru v horách, zastavit se v historicky zajímavých místech a prohlédnout si hrady, zámky i dřevěné kostelíky. Právě zde v Nízkých Beskydech v okolí města Svidník je dřevěných kostelíků poměrně dost.
Obec Miroľa leží na severu Slovenska v Laborecké vrchovině. Pokud pojedete ze Svidníku na sever k Dukle, v Krásné Poľaně musíte odbočit na východ - přes Bodružal se dostanete do Miroľi. První písemné zmínky o obci jsou z r. 1572 .
Nejcennější památkou je na východním svahu v centru obce dřevěný kostel z r. 1770. Není to však první dřevěný kostel v obci. Na stejném místě stál dřevěný kostel již zhruba o 100 let dříve. Současný kostel je typická třídílná stavba, i když díky opláštění vypadá předsíň (babinec) s chrámovou lodí jako jedna část. Nad babincem je vyšší věž, nad lodí je třístupňovitá střecha, nad svatyní dvoustupňovitá střecha, všechny jsou zakončeny kopulí, které připomínají tvar hrušky, vrchol tvoří makovička s trojramenným křížem.
Areál je oplocen vodorovnou kulatinou se stříškou, proti babinci je dřevěná vstupní branka s kuželovitou stříškou, která je pokryta šindelem. Vjezd do areálu je umožněn klasickými vraty z dřevěných latí.
Interiér je původní, tedy z 18. století. Otvor jáhenských dveří je volný, carské dveře jsou nejstarší - jsou ze 17. století - z původního ikonostasu, jsou ozdobeny šesti medailony. Ve druhé řadě jsou ikony, kde jsou zobrazeny hlavní církevní svátky, vč. Večeře Páně. Ve třetí řadě jsou ikony všech apoštolů. Čtvrtou řadu tvoří medailony proroků. Hlavní řada je cihlově červená, v ostatních řadách převládá modrá, bílá a zelená barva a jemné zlacení.
V hlavní lodi je několik jednotlivých ikon ze 17. století, které se zachovali z původního dřevěného kostela. Ve vstupní části - v babinci jsou historicky cenné knihy převážně ze 17. století, které se používali při bohoslužbě a kde jsou dobové zápisy v azbuce, např. o dárcích a jiných událostech dané doby. Tam také visí vzácná tzv. pláštěnica, což je velká ikona, která zobrazuje ukládání Krista do hrobu. Našli ji při rekonstrukci kostela r. 2004 uvnitř oltáře a pochází pravděpodobně ze 17. století.
Během dukelských operací v listopadu 1944 byl celý areál i s kostelem poničen. Obyvatelé obce si ho pak sami zrekonstruovali. Ikonostas i ostatní ikony v interiéru byly naposledy rekonstruovány na poč. 21.století.
Kostel je od r. 1968 národní kulturní památkou Slovenska.
My jsme sem zajeli pouze kvůli dřevěnému kostelíku, nejedli jsme zde, ani nespali.
Než jsme jeli sem do Miroľi, stavěli jsme se v Bodružalu, kde jsme si zakoupili nádhernou barevnou publikaci i z tohoto kostela. Publikace i vstup tam byl proti jiným kostelům výrazně dražší, tak jsme ani neplánovali tady jít dovnitř. Když jsme však ke kostelu dorazili, pán tam venčil psa a hned nám nabízel, že nám kostel otevře a pustí nás dovnitř. Ale kupodivu hlásil, že se můžeme jít podívat zcela zdarma. Podezíráme paní z Bodružalu, že pánovi volala a poslala ho tam. Každopádně to bylo příjemné a interiér je samozřejmě hezký. Bohužel se nesmí uvnitř fotografovat. Díky této události však nevíme, zda je tam v případě nepřítomnosti uveden kontakt.
Obec leží v Laborecké vrchovině na zelené turistické značce, po které dojdete do obcí Príkre a Bodružal, kde jsou také hezké dřevěné kostelíky. Vrátit se můžete po silnici. Provoz je nepatrný. Další vycházku si můžete udělat z obce Príkrá, např. až k hranicím. Možností je tam víc.