Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Za kulturou
Do Polské Nysy, město leží asi 20km od českých hranic, nejjednoduší přístup je od přechodu Mikulovice - Glucholazy, ale daleko to není ani od Zlatých Hor, či Javorníku, kdo chce, může i na kole, neměl by být problém i nějakým polským autobusem, ale to si návštěvník musí najít.
Tentokrát jedeme přímo na slavnost, jedná se o rekonstrukci historické bitvy, ale zároveň i za kouskem historie a třeba i za koupáním.
V Nyse jsme byli se zájezdem, který pořádal městský úřad jakožto výlet do družebního města, takže nám dali i jakousi svačinu, ale v Nyse jsme zašli do hospody u Vratislavské brány (byli jsme tam už jaksi z tradice). Ale ve městě není nouze o obchody a restaurace všeho druhu. Nysa má více než 47.000 obyvatel, ti se musí taky někde najíst.
Kdo zavítá v létě, nejlépe koncem července nebo začátkem srpna na dovolenou či výlet do Jeseníků, bude-li navíc pobývat někde přímo na Jesenicku, může si udělat výlet do nedaleké Nysy. Významné historické město stojí za návštěvu i jindy, ale právě uprostřed prázdnin se v Nyse konají slavnosti s rekonstrukcí bitvy z období napoleonských válek. Nysa byla barokním pevnostním městem. Jakmile se Prusové zmocnili Dolního Slezska, začali tuto pevnost posilovat proti případné odvetě rakouských vojsk. Ty ji nakonec nechali na pokoji, ale později, r. 1807 Nysu dobyla francouzská vojska.
Od r. 2000 se v Nyse pravidelně konají rekonstrukce válečných událostí, obdobně jako třeba u nás ve Slavkově. A protože na rozdíl od té naší se bitva koná v létě, není problém návštěvu Nysy spojit třeba i výletem k Nyskému jezeru. U velké vodní plochy je středisko letní rekreace s všemožnými atrakcemi všeho druhu, množství stánků, chat a restaurací, i milovníci rybolovu si zde přijdou na své.
Nicméně zpět k bitvě. My jsem tu pobývali 27. července 2007, kdy byla bitva obzvlášť významná, vzhledem k 200letému výročí dobytí Nysy. Už od rána bylo město plné okupantů všech možných národů a vojsk, které se napolenských válek účastnily. Vyhrávala tu i skotská dudácká kapela, dopoledne pak bylo završeno přehlídkou vojsk. Samotná bitva pak probíhala u pevnosti Fort II. V odpoledních hodinách, cca 17.-18.00. Nejdříve probíhaly manévry na poli před pevností, postupně frantíci zatlačili prušáky k bráně pevnosti, duněla děla, třískaly šavle, padali mrtví, bědovali vypálení vesničané, plakaly znásilněné ženy.
Kolem šesté večerní pevnost kapitulovala, vojska přátel i nepřátel vpochodovala do fortu, mrtvoly ožily a odebraly se rovněž do tábora a za nimi proud obecenstva.
Kulturní program probíhal až do večerních hodin, ale ten už jsem neviděl, protože náš autobus odjížděl v sedm večer.
Pokud informace, co jsem zatím našel, letos (2011) by bitva měla probíhat začátkem srpna. Vstupné, pokud si pamatuju se nekoná. V Polsku se plotí zlotem, v přepočtu to je všechno podobné jak u nás, co si pamatuju, pivo je asi za 4,5 zl, tj. kolem 30,- Kč. Vždycky jsme si kupovali nějaké klobásy, ty mají Poláci dobré.
Našel jsem www stránku, ale není nijak obvzlášť aktuální, bližší termín jsem našel v českých zdrojích