Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Vycházka - půldenní • Do přírody • Na hory • Na kole • Se psem
Vydává-li se turista do některých lokalit opakovaně, musí si k tomu občas vytyčit nějaký originální cíl či úkol. A tak jsme se i my vydali do okolí Šumperka s tím, že si projdeme „poutní trasu dřevěných křížů“, které někdy zdobí plechový polychromovaný Ukřižovaný. Celá výletní trasa je vhodná pro pěší i cyklisty a zvládnou ji i rodiny s kočárky nebo se „čtyřnožkami“.
Celá trasa, jejíž závěr se dá různě měnit, je dlouhá 10 až 11 km a musíme při ní nastoupat i sestoupat mezi 210 až 240 nadmořskými metry (platí pro trasu od železniční zastávky v Bartoňově (část Rudy nad Moravou) a vlakovým nádražím v Šumperku.
A hned na úvod si ještě můžeme prozradit, že cestou nás kromě zmíněných dřevěných křížů a okolní přírody čekají také krásné výhledy, technické zajímavosti, sakrální památky včetně jednoho poutního areálu a – pokud si trošku zajdeme – tak i oblíbené výletně-vyhlídkové místo, tedy rozhledna na vrcholu Háje. A pokud náhodou nepřijde i kouzelník, tak známé postavičky z lesa Řáholce uvidíte určitě ...
Na cestu se vydáme u bartoňovských kolejí a hned si můžeme (třeba jen ze silničního mostu) prohlédnout zdejší jez se stavidly. V samotném Bartoňově nás čekají ony Pilařovy postavičky, nějaká ta lidová architektura připomínající skanzen i rozcestník, který nám prozradí, kolik to máme ještě kilometrů někam na konec světa. A potom už jen po asfaltce (a cyklotrase 6285) stoupáme vzhůru do Radomilova. Zde si u kaple sv. Anny zvolíme, jestli budeme pokračovat dál po cyklotrase č. 6285 nebo raději po souběhu modré a zelené TZ (ono to je ale úplně jedno, protože obě cesty se velmi rychle spojí v jednu).
Zanedlouho dorazíme k prvnímu dřevěnému kříži, který se nachází u rozcestníku Zlatník (nadšenci si mohou po neznačené cestě zajít / zajet ke kříži se zrcátky, který se tyčí v blízkosti vrcholu Zlatník). Tento vysoký kříž zdobí jen malý korpus Ukřižovaného a nápisová destička s tradičním INRI.
Dále už pokračujeme jen po zelené TZ a brzy nás čeká druhý dřevěný kříž, tentokrát již s velkým, plechovým a polychromovaným Kristem. U tohoto kříže opustíme silničku a po zelené pokračujeme pěšinou. Po ní dojdeme až k poutnímu areálu u kostela Božího těla, mezi domorodci známém spíše jako Kostelíček nebo Kosteléček. Kromě samotného barokně-klasicistního poutního kostela zde můžeme vidět i boží muka z konce 17. století, křížovou cestu z roku 1908 nebo kapli Panny Marie Lurdské se studánkou (z trubky pod kaplí zde prostě vytéká voda – ale výborná).
Po krátkém odpočinku přestoupíme na žlutou TZ, abychom po chvíli dorazili ke třetímu kříži, který je (nebo minimálně tak působí) nejmenší ze všech a s největším plechovým Ježíšem. Po žluté TZ pak dojdeme až k rozcestníku a přístřešku Červený kříž – sedlo. Název mu skutečně dal vysoký dřevěný kříž červené barvy. Zde je plechový Ukřižovaný nejzdobnější a zřejmě i proto ho v tomto případě kryje plechová stříška.
Tímto artefaktem naše křížová cesta končí a nám už zbývá jen správně zvolit cestu, která nás dovede dolů, do Šumperka.
Během cesty v podstatě žádnou možnost k občerstvení nemáme. Neplatí to ovšem pro ty, kteří poctí návštěvou své přátele v Radomilově. Chutnalo zde znamenitě …
Líbilo: Oblíbená trasa v oblíbené lokalitě. A Kostelíčkem člověk nikdy nic nepokazí.
Nelíbilo: ---
Kromě nějaké té svačiny se jedná o výlet zcela beznákladový. Ti, kteří by chtěli jít pěšky, obětují pravděpodobně nějakou tu korunu za vlak do Bartoňova.
Zcela na závěr ještě malé zamyšlení a technické PS:
Vzhledem k tomu, že o těchto dřevěných křížích informační prameny tajuplně mlčí, můžeme se jen domýšlet, že by mohlo jít o kříže z počátku 19. století, které byly majáky na cestách vedoucích z různých stran k poutnímu areálu Božího těla ...
Fotogalerie tentokrát představuje jen úsek trasy mezi kříži uvedenými v názvu článku.