Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Vycházka - půldenní • Do přírody • Na hory • Na kole • Se psem
Naše okružní výletní trasa začíná u známého hotelu Harmonie, který byl zrekonstruován v roce 2006. Ten se nachází na okraji městysu Pozlovice, ale jeho parkoviště již částečně patří na „panství“ luhačovické. Z hotelu pár metrů sestoupáme a vydáme se mírným stoupáním Jurkovičovou alejí a po červené TZ k naší první zastávce. Tou je místo s rozcestníkem, ve kterém se v podstatě stýká hráz Luhačovické či Pozlovické přehrady s Okruhem D. Jurkoviče.
Okruh nás provede kolem části Luhačovické přehrady, která je vlastně údolní nádrží na říčce Štiavnici, jejíž stavba byla zahájena v roce 1913. Poprvé byla napuštěna roku 1930 a dnes je nejen významným vodohospodářským zařízením, ale i oblíbenou rekreační lokalitou.
Hned na začátku nás čeká Koupaliště Duha, které vzniklo v roce 2010 a doplňují je mnohé atrakce i terasový bufet. Na jeho plotu si můžeme prostudovat informační tabule Naučného chodníku Luhačovická přehrada s mnoha zajímavými fotografiemi.
Další zastávka už se nachází mimo Jurkovičův okruh (a žádné turistické značení teď poměrně dlouho neuvidíme), ale v těsné blízkosti vodní hladiny zůstáváme. Je jí Pirátská zátoka, což je sympatické lanové centrum pro děti od 3 do 12 let.
Poté dojdeme k mostku, který se klene nad říčkou Šťávnicí, která zde vtéká do přehrady a je v této chvíli ještě spíše Luhačovickým potokem. Množství ryb tady ovšem připomíná spíše výlov rybníku. Však se také z mostku rybařit nesmí, ale o to pilněji se tu krmí.
Za mostkem zahneme doprava a po výstupu kolem remízku, který brzy vystřídá lesní pěšina (díky spadanému listí chvílemi takřka neviditelná), se brzy dostaneme ke skutečnému „klenotu dne“. Tím je lesní smírčí kříž „Zbojníček“. Jeden z našich nejkrásnějších smírčích křížů připomíná statečnou mlynářku, která uhájila svůj majetek zabitím jednoho ze zbojníků (nebo Turků či Tatarů). Kříž pochází z roku 1663 a stojí zde od chvíle, kdy své původní – a nedaleké – stanoviště musel přenechat sloupu VN.
Odsud pokračujeme dál k vrcholu Plaňavka (381 m). Nedaleko od něj a od lesní cesty se nachází další připomínka zločinů „dávné minulosti“. Tou je smírčí kámen, který v lesním porostu připomíná místo zastřelení hraběcího hajného mladým pytlákem, ke kterému došlo v roce 1897.
Tím máme za sebou téměř celou „lesní část“ naší trasy. Ještě ale musíme po lesní cestě dojít k NS Pod Starým Světlovem. Po ní už od chatek - a až do konce načí trasy - jdeme opět po asfaltu. Po chvíli dorazíme k další zastávce, kterou jsou boží muka „u altánu“. Jedná se o zajímavá sloupová boží muka s vrcholovým kamenným křížem z počátku 19. století, která najdeme vedle vyhlídkového turistického altánu. Zde se k nám také opět připojí červená TZ.
Po ní dojdeme až k areálu kostela sv. Martina. Jedná se o hřbitovní pozlovický kostel z roku 1642, který dnes můžeme vidět v podobě pozdějších úprav. Pod kostelem se nachází kopie lesního smírčího kříže Zbojníčka.
Pokračujeme po červené TZ dolů k přehradě. Nejprve mineme Martincův kříž z roku 1944 a poté i pláž vodní nádrže Luhačovice. Krátce se zastavíme na přehradní hrázi, jejíž výška lehce přesahuje 17 m a která je oblíbeným korzem pozlovických i luhačovických obyvatel. Nejčastěji zde ale potkáváme inlinisty.
Poté, co 240 m dlouhou hráz překonáme (společnost nám už opět dělá Okruh D. Jurkoviče), zbývá nám už jen návrat do výchozího bodu u hotelu Harmonie.
Místem našeho dvojdenního pobytu byl hotel Harmonie I. Tady jsme také jedli a něco málo i vypili.
Příjemná výletní trasa v oblíbené lokalitě. Nepotkáte na ní moc lidí a naopak narazíte na jeden z našich nejkrásnějších (možná se dá dokonce mluvit o jasném č. 1) smírčích křížů.
Pomineme-li dopravu, ubytování a stravování, jedná se o výlet zcela beznákladový. Cestou nám ale hrozí - zejména pokud půjdeme s dětmi - několik velkých finančních rizik, např. koupaliště nebo lanové centrum.
A jako závěrečná poznámka ještě jedno vysvětlení. Tento článek měl být původně zařazen do kategorie Trasy. Nechtělo se mi ji ovšem ručně vyťukávat - a navíc jsem si uvědomil, že to hlavní, tedy smírčí kříž Zbojníček, lesní smírčí kámen i boží muka u altánu, své upřesňující články na Turistice již mají - takže vznikl tento Tip na výlet.