Hořice - město kamenné krásy
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Za sportem • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Naše cesta směřuje do Podkrkonoší, do Hořic, které se nachází na úpatí Hořického Chlumu cca v polovině cesty mezi Hradcem Králové a Jičínem.
Za čím jedeme?
Jak je z názvu příspěvku naznačeno jdeme za kamennou krásou, která Hořice proslavila. Historie města je prvně písemně doložena roku 1143, kdy jsou zmíněny v zakládací listině Strahovského kláštera. V roce 1423 byla na vrchu Gothard (dnes součást města) svedena bitva mezi Janem Žižkou a jeho orebitským vojskem s Čeňkem z Vartenberka a jeho panskou jednotou, vyhrálo vojsko Jana Žižky. V letech 1741 – 1748 byl dle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera postaven Kostel Narození Panny Marie.
Významným mezníkem v historii města byl rok 1884, kdy byla založena dnešní Sochařsko - kamenická škola, která je „líhní“ mistrů sochařů, restaurátorů a kameníků. Škola sídlí v neorenesanční budově v Husově ulici mezi náměstím Jiřího z Poděbrad a vlakovým nádražím. Před školou se nachází známé dílo Quido Kociána - Mrtvý Ábel. Ohradní zeď školy je zdobena 8 sochami, jsou jimi opat Bozděch, Petr Parléř, M. Rejsek, P. Stella, Fischer z Erlachu, M. Brokof, K. I. Dienzenhofer a V. Levý. Škola vychovala umělce velkého formátu, např. Ladislava Šalouna, Quido Kociána, Josefa Wagnera, Jan Štursu, …..
Náměstí Jiřího z Poděbrad dominuje budova novogotické radnice z roku 1872. Uprostřed náměstí se nachází Mariánský sloup postavený roku 1823. Dílo je prací sochaře Josefa Richtery. Sloup stál na místě do 50. let minulého století, kdy byl rozebrán. Obnoven byl v roce 2005. Na západní straně náměstí se nachází městské muzeum, které bylo založeno roku 1887.
Vpravo od severního konce náměstí se nalézá bývalý zámek. Zámecká budova je postavena na základech tvrze, která v místech stávala ve 14. století. Z tvrze zůstaly dochovány zbytky sklepů a přízemní kamenná část na nádvoří. Současná podoba zámku pochází z období po velkém požáru města v roce 1749. Zámek po staletí sloužil jako správní budova majitelům Hořického panství, např. Smiřickým, Albrechtu z Valdtšejna a rodu Strozziů jejichž erb je umístěn nad vstupním portálem. Současná budova je pouze zbytkem bývalého areálu jehož součástí byl panský pivovar, sladovna, Lednice, na bývalé zámecké zahradě dnes stojí panelové domy… Objekt je veřejnosti nepřístupný, slouží Lesům ČR. Zajímavostí jsou na čelní straně umístěné sluneční hodiny.
Za kamennou krásou vyrazíme do Smetanových sadů, které byly založeny v r. 1900 hudebním spolkem Dalibor, jež zde dal postavit pomník Bedřichu Smetanovy (rodiče budoucího skladatele měli svatbu ve zdejším Kostele Narození Panny Marie). Projekt parku navrhl pražský architekt Julius Krysa, osazení stromy provedl konopišťský zahradník Alois Arnold. Další významná díla vznikla na popud kustoda hořického muzea Jana Kysely. Nejznámějším dílem je zcela jistě socha Krakonoše od Ladislava Šalouna z roku 1903. Dále Mikoláš Aleš od Františka Duchače - Vyskočila z roku 1923, Antonín Dvořák od M. Vávry z roku 1910, Jánošík z roku 1919 od Franty Úprky, sousoší Husité na stráži z roku 1903 od Václava Suchomela a další díla…
Na další kamennou krásnu narazíme u blízkého Sochařského parku u sv. Gotharda, případně v galerii plastik. Jedním ze symbolů Hořic je i hřbitovní portál nového hřbitova na Gothardu, který byl postaven v letech 1893-1907 v novorenesančním stylu. Z dálky viditelná je na hřebu Hořického chlumu Masarykova věž samostatnosti, která byla postavena byla v letech 1925 - 1938 dle projektu architekta Františka Blažka. V západním křídle je umístěna pietní síň se jmény padlých v 1. a 2. sv. válce. Ve východním křídle se nachází expozice věnovaná historii výstavby věže a odboje. Více o Masarykově věži je u tohoto příspěvku, viz: https://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/horice-masarykova-vez-samostatnosti
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytování nebylo třeba, k nadlábnuti se na náměstí nabízí hotel Královský Dvůr, nebo pizzerie.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Návštěva Masarykovy věže samostatnosti a Smetanových sadů rozhodně stojí za to, socha Krakonoše je prostě úchvatná…. K zamyšlení je určitě návštěva židovského hřbitova, viz: https://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/horice-zidovsky-hrbitov
Ostatní informace
Informace o městě a okolí je možno získat v místním infocentru, které se nachází v budově novogotické radnice, viz: https://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/horice-informacni-centrum
Hořické náměstí lze shlédnou na webkameře na tomto odkazu: https://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/webkamera-horice