Loading...

Hoštejn, hradní kopec

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody Na kole

Kam a jak jedeme?

Do Hoštejna, komu název moc neříká, jde o vesničku na moravsko-české hranici nedaleko Zábřeha. Stylové by bylo dojet vlakem, protože památka s železnicí poněkud souvisí a nakonec nějaké couráky tu i stojí. Ale neméně stylové je to na kole, protože právě od Zábřeha se sem dá dojet z části po cyklostezce (po opuštěném drážním tělese), zbytek po obslužné silničce, která ač ne cyklostezka, tak vlastně nějak volně na zmíněnou komunikaci navazuje (a provoz je na ní vskutku minimální).

No a konečně díky turistickým značkám sem mohou dorazit i neznalí pěší (červená, zelená).

Za čím jedeme?

Od Kosova
Od Kosova  •  Foto: Bobkart

V letošním roce obec Hoštejn oslavila 750 let první zmínky o osídlení. Ovšem to se netýkalo přímo vesnice, nýbrž hradu, který je naším cílem. V darovací listině kláštera v nedalekém Krasíkově (taky hezký cyklovýlet) je právě pevnost nad Moravskou Sázavou uváděna. Hrad měl založit tehdy mocný člen rodu Hrabišiců, Boreš. V neklidných dobách po smrti krále Přemysla Otakara II. Na hradě dokonce sídlila loupeživá posádka. Tu zlikvidoval Záviš z Falknštejna, nakonec i ten nedopadl jak známo moc slavně a po jeho smrti přešel hrad na nějakou dobu do královského držení.

Poměrně rozsáhlý hrad opět střídal různé majitele (Šternberkové, markarbě Jošt, Jan ze Zvole a dalo by se pokračovat k Tunklům a pánům z Boskovic). V polovině 15. století už ale hrad bývá uváděn jako zpustlý. A protože se tu zase usídlili nějací kriminálníci, hrad důkladněji pobořili vojáci hejtmana Archleba z Boskovic. Posledními soukromými majiteli hradu byli Liechtenštejnové, dnes jsou pozemky hradu obecním majetkem.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Než vylezeme na hrad (nebo slezení z hradu) nemusíme občerstvovací otázku příliš řešit. Prohlídka zas tak vysilující není a kdyby náhodou, v duchu socialistického realismu je přímo pod kopcem objekt restaurace Pod hradem, kde lze základní potřeby vykonat, ač tedy nejde o nijak honosný podnik.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Ale zpět k hradu. V úvodu se zmiňujeme o železnici. Ta je s hradem vcelku důležitě svázaná. Pro mnohé, kdo na Moravu směřují hlavním koridorem je obelisk na hradním kopci znamením, že se blíží stanice Zábřeh na Moravě, tedy první rychlíková zastávka na území Moravy. Přídomek na Moravě ovšem patří pouze železniční stanici, samotné město je skutečně jen a pouze Zábřeh.

Po dlouhá léta byl totiž obelisk téměř jediným viditelným znamením, kde se vlastně hrad nacházel. Sice ještě z trávy čněl kus jakési zdi, ale tu zaregistroval málokdo. Po zboření hradu totiž materiál posloužil místním jako kamenolom. Na rozdíl od jiných hradů to zas z kopce nebylo tak daleko do podhradí, tak si místní udělali z ruiny zdroj hotového stavebního materiálu.

Další těžba stavebního materiálu se udála v letech 1842–45, v době kdy se stavěla Severní dráha Fedinandova, tedy trať Olomouc–Praha. Opět co se dalo snadno odnést zmizelo ve stavbě kolem železnice, takže z hradní zříceniny se toho zachovalo ještě méně. Snad aby to nebylo okolním tak líto, byl při příležitosti dokončení stavby v místě kde zřejmě stávala hradní věž vybudován pískovcový obelisk (1845). Co se z hradu dochovalo postupně zarůstala tráva a skrývaly nánosy hlíny. Ze zbytku hradu čněl jen kus zdi paláce.

Foto: Bobkart

Nicméně místní obyvatelé se asi nechtějí smířit, aby hrad zůstal v zapomnění. Nakonec od jara do podzimu je v okolí díky cyklistům a inline bruslařům v údolí vcelku rušno, tak proč je sem nepřilákat. Už pře oslavami se začalo s terénními úpravami na území hradu. Nemalou měrou se o to zasluhují i čtyřnozí pomocníci. Ovečky postupně spásají hradní kopec. Zčásti byly u vykáceny nálety a část stromů. Opraveny nebo znovu vytýčeny přístupové cestičky a schůdky k hradu. Ve spolupráci s archeology byl proveden i nějaký odkryv zbývajících základů (zřejmě jich bude pod hlínou ještě dosti. A tak na části odkryvu vyrostl kus nové zdi, respektující původní základ. Použit byl jen materiál, co se na kopci našel. A místní nadšenci hodlají vykopat (a půjde-li i postavit) ještě něco dalšího. Samozřejmě jen jak jim to dovolí památkáři. Hradní kopec (kopce) doplnili i sloupky s možným vyobrazením hradu a s krátkými vysvětlujícími textíky (mimo velké tabule s širšími informacemi o historii). Po těchto úpravách dnes můžeme s troškou dávkou fantazie obdivovat poměrně rozsáhlé území. Hrad patřil k těm větším a můžeme ho rozdělit zhruba na tři hlavní části.

Z východu byl hrad hlídán předsunutým opevněním, které je vlastně nejvyšším bodem areálu. Uprostřed je hradní kopec rozdělen příkopem na předhardí a vnitřní hrad, na nejnižší části na západě spíš mimo hrad býval hřbitov a kostelík. Dnešní kostel je o něco níž vlastně hned vedle.

Po úpravách ač tedy bez velkých ruin je Hoštejn vcelku zajímavým dokladem vývoje středověkých pevností. Ač z hradu moc nezůstalo, i tak zřejmě milovníka historie nezklame a mimo to, za zmínku stojí i pozoruhodný výhled do údolí Moravské Sázavy a na provoz na frekventované železniční trati.

Ostatní informace

Foto: Bobkart

Hradní kopec není od úpatí v dnešní vesnici příliš vysoký (nějakých 60 m), kdo sem přijede od kopce (z Kosova) je výstup ještě snažší. A ač na pohled je hrad oplocen, branky jsou volně k otevření, návštěvník nic neplatí. Zavírá se jen kvůli ovcím, aby s nezatoulaly.

 

Poslední aktualizace: 9.6.2023
Hoštejn, hradní kopec na mapě
Autor: Bobkart
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Hoštejn, hradní kopec

Zřícenina hradu Hoštejn
Zřícenina hradu Hoštejn
Tipy na výlet
Míříme do obce Hoštejn, která se nachází asi 10km západ…
0.4km
více »
S kolem a dronem přes Hoštejn, Kosov(o) a Růžové údolí k Eskymo Welzlovi
S kolem a dronem přes Hoštejn, Kosov(o) a Růžové údolí k Eskymo Welzlovi
Cestopisy
Svého času jsme na veškeré památkové dny opouštěli své příbytky a…
0.4km
více »
Hoštejn
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Hoštejn
Zřícenina
Skromná zřícenina hradu Hoštejn stojí na návrší nad stejnojmennou obcí na…
0.4km
více »
Hoštejn
Hoštejn
Vesnice
Hoštejn je nevelkou podhorskou obcí se 450 obyvateli a najdeme ji pod západními vrcholky Zábřežské vrchoviny, západním směrem od města Zábřeh. Obec…
0.6km
více »
Cesta z Hanušovic do Rakouska (den 2.)
Cesta z Hanušovic do Rakouska (den 2.)
Cestopisy
Cesta pěšky z Hanušovic do Rakouska (díl 2.)Zábřežskou vrchovinou z Heroltic přes Lázek a Hoštejn na Bozeňov Na to, že to byla první…
0.8km
více »
Hoštejn – Koupaliště
Hoštejn – Koupaliště
Koupaliště
Meteorologové nás straší, že příští týden (12.–16. srpen 2024) přinese…
0.9km
více »
Hoštejn – Bozéňov
Hoštejn – Bozéňov
Trasy
Mezi Hoštejnem, Hněvkovem, Leupěným a vlastně i Dolním Bušínovem se díky…
1.1km
více »
Kosov – kaple sv. Jana Nepomuckého
Kosov – kaple sv. Jana Nepomuckého
Kaple
Pokud našinec vyjede někam za naše hranice do civilizovaného světa, myšleno více na západ, případně tak ještě k jihozápadu, velmi ča…
1.4km
více »
Bledule pod Drozdovskou Pilou
Bledule pod Drozdovskou Pilou
Údolí
Když vyrostou bledule, je většinou jasné, že jaro nezadržitelně p…
1.4km
více »
Kosov – Válečný pomník
Kosov – Válečný pomník
Pomník
Proč se vedou války i v dnešní době, kdy svět prošel dvěma zničujícími katastrofami ve 20. století je vlastně v podstatě nepochopitelná věc. Ze zisku…
1.4km
více »
Kosov-bývalá rychta
Kosov-bývalá rychta
Rychta
Ve východní části obce u silnice ve směru na Zábřeh se nachází chráněná ku…
1.5km
více »
Březná - údolí říčky
Březná - údolí říčky
Údolí
Říčka nebo potok Březná pramení v Hanušovické vrchovině přesněji řečeno…
1.8km
více »
Kosov - Kosovská rychta - výstava, kde pobývala slavná spisovatelka Růžena Svobodová
Kosov - Kosovská rychta - výstava, kde pobývala slavná spisovatelka Růžena Svobodová
Rychta
O tomto místu psal také turista hanakz hor, více informací se dozvíte…
1.9km
více »
Kosov – Lipová alej
Kosov – Lipová alej
Památný strom
Rok 2018, kdy jsme si připomněli výročí vzniku samostatné republiky byl…
2km
více »
Partyzánský bunkr u Drozdova
Partyzánský bunkr u Drozdova
Pevnost, opevnění
V místech, kde tomu přírodní terén, krajina i zalidnění dovolovaly v průběhu války a hlavně ke konci, když se blížila fronta,…
2.6km
více »
Hněvkovský Balaton
Hněvkovský Balaton
Rybník
Vlastně jen malý rybník, který zpestřuje krajinu v údolí Moravské Sázavy.…
2.7km
více »
Drozdov - farma s chovem býků, obora s daňky, kříže kam se podíváš, kostel
Drozdov - farma s chovem býků, obora s daňky, kříže kam se podíváš, kostel
Tipy na výlet
Do Drozdova se dostaneme z města Zábřeh autobusem, jen o víkendu …
2.9km
více »
Pivonín
Pivonín
Osada
Osada Pivonín spadá pod město Zábřeh vzdálené asi 3,5km. Ve vesni…
2.9km
více »
Vyhlídka z Třemše (Zábřežská vrchovina)
Vyhlídka z Třemše (Zábřežská vrchovina)
Vyhlídka
Zábřežská vrchovina nepatří k oblastem, kam se turisté vypravují kvůli…
2.9km
více »
Hněvkov - Karlštejn (mini)
Hněvkov - Karlštejn (mini)
Zajímavost
Moravská Sázava na rozdíl od své slavnější bezpřídomkové jmenovkyně nemá…
3.1km
více »
zavřít reklamu