Kladruby u Stříbra - bývalý klášter a kostel Nanebevzetí Panny Marie, sv. Wolfganga a sv. Benedikta
Tipy na výlet • Vycházka - půldenní
Kam a jak jedeme?
Jeden víkend jsme se zaměřili na prohlídky klášterů na severozápad od Plzně. Nejblíž jsou Kladruby, kde je mimořádně možnost prohlédnout si konvent před jeho rekonstrukcí.
Za čím jedeme?
Kladruby, ve středověku významné sídlo, leží zhruba 30 na západ od Plzně. Do Stříbra je to 7 km na sever. V těchto místech bývaly neprostupné pohraniční lesy, převážně dubové a bukové. Právě tudy koncem 10. století vedla cesta z obchodních center severozápadního Německa do jižního Německa. Tehdy tady stál jen malý kostelík, jehož základy se objevili při stavbě kláštera. Až koncem 11. století se snažili vládnoucí Přemyslovci prorazit přes tyto lesy nové cesty a zakládat malé vesničky. Lidé sem přicházeli z českého vnitrozemí, vykáceli a vypálili les, postavili jednoduchá obydlí a začali obdělávat okolní půdu. Nějaký čas nemuseli platit daně, museli však udržovat přístupovou cestu, doprovázet příp. urozené návštěvy.
Takhle pravděpodobně vznikly i Kladruby, později Staré Kladruby. Archeologické průzkumy nalezly sice pozůstatky až ze 13. století (s výjimkou základů románského kostela sv. Petra a Pavla), ale o existenci obce Kladruby je zmínka v zakládací listině kláštera. Ta se však dochovala pouze v opisu z r. 1197. Benediktýnský klášter zde v blízkosti obchodní cesty založil r. 1115 český kníže Vladislav I., věnoval mu rozsáhlé území mezi Mží a Mžicí (dnešní Úhlavkou), ale i mnoho vesnic na dalších místech české země. Kníže Vladislav I. zemřel r. 1125, v klášteře byl pochován. Je to jeden z mála českých knížat, který není pohřben v Praze. Jeho mramorová hrobka je stále na čestném místě.
V okolí obce se nacházela ložiska stříbrné rudy. I to byl důvod, proč král zachoval klášteru přízeň. R. 1233 bylo založeno na nedaleké křižovatce obchodních cest nové klášterní město Kladruby. Bylo to jedno z prvních sedmi měst v Čechách, které získalo městská privilegia - povolení ke konání výročních trhů, právo hrdelní a právo várečné.
V té době byla dokončena i stavba velké dvouvěžové románské baziliky Nanebevzetí Panny Marie, sv. Wolfganga a sv. Benedikta, která svojí délkou téměř 93 metry byla největším kostelem v Čechách. R. 1376 v kladrubském klášteře několik dní pobyl i Karel IV. se svým patnáctiletým synem Václavem, když jeli do Frankfurtu ke korunovaci na německého krále.
Spory mezi králem Václavem IV. a arcibiskupem Janem z Jenštejna a nadcházející husitské války byly příčinou hospodářského i mocenského úpadku kláštera. Toho využilo nedaleké město Stříbro, které bylo r. 1263 povýšeno na město a které v té době podporovalo krále už více než Kladruby. Aby král Václav IV. o tuto přízeň nepřišel, podlehl nátlaku Stříbra, nechal odklonit trasu významné Norimberské cesty z Kladrub do Stříbra, zakázal v Kladrubech výroční trhy, r. 1382 dokonce zrušil dříve udělený souhlas s výstavbou kladrubských městských hradeb.
R. 1421 obsadil Jan Žižka klášter i město. Oboje utrpělo veliké škody, vyhořel i kostel sv. Jakuba na náměstí. Klášter musel rozprodávat majetek, aby měl z čeho žít. Když r 1590 vyhořel konvent, museli se mniši na čas přestěhovat k rodinám do města.
Přesto na konci 15. a začátkem 16. století došlo ke zlepšení situace. Začala se rozvíjet řemesla, ve 2. polovině 16. století získalo město řadu nových privilegií - směli vařit pivo, získali právo lovu zvěře v městských lesích a chytání ryb v části řeky Úhlavky. Město si vybudovalo vlastní samosprávu i soud. R. 1618 obyvatelé Kladrub vypověděli klášteru poslušnost a osamostatnili se.
Jenže během třicetileté války došlo k vyplenění města i kláštera. Do opuštěných domů se začali stěhovat němečtí přistěhovalci a město se tvrdě poněmčovalo. Po morové epidemii r. 1701 byl na náměstí postaven mariánský morový sloup a kašna.
Románský kostel Panny Marie byl několik desetiletí bez střech a kleneb. V průběhu renesance byl opraven, ale zchátralé obvodové zdivo nevydrželo přetížení a kostel byl opět v havarijním stavu. Proto byla celková přestavba v letech 1712 – 1726 svěřena Janu Blažejovi Santinimu Aichlovi, který kostel přestavěl ve stylu tzv. barokní gotiky, bohužel zemřel před dokončením přestavby. Kostel má netradiční středovou kupoli a patří mezi významné památky české barokní architektury. Sochy jsou od stejně slavného Matyáše Bernarda Brauna. Barokní přestavba konventu a prelatury byla svěřena dalšímu významnému staviteli Kiliánovi Ignáci Dientzenhoferovi.
Když r. 1785 vydal Josef II. dekret ke zrušení kláštera, mniši odešli do jiných klášterů nebo na světské fary. Objekt sloužil jako vojenská nemocnice, invalidovna nebo sklad střeliva.
V 1. polovině 19. století koupili celý areál Windischgrätzové, kteří v konventu vybudovali pivovar a z mnišské hrobky pod chrámem si udělali rodinnou. Po r. 1918 zde vybudovali rozsáhlou knihovnu a rodinný archiv.
Po obrovském požáru ve městě došlo i na přestavbu obytných domů. Obyvatelé si pak ze sbírky postavili hřbitovní kostelík sv. Petra, kostel sv. Jakuba se dočkal dostavby věže.
Po první světové válce žily v Kladrubech převážně Němci. Od r. 1938 bylo město pouze německé, Češi je museli opustit. Do města se začali stěhovat až po válce, když byli Němci odsunuti. V té době byl znárodněn i klášter. Do počátku 60. let v něm měl své sídlo Státní statek. V 70. letech byl konečně zpřístupněn veřejnosti, ale ve značně zchátralé podobě. Rekonstrukce začala až v 80. letech a dá se říct, že trvá stále. Klášterní areál i s kostelem byl v roce 1995 vyhlášen národní kulturní památkou České republiky.
V 50. letech si místní za objektem kláštera postavili přírodní divadlo, které fungovalo až do 70. let. Zde dokonce vystupovali Karel Gott, Helena Vondráčková i Marta Kubišová. Jeho zbytky jsou stále patrné.
R. 2007, po 47 letech, byl Kladrubům vrácen status města.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Když my jsme byli na prohlídce kláštera, byl na nádvoří festival medu a vína, jehož součástí bylo i občerstvení. U vchodu do kláštera je restaurace, v létě je dokonce možnost venkovního posezení přímo na nádvoří.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
V klášteře jsou dva prohlídkové okruhy, postupem času jsme oba navštívili. Klášter je před rekonstrukcí, přesto byla možnost prohlídky zdevastovaných prostor konventu. Díky perfektnímu výkladu byl prohlídka víc než zajímavá. Vloni v létě jsme zvládli prohlídku kostela, který je skutečně nádherný.
Ostatní informace
V kostele se konají pravidelně mše o Vánocích, o Velikonocích a na svátek Nanebevzetí Panny Marie, ale také varhanní koncerty a koncerty vážné hudby – tzv. festival Kladrubské léto. Turisty je hodně navštěvován koncem května Historický jarmark a v červenci Kladrubské pivní slavnosti, od r. 2004 i Kladrubské slavnosti vína.
Okolo Kladrub vede od r. 1988 okružní naučná stezka Kladruby. Je dlouhá 6 km a je na ní 11 zastavení, kde se dočtete o historii kláštera, zámeckého parku, těžbě stříbra a pod. Začíná u kláštera, zavede vás na vyhlídku U Kalvárie, vede přes kladrubské náměstí okolo nově zrekonstruovaného kostela Sv. Jakuba s lapidáriem křížových kamenů. První zmínka o něm je z r. 1396. Původně gotický kostel byl po požáru r. 1711 barokně přestavěn.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.712, 12.997)
Poslední aktualizace: 4.1.2018
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Kladruby
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Kladruby u Stříbra - bývalý klášter a kostel Nanebevzetí Panny Marie, sv. Wolfganga a sv. Benedikta
Ze svatého místa přes Předpeklí a Peklo až ke stříbrnému pokladu (6,5 km + 6,5 zpět stejnou cestou)
Trasy
Kladruby, klášter – Pekelský mlýn – U Šestáků – U branky – Stříbro, nám.
Trochu náročnější putování po malé části poutní ce…
0.3km
více »
Naučná stezka Kladruby
Tipy na výlet
Naším cílem je město Kladruby a jeho okolí. Město se pyšní krásnou dominantou, kterou je místní benediktinský klášter. A u něj také začíná naučná stezka, která nás seznámí i se všemi zajímavostmi jak ve městě , ta…
0.3km
více »
Klášter Kladruby nabízí neobvyklé letní bydlení pro netopýry
Klášter
Bývalý benediktinský klášter na Plzeňsku je spojen s řadou známých osobností, například s osudy sv. Jana Nepomuckého. Dnes je s klášterními budovami propojen život jedné z nejpočetnějších…
0.4km
více »
Prosluněná Provence potřetí (prolog v České republice – Kladruby, Přimda)
Cestopisy
Jak již název úvodní části souboru provensálských cestopisů napovídá, podařilo se mi v průběhu léta roku 2017 navštívit francouzskou Provence v životě již potřetí … a na nějakou dobu zřejmě…
0.4km
více »
Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
Národní kulturní památka České republiky kostel Nanebevzetí Panny Marie, svatého Wolfganga a svatého Benedikta, jak zní celý název tohoto mohutného trojlodního klášterního kostela, je součástí areálu kladrubského …
0.4km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Klášterní chrám v Kladrubech u Stříbra
Klášter
Nedaleko Stříbra, kousek od dálnice Plzeň – Rozvadov leží menší městečko Kladruby. Jeho hlavní pozoruhodností je bývalý klášter benediktinů, který na konci 14 století patřil k nejbohatším klášterům českého …
0.7km
více »
Kladruby (u Stříbra) – kostel sv. Jakuba s lapidáriem křížových kamenů
Kostel
Kladruby, západočeské městečko s jeden a půl tisícem obyvatel, leží v tachovském okrese. V minulosti se však jednalo, zejména díky zdejšímu benediktinskému klášteru, o známé a významné sídlo.
Dominantní památkou samotného města je – původně gotický – Kostel Sv. Jakuba na zdejším náměstí Republiky. První zmínka o kostelu pochází z roku 1396, kdy byl filiálním kostelem chrámu sv. Petra, který stával do roku 1796 v místech…
1.4km
více »
Klášter Kladruby
Klášter
V údolí pradávné řeky Úhlavky, 7 km od města Stříbra se rozkládá bývalý benediktinský Klášter, založený na počátku 12.století knížetem Vladislavem I.
Dnešní podoba areálu je z třetiny 18.století. Dominantou ar…
1.5km
více »
Stříbro – kamenný most s mostní bránou
Most
Téměř osmitisícové historické město Stříbro leží v západočeském okresu Tachov. Bylo založeno – pravděpodobně – českým knížetem Soběslavem I. roku 1131, poprvé je však zmiňováno až roku 1183 jako hornická osada. Založení skutečného města Stříbro (německy Mies) bývá většinou přičítáno až Václavu I. v roce 1240, přičemž k povýšení na město došlo teprve roku 1263.
Město se může dodnes chlubit množstvím zajímavých historic…
4.5km
více »
Stříbro - pevnostní opevnění
Pevnost, opevnění
V letech 1936 a 1937 vznikla v západních Čechách u Stříbra pevnostní linie, která měla chránit před fašisty průmyslovou Plzeň. Obranná linie zvaná Plzeňská čára, to byl soubor 32 staveb řopíků vzor 36 a 53 řopíků …
4.6km
více »
Kostel Všech svatých ve Stříbře
Kostel
Děkanský Kostel Všech svatých stojí kousek od Masarykova náměstí v Kostelní ulici a stojí na místě původního gotického chrámu z přelomu 13 – 14. století. Kostel Všech svatých byl postaven zřejmě roku 1565 a v o…
4.7km
více »
Stříbro - pivovar U Rybiček
Cyklo bar - hospůdka
Historické domy na Plzeňské ulici ve Stříbře prošly rozsáhlou rekonstrukcí v letech 2001-2007. Původně historické budovy s gotickým jádrem ze 14. století dnes ukrývají vinný restaurant a …
4.7km
více »
Stříbro - radnice
Radnice
Asi nejznámější a snad i nejkrásnější stavbou ve Stříbře je zdejší radnice. Budova se třemi štíty vznikla v průběhu 16. století, výstavba začala v r. 1543. Byla postavena na místě původní…
4.8km
více »
Stříbro
Město
Stříbro leží v Západních Čechách, západním směrem od Plzně. Město je z jihovýchodní strany obtékáno řekou Mží. Ve městě je továrna na výrobu hudebních nástrojů nesoucí značku Amati. Severovýchodním smě…
4.9km
více »
Stříbro – kostel sv. Petra
Kostel
Gotický Kostelík na okraji města směrem na Trpisty. Byl postaven kolem r. 1300 a je patrně nejstarší stavbou ve městě. Původně patřil do již zaniklé vsi Doubrava. V interiéru dochované gotické malby a částečně renesanční strop. V současnosti probíhá rekonstrukce objektu.
6.3km
více »
Stříbro (Doubrava) – kostelík sv. Petra
Kostel
Tato drobná sakrální stavba patří k nejstarším památkám historického města Stříbra a je jediným objektem, připomínajícím zaniklou osadu Doubrava. Tuto osadu údajně zničili při své výpravě…
6.3km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Heřmanova Huť - rozhledna
Rozhledna
Rozhledna Heřmanova Huť je další z unikátů v rodině rozhleden. Bývalá betonová vodárenská věž slouží nyní jako rozhledna (1908, na rozhlednu upraveno v roce 2011). Věž se nachází v Zahradní ulici v obci Heřmanova Huť, cca 25km západně od Plzně. V blízkosti rozhledny vede mezinárodní cyklotrasa z Řezna do Plzně, trasa z kladrubského kláštera do Nýřan a zelená turistická stezka.…
6.6km
více »
Prostiboř
Zřícenina
Hrad v Prostiboři byl postaven počátkem 14. století, od roku 1372 patřil hrad ke Kladrubskému Klášteru. Roku 1843 je koupen cel…
8.5km
více »
Pňovanský most
Tipy na výlet
K mostu je možné se dostat autem po silnici mezi Pňovany a Čerňovicemi ležícími na březích Hracholuské přehrady. U osady Nový dvůr odbočíme k místní vlakové stanici Pňovany. Pozor nesplést s vlakovou zastávkou Pňo…
10km
více »
Volfštejn
Zřícenina
Romantická zřícenina hradu Volfštejn se ukrývá uprostřed lesů na Tachovsku v Plzeňském kraji. Volfštejn byl hradem bergfritového typu a vynikajícím příkladem raně středověkého hradu, který nebyl na…
14.4km
více »
Gutštejn
Zřícenina
Gutštejn je jednou z nejromantičtějších hradních zřícenin u nás. Zřícenina hradu Gutštejn stojí na zalesněné výšině nad údolím potoka Hadovky poblíž Konstantinových Lázní na Tachovsku v Plzeňském kraji. Dispozic…
15.6km
více »
Klášter Chotěšov
Klášter
Kde ho najdete? Klášter se nachází v obci Chotěšov na silnici mezi Plzní a Stodem. Je v centru obce a snadno ho uvidíte již z dálky - klášterní budovy jsou značně rozsáhlé, i když v…
15.6km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Buben
Zřícenina
Zřícenina hradu Buben stojí na skalnatém ostrohu nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže na Plzeňsku. Dispozice hradu byla dvojdílná. Hradní jádro obíhal parkán s obdélnou baštou. Obytná věž zanikla. Z hradu se…
15.7km
více »
Bor - město
Město
Bor leží v Západních Čechách, jihovýchodním směrem od města Tachov. Severně od města Boru prochází dálniční tah z Plzně do Německa. Město Bor se rozkládá v údolí tvořeném Lužním potokem. Západním směrem od města…
16.2km
více »
Konstantinovy Lázně
Lázně
Konstantinovy Lázně jsou jedním z nejklidnějších lázeňských míst v České Republice. Už v 16. století byl nalezen Sirný pramen v močálech severně od dnešních lázní, ale historie se oficiálně datuje do let pozdějšíc…
18.7km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Švamberk (Krasíkov)
Zřícenina
Zřícenina významného hradu Krasíkov, nazývaného také Švamberk, stojí na výrazném kopci západně od Konstantinových Lázní na Tachovsku v Plzeňském kraji. Z kdysi mohutného hradu se zachovala…
18.9km
více »
ZOO Plzeň
ZOO
ZOO s Botanickou zahradou, skleníkem se sukulenty, dětským koutkem, novou expozicí vesnického hospodářství. Na 21,5 ha svého areálu chová v současné době více než 2500 jedinců od 550 druhů obratlovců a na 150 dr…
26.2km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
DinoPark Plzeň
ZOO
DinoPark - Unikátní Výprava do druhohor. Jedinečný zábavní park, součást ZOO Plzeň, druhohorní zvířata v životních veliksotech v přirozeném prostředí. Zábavní i vzdělávací funkce, naučná…
26.4km
více »
Mariánské Lázně
Lázně
Mariánské Lázně najdeme v Západních Čechách, jižním směrem od Karlových Varů. Město se rozkládá u jižního okraje Slavkovského lesa. Mariánské Lázně jsou naše…
34.6km
více »