Klášter Chotěšov a Křížový vrch
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
K obci Chotěšov, ležící na hlavním silničním tahu na hraniční přechod ve Folmavě, se váže první písemná zpráva k začátku 12. století. Již o necelých sto let později byl na vyvýšeném místě nad řekou Radbuzou založen a v letech 1202-1210 vystavěn ženský klášter premonstrátek. Od poloviny 13. století patřil do majetku kláštera i nedaleko ležící vrch Vrabina, nazývaný nyní Křížový vrch. Historie tohoto, v minulosti významného poutního místa, je tak úzce spjata s historií kláštera. Oba dva tyto turisticky zajímavé cíle spojuje zelená turistická značka a místní naučná stezka.
Za čím jedeme?
Klášter Chotěšov byl založen na počátku 13. století blahoslaveným Hroznatou a byla sem přesunuta část sester premostrátek z kláštera v Doksanech. Již v roce 1278 byl klášter s přilehlým kostelem vypleněn a své funkci začal znovu sloužit až o čtyři roky později po opravě areálu. Velkého rozkvětu se klášter dočkal za vlády Karla IV. V polovině 18. století v období vrcholného baroka byla vystavěna honosná čtyřkřídlá budova konventu. V roce 1782 byl klášter na základě patentu Josefa II. zrušen a řádové sestry se z něj musely vystěhovat. Budovu kláštera poté spravoval náboženský fond, od kterého ho koupil v roce 1822 knížecí rod Thurm-Taxisů. V roce 1878 se do objektu vrátily řádové sestry premonstrátky. Pod jejich vedením zde vznikl penzionát pro výchovu dívek a za druhé světové války byl v klášteře zřízen ženský starobinec. Po nástupu komunistů k moci byly premonstrátky z Chotěšova vystěhovány a klášter začala vlastnit armáda. Ta se náležitě podepsala na velké devastaci celého klášterního objektu. Blýskat na lepší časy se pro barokní areál chotěšovského kláštera začalo v roce 1991. V tomto roce přešel pod správu obce Chotěšov, která začala s postupnou rekonstrukcí a částečným zpřístupňováním celého areálu kláštera.Křížový vrch byl podle archeologických nálezů obýván od pradávna, kdy na něm stával následně zbořený hrad. V roce 1739 byl na vrchu Vrabina zbudován dřevěný kříž. Od roku 1746, kdy se zde stal údajně zázrak a kříž se otočil, se místo stalo vyhledávaným cílem poutníků a získalo i svůj nynější název. V roce 1755 nechali představitelé chotěšovského kláštera vystavět na vrchu poutní chrám sv. Kříže, který byl po reformách Josefa II. a následném zrušení chotěšovského kláštera v roce 1802 zbourán. V roce 1862 byl na Křížovém vrchu vystavěn nový poutní kostel Tří sv. Janů a byla vystavěna i křížová cesta vedoucí ke kostelu. Poutní místo začalo opět ožívat. O tom svědčí i fakt, že vedla kostela byl postaven hostinec s noclehárnou pro poutníky. V roce 1931 byla ke kostelu přistavěna vyhlídková věž. Od roku 1967 byl Křížový vrch veřejnosti nepřístupný, neboť ho využívala armáda jako pozorovatelnu protivzdušné obrany a to až do roku 1995. Poté co armáda místo opustila začalo toto bývalé a již částečně zdevastované místo ještě více trpět po nájezdech vandalů a zlodějů. Obrat k lepšímu nastal až v roce 2004, kdy byla opravena a zpřístupněna vyhlídková věž a bylo započato i s rekonstrukcí kostela, která kvůli své náročnosti trvá dodnes.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Po absolvování výletu jsme se dobře najedli v restauraci Pod klášterem v Chotěšově. Malé občerstvení se dá pořídit i na Křížovém vrchu ve vyhlídkové věži.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejvíce se nám líbily výhledy na Český les, město Stod a obec Chotěšov s klášterem z vyhlídové věže na Křížovém vrchu.
Ostatní informace
Klášter Chotěšov je možné si prohlédnout po předchozím objednání. Kontakty i další podrobnosti k prohlídce kláštera jsou k dohledání na stránkách klasterchotesov.eu.
Vyhlídková věž na Křížovém vrchu je pro veřejnost přístupná od dubna do října o sobotách, nedělích a svátcích v čase od 10 do 17 hodin za symbolické vstupné.