Kolem Otavy ze Střelských Hoštic do Strakonic
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Na výškovým profilem nenáročný, 14-ti kilometrový výlet jsme se vydali kolem toku řeky Otavy ze Střelských Hoštic. Tam jsme dorazili autobusem ze Strakonic, kde jsme u autobusového nádraží ponechali naše auto.
Za čím jedeme?
Ze Střelských Hoštic, kde si lze prohlédnout zámek, který vznikl přestavbou starší tvrze, se do Strakonic vydáme po červené turistické značce. Na konci obce ještě projdeme kolem kostela svatého Martina, který byl na místě vyhořelého gotického svatostátku postaven na začátku 19. století, a scházíme k řece Otavě. Od té se lehce odkloníme před obcí Horní Poříčí, aby jsme si vyšlápli na vyvýšeninu zvanou Na Skalách, z které se nabízí krásný výhled do údolí Otavy. V samotném Horní Poříčí pak určitě zaujme stavba historického Kubešova mlýna, který jeho současní majitelé přestavěli na penzion.
Po břehu řeky se dostáváme do Dolního Poříčí, za nímž v polích narážíme na jednu zajímavou historickou stavbu. Jedná se o jednoobloukový kamenný Žižkův most, který se dříve klenul nad původním korytem Březenského potoka. O datu jeho výstavby se dodnes odborníci přou. Podle jedné z legend ho nechal vystavět Jan Žižka z Trocnova, když tudy táhl se svým vojskem k bitvě u Sudoměře. Pravděpodobnější je však verze o pozdějším vzniku mostu, kdy tudy procházela obchodní stezka spojující Strakonice s Horažďovicemi.
Od Žižkova mostu cesta pokračuje kolem Katovické hory, kde se před více jak sto lety těžil grafit a na níž byly nalezeny pozůstatky starého slovanského hradiště z 9. století. Poté procházíme Katovicemi, kde si můžeme prohlédnou původně gotický, posléze barokně přestavěný kostel svatého Filipa a Jakuba.
Z Katovic je již na dohled hrad a zámek Střela. Středověký hrad byl na návrší nad řekou Otavou postaven ve 13. století rodem bavorů ze Strakonic. V průběhu staletí hrad vlastnili i významní šlechtici našich dějin, jako naříklad Lev z Rožmitálu či Půta Švihovský z Rýzmberka. Po stavovském povstání hrad koupili Libštejnští z Kolovrat, za nichž byl v roce 1645 dobyt a vypálen švédskými vojsky. Libštejnští pobořené sídlo odkázali klatovské jezuitské koleji, která část hradu nechala přestavěn na barokní zámek. V současné době mají zbytky hradu a zámek soukromého majitele, pozemek je oplocen a tudíž veřejnosti nepřístupný.
Cesta kolem zámeckého vrchu nás přes vesničku Virt přivádí nazpět k řece Otavě a to už se vlastně ocitáme na předměstí Strakonic. Dostáváme se pod Havraní skály, odkud se po žluté značce vydáváme přes hráz řeky a kemp Podskalí do centra Strakonic. Po cestě se ještě můžeme pokochat výhledem na řeku z vyhlídkového místa, na němž je umístěna busta strakonického rodáka Františka Ladislava Čelakovského. Následně přicházíme ke Strakonickému hradu, který se nad soutokem Otavy s Volyňkou začal budovat ve 13. století. Prohlídkou staré, historicky velice zajímavé stavby, která je kombinací několika architektonických slohů zakončujeme naše putování po březích zlatonosné řeky Otavy.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ideálním místem na občerstvení je v půli cesty se nacházející Restaurace U Vondrášků v Katovicích.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Krásná příroda v okolí řeky a strašně zajímavý Žižkův most.
Ostatní informace
Všechna popisovaná místa jsou volně přístupná, vyjímku tvoří jen hrad a zámek Střela, do jehož blízkosti se prostě nelze dostat a také Strakonický hrad. Ten je otevřen od března do prosince, každodenně.