Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Putování (více dnů) • Do přírody
Z jižní Moravy směřujeme na sever do Přerova. Dovolenou jsme zaměřili sice na návštěvy rozhleden a minipivovarů, ale židovské památky máme rádi a když se nám doslova připletou do cesty, tak se musíme zastavit.
Koryčany se rozkládají na úpatí Chřibů, zhruba 15 km na sever od Kyjova. Severní částí protéká řeka Kyjovka.
První písemná zmínka o obci je z r. 1321, o městečku se píše r. 1349. V letech 1358 – 1611 patřily pod panství hradu Cimburku. Majitelé hradu a následně i obce se střídali. Je známo, že v únoru r. 1796 římský císař František II. udělil obci právo pořádat čtyři výroční trhy.
R. 1856 zde německý podnikatel Michael Thonet postavil svoji první českou továrnu na ohýbaný nábytek. Svoji druhou pak postavil o pět let později v Bystřici pod Hostýnem, kde se ohýbaný nábytek pod značkou TON stále vyrábí. Již tehdy své výrobky vyvážel téměř do celého světa. Je pohřben v hrobce na zdejším hřbitově.
Na jaře r. 1907 se začala budovat z Nemotic do Koryčan železniční trať, která až do r. 1980 byla využívána i pro osobní Dopravu. Nyní se trať využívá pouze jako vlečka.
Další zajímavostí je, že r. vydal Okrašlovací spolek v Koryčanech malou knížečku KORYČANY, která měla 61 stran s 23 fotografiemi a s ručně malovanou mapkou okolí Koryčan, kde byly trasy vyznačené turistickými značkami. V knížečce bylo Zalesňovací a okrašlovací desatero. Sloužila i k reklamně, protože na posledních stránkách bylo 19 inzerátů místních podnikatelů z různých oborů.
Dne 1. ledna 1967 byly Koryčany povýšeny na město.
My jsme v Koryčanech navštívili pouze židovský hřbitov, který je cca 400 metrů severovýchodně od centra města. Koryčanská židovská komunita zde byla založena již v době předbělohorské. Židovský hřbitov si založili v 1. polovině 17. století. Nyní je opraven a chráněn jako kulturní památka České republiky. Jsou tam vidět zbytky zdiva bývalé márnice, zachovalo se přes 200 náhrobků, nejstarší je z r. 1674. Ve 2. polovině 18. století si postavili synagogu. Po požáru r. 1842 ji přestavěli. Židovská komunita zde zanikla r. 1890. O hřbitov se až do okupace starala židovská obec v Kyjově. Budova synagogy byla r. 1930 prodána tělovýchovné organizaci Orel. Ta v ní o pár let později vybudovala tělocvičnu. Během války v ní bylo skladiště. Po válce v ní zřídili prodejnu, která je tam dodnes. Najdete ji jen kousek od centra v Masarykově ulici čp. 688.
V obci byl někdy po r. 1677 postaven barokní zámek s rozsáhlým parkem. Po druhé světové válce ho využívalo školství – naposledy v něm byla střední odborná škola. V r. 2013 byl prodán soukromému majiteli. Veřejnosti je však nepřístupný. Po revitalizaci byl r. 2015 zpřístupněn zámecký park.
Za zmínku ještě stojí farní kostel sv. Vavřince z doby před r. 1350 (dnešní podoba je z 2. poloviny 17. století), kaple sv. Floriána z roku 1712 a kašna na náměstí z let 1713–1714.
My jsme se ve městě dlouho nezdrželi, takže jsme zde nehledali žádné občerstvení. Cestou jsme při silnici zahlédli penzion s restaurací, takže určitě se ve městě hlady neumře.
Partner má rád židovské památky a vždy obdivuje, když se podaří je alespoň částečně vrátit do původní podoby. Je to škoda, že se to vše po válce ničilo. Nyní je hřbitov volně přístupný a doufám, že se podaří ho uchovati pro příští generace.
Na východ od obce je vodní nádrž Koryčany – výstavba byla započata r. 1953, ale dokončena až r. 1958, do trvalého provozu byla uvedena r. 1963. Nádrž je zdrojem pitné vody, proto je v ní zákaz koupání. Vede však k ní z Koryčan cyklostezka, ze které můžete odbočit na nedalekou zříceninu hradu Cimburk.
Tam můžete vyrazit z města i pěšky po zelené turistické značce je to 6,5 km Zpátky se můžete vrátit po žluté přes přírodní park Kozel, dále po červené přes Zavadilku a přírodní rezervací Moravanské lúky, po žluté zase až do města. Celá trasa má cca 13 km s celkovým postupným převýšením 500 metrů. My jsme na Cimburk vyrazili o pár dnů později.
Další zajímavá procházka je po modré ke zřícenině hradu Střílky, kam jsme odpoledne také vyrazili. Tam se nechá projít skutečně zajímavá naučná stezka Příroda a okolí Střílek, kde snad nejzajímavější je nádherný barokní hřbitov. Celý okruh měří necelých 15 km, převýšení je také 500 metrů, ale není to už tak pozvolné.
Další výlety se nechají dělat do Chřib, kde jsou rozhledny Brdo, Salaš, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, poutní místo Velehrad a skanzen Modrá. Tam se však musí dojet na kole nebo popojet autem. Je tam moc hezky. Prohlédnout jsme to zvládli o pár dnů později během víkendu.