Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet
Jedeme na dovolenou na Slovensko. Jsme oba v důchodu, tak jsme si ji naplánovali na 5 - 6 týdnů. Chceme si udělat nějakou túru v horách, zastavit se v historicky zajímavých místech a prohlédnout si hrady, zámky i dřevěné kostelíky. Právě zde v Nízkých Beskydech v okolí města Svidník je dřevěných kostelíků poměrně dost.
Pokud pojedete ze Svidníka na sever na Duklu, tak kousek za Ladomirovou nepřehlédněte odbočku vpravo do obce Krajné Čierno. Silnice dál nevede. Nenechte se však odradit – zhruba uprostřed obce je vlevo dřevěný kostel s plechovou střechou. Když jsme ho viděli, už jsme se lekli, co to z něho udělali. Ale protože se nám nelíbil, ani jsme se u něj nezastavili. Až na konci obce jsme zahlédli odbočku k tomu správnému dřevěnému kostelu. Je na vyvýšeném místě prakticky za poslední, ale nádhernou chalupou s dřevěnou zadní stěnou.
Dřevěné kostely v této oblasti byly budovány za panování Marie Terezie. Kostel v Ladomírové je nejstarší (z r. 1742). tento byl postaven také v 18. století, ale s kostelem v Hunkovcích patří mezi nejmladší. Řadí se mezi byzantské sakrální stavby.
Tato trojdílná stavba na kamenném základě má šindelovou střechu, ale i stěny má pokryté šindelem. Tři věžičky mají stříšky, připomínající kužel, zakončené jsou trojramenným křížem. Kostely v této oblasti se vyznačují tím, že nad babincem (předsíní) jsou věže vyšší a štíhlejší. Tato zde plní funkci zvonice - je v ní zvon z roku 1876. Další dvě věžičky jsou stejně vysoké, i když budí dojem, že se postupně snižují. To je dáno výškou střechy. Nad svatyní je střecha nejnižší. Nad lodí je vyšší dvoustupňová stanová střecha. Kostel se hřbitovem je od okolí oddělen ohradou z kulatin se šindelovou stříškou. Proti vchodu do předsíně je vstupní branka – i ta má stejnou stříšku – kuželovitou s křížem.
Barokní ikonostas má 4 řady a je z 18. století, tedy z doby výstavby kostela. Některé ikony jsou však starší - ze 17.století. Zvláštností je, že v hlavní – spodní řadě jsou jen dvoje dveře. Carské dveře jsou ozdobeny šesti medailony.
Kostel byl v době karpatsko – dukelských bojů poničen, v letech 1947 – 1948 byl obnoven. Byl zařazen mezi 100 nejohroženějších památek světa, proto se podařilo získat dostatek prostředků, aby mohla být v letech 2000 – 2004 provedena rekonstrukce.
My jsme sem zajeli pouze kvůli dřevěnému kostelíku, nejedli jsme zde, ani nespali.
Tenhle kostelík mne zaujal přímo na první pohled. Prohlásila jsem, že je snad nejhezčí ze všech. Když nyní koukám na fotky, těžko mohu říct proč. Asi i svým umístěním, nevím.
Kostel byl zavřený, nebyla ani možnost kontaktovat někoho, kdo by nám ho otevřel. Takže byla jen možnost ho obejít.
Kdo by si chtěl udělat celodenní výlet, tak tady má jedinečnou možnost. Městem prochází zelená turistická značka. Začíná na hlavní silnici, kde jsme odbočovali, vede přes Krajné Čierno, pokračuje přes Kožuchovce, Mirolu, Príkrou, Bodružal – tam všude jsou dřevěné kostelíky. Zelená pokračuje přes Krajnou Polanu na hlavní silnici. Dál se bohužel musí zhruba 4 km už po silnici – ještě přes dřevěný kostelík v Hunkovích. Celá tato trasa měří 24 km, kdy se postupně stoupá a klesá – celkově se nastoupá 785 metrů.