Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Do přírody
Jedeme na dovolenou na Slovensko. Jsme oba v důchodu, tak jsme si ji naplánovali na 5 - 6 týdnů. Chceme si udělat nějakou túru v horách, prohlédnout si hrady, zámky, dřevěné kostelíky a zastavit se v historicky zajímavých místech. Právě jedno se nachází v údolí říčky Kapišovky mezi obcemi Kružlová a Kapišová.
Toto údolí v Nízkých Beskydech je známé jako Údolí smrti a zdejší památník je součástí expozice Slovenského národního muzea, stejně jako památník na Dukle. Dostanete se sem, když pojedete ze Svidníku na sever do Dukelského průsmyku. Jen pár kilometrů za Svidníkem uvidíte sovětský tank T - 34, jak zdolává německý tank. Přesně v těch místech se odbočuje vlevo. Zde právě začíná Údolí smrti. Projeďte obcí Kapišová a pokračujte směrem na Nižná Písaná. Jen kousek za křižovatkou je hlavní parkoviště a panely s informacemi o bojích na Dukle i zde v tomto údolí. Byly to nejtěžší, ale také nejdůležitější tankové boje sovětských a německých jednotek na území našeho státu. Najdete tam i mapu, jak boje postupovaly, jsou tam i dobové fotografie z těchto bojů. Na fotografiích je zachycen i armádní generál Ludvík Svoboda, náš pozdější prezident, který se těchto bojů zúčastnil.
Od 8. září 1944 útočily jednotky sovětské 38. armády a 1. československého armádního sboru ve směru od obce Krosno v Polsku na Duklu a chtěly postoupit dál až do Prešova. Německý 24. tankový sbor měl perfektně připravenou obranu a místo rychlého vpádu na Slovensko se muselo bojovat prakticky o každý kousek území.
V polovině října jednotky uvázly v prostorách jižně od Dukelského průsmyku. Sovětské vedení tehdy nařídilo obchvat německých pozicí právě přes toto údolí řeky Kapišovky. Nejtěžší boje se zde odehrávaly ve dnech 25. až 27. října 1944, kdy se sovětským jednotkám podařilo postoupit o 6 km až k severní hranici obce Kapišová. Zde však došlo k zastavení postupu a boje přestaly až po vyčerpání sil na obou stranách. Proto se toto údolí označuje jako Údolí smrti. Na východním Slovensku je pohřbeno 30 400 sovětských, 6 200 německých a 600 československých vojáků, z toho většina je právě z karpatsko – dukelských bojů.
Ve svahu nad parkovištěm - mezi silnicemi do obce Nižná Písaná a Kružlová je jakoby zapomenutá vojenská technika. Je tam v bojovém postavení rozmístěno osm tanků, jsou tam maskované zákopy. Mezitím se nechá po travnaté cestičce volně procházet. Je tam postavená i nízká dřevěná rozhledna, ze které se nechá většina tohoto prostoru přehlédnout. Jednou za dva roky se prý předvádí rekonstrukce těchto bojů.
Památník je volně přístupný, možnost občerstvení zde není. Jen kousek od parkoviště vyvěrá pramen pitné vody.
Určit, co se nám líbilo, či nelíbilo, to je v tomto případě hodně těžké. Těžko se může líbit něco, co připomíná bojiště, kde padlo tak strašné množství vojáků. Když jsem tam byla, měla jsem pocit, že tam to neštěstí je stále cítit. Nelze však ani říct, že se to nelíbí. Určitě je to důležitá pocta právě těm padlým vojákům, kteří obětovali své životy za budoucnost svých dětí a vlastně i nás. Chtěla bych vyjádřit poděkování těm, kteří to vymysleli a zasloužili se o vytvoření tohoto památníku a kteří se starají o jeho zachování. A chci pevně věřit, že se již nikdy nic takového dít nebude.
Obec existovala již r. 1414. Dnešní název Kružlová je od r. 1920. Předcházející názvy byly obdobné, ale v polštině či maďarštině. Obyvatelstvo se živilo převážně chovem dobytka, pastevectvím. Za první republiky došlo k částečnému vystěhování obce. Během zdejších bojů byla obec téměř srovnána se zemí. Život tam byl však obnoven, v současné době je tam možnost ubytování v penzionu.