Loading...
Turistické cíle • Technická památka
Podle Wikipedie byl tanky řady T-54/55 vyvíjeny již před koncem války, od r. 1943, první vyrobené kusy v roce 1945 již do bojů nezasáhly, sériová výroby jako taková začala v roce 1947. Tank charakterizoval poměrně nízký podvozek, který zčásti kopíroval řešení slavné T-34 (zavěšení kol). Modernizace T-55 se sériově vyráběla od roku 1958. Tento typ se udržel ve výrobě do roku 1981. Oba „bratrské“ modely charakterizuje nízká zaoblená věž a celkem stísněný prostor posádky (sám jsem měl možnost ověřit během základní služby). V našich, tady evropských končinách nemáme na nasazení těchto tanků příliš milé vzpomínky. Stačí vzpomenout krvavé potlačení maďarských nepokojů v roce 1956, méně krvavé události v NDR nebo v Polsku a u nás jsme si jejich přítomnost užili po roce 1968, sice s méně obětmi, ale i tak až na rusofily přítomnost nemilá.
Určitý obdiv tyto tanky získaly v nekonečné válce ve Vietnamu (byly k vidění i v Koreji, ale to ještě byla taková neznámá válka v éře předtelevizní). Obrovskou ikonou se stal snímek z roku 1989, kdy na náměstí Tchien-an-men čínské verze těchto monster potlačovaly studentské demonstrace.
Tanky jsme mohli vidět na Středním Východě (tam je ale ničily lépe vycvičení izraelští vojáci). Patrně labutí písní jejich masivního nasazení byly válka v Zálivu, kdy byly ničeny moderními americkými Abramsy, či střelami Apachů (vrtulníků). Pak už se tanky těchto typů objevovaly jen v ryze lokálních konfliktech (v bývalé Jugoslávii byly k vidění už silně obstarožní T-34).
Kdo by si tento stroj chtěl prohlédnout zblízka, bude mít v nejbližší i vzdálenější době prohlédnout jeden z už z vyřazených strojů na Bludovečku u Bludova (a Šumperka).
Když se před časem otvírala zrekonstruovaná restaurace, lákal návštěvníky v prvním létě své existence pískovou sochou bájného Bluda z Bludova, v dalším roce opět pískovou Zubatou žábou (coby reklamou na čepované pivo).
Tyto skulptury se obvykle rozpadly v zimním období a dál už na Bludovečku žádné lákadlo nepřibylo (pomineme-li značné rozšíření prostoru verandy). Protože už u samotné restaurace příliš prostoru nezbývá, je tank posazen u odbočky „polní“ cesty k Šumperku. Poměrně zblízka tak můžeme obdivovat více než 36 tun oceli, plechu gumy a jiných materiálů. Některé části jsou již samozřejmě vymontovány, nebo znefunkčněny, takže ze stomilimetrového kanónu se asi střílet nebude. I laik pozná, že jde modernizovanou verzi s přídavnými pancíři na věži. Tank má odpalovače dýmovnice nebo granátů, a u děla můžeme vidět vylepšený systém zaměřování „Kladivo“.
Tank T-54/55 je zřejmě nejpočetněji vyráběný poválečný tank, vyráběla se i v dalších státech Varšavské smlouvy (na Slovensku v Dubnici), v různých licencích a úpravách jich mělo vzniknout více než 85 000, ale klidně i přes 100 000. Tank se dá sehnat i na takovém Aukru, vyvolávací cena 1.690 000… – osobní převzetí zdarma...