TURISTIKU PODPORUJÍ
61 584 turistů a cestovatelů
112 668 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 404 934,- odměny za články
 
 Travel blog Jeseníky Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Šumperk
Šumperk leží na řece Desná u západního okraje oblasti Hrubý Jeseník, má přibližně 30 tis. obyvatel. První zmínka o městu je z roku 1281.
Tip:  
  Tipy na výlet (281)   
   Trasy Šumperk a okolí (302)
> Do přírody   > Na kole   > S dětmi 
> Cyklotrasy   > In-line brusle   > Pěší trasy  

Šumperské hřbitovy (Šumperk a Temenice)

Cestopisy

Šumperský městský hřbitov
Šumperský městský hřbitov  •  Fotografie (38)  • Foto: markyz63
Temenický hřbitov pod Hájem

Hřbitovy – a nejen ty šumperské – mám dlouhodobě rád. Považuji je za skutečné místo klidu, míru a odpuštění, ale hlavně za relaxační oázu s úžasnou atmosférou a mnohdy i svým zvláštním, laskavým – a samozřejmě černým – humorem. Nejkrásnější jsou hřbitovy noční, zejména v období dušičkovém, kdy z dálky vypadají jako dav fanoušků pod pódiem rockové kapely, hrající právě svůj nejsladší lovesong. Navíc pro mě bývaly hřbitovy také místem, kde si mohl i v dobách minulých mladý člověk v klidu filozofovat, protože všudypřítomný starostlivý dohled příslušníků Veřejné bezpečnosti (všech funkčních i platových stupňů) i pedagogických neumětelů (všech stupňů vzdělávacích) zde byl méně bdělý. Nebo alespoň určitě mnohem méně bdělý, než když jsem jen tak zevloval po bulvárech nebo pokuřoval cigárko za sochou významného - většinou vousatého a mnohdy i protirežimně zarostlého - revolucionáře. Nedokázal bych dnes již spočítat, kolikrát jsem seděl na hřbitově a přemýšlel o složitých zákonitostech tohoto světa. I když musím připustit, že nejčastějším tématem mých filozofických dumek byly různé stupně a významy věty „má mě ráda nebo ne“ (trhám ostny kaktusu, dodali by pánové Š+G).

Již z předchozích řádků je zřejmé, že tento můj článek bude více – ale nejen - o myšlenkách a pocitech než o datech a jménech. V souvislosti s těmi jmény mě napadlo, že mnoho lidí si spojuje hřbitovy s ponurostí příběhů mistra Poea nebo „pozitivní“ filozofií pánů Nietscheho a Schopenhauera. Mně naopak přijdou hřbitovy jako místo nesmírně pozitivní a ozdravně posilující. A asi i proto jsem tento příspěvek nezařadil mezi prostá místa a cíle, ale povýšil toto „literární dílko“ na cestopis. Vždyť okruh, který jsem okolo šumperských hřbitovů absolvoval, byl dlouhý téměř 11 kilometrů. Šumperské hřbitovy jsou totiž tři, a to hřbitov skutečně šumperský, temenický a židovský.

vstupní brána špk. hřbitova

Moje funerální toulání započalo na největším z nich, tedy hřbitovu šumperském nebo - chcete-li - městském komunálním. Ten byl založen roku 1886 a byl od počátku určen všem občanům města bez rozdílu vyznání. Nahradil nedostačující hřbitov u kostela sv. Barbory v dnešních Jiráskových sadech (ona Barborka, o které jsem na Turistice v nedávné době napsal dva články) a najdete ho na konci města, za kruhovým objezdem při výjezdu na Bludov (a dále Olomouc nebo Hradec Králové). Vedle městského hřbitova se „sníženě tyčí“ budova krematoria, o které se nijak nezmiňuji (ani ve fotogalerii), protože krematoria obecně považuji za místa neosobní a vysloveně odpudivá.

Foto: markyz63

A protože byl Šumperk v minulosti městem převážně německým, jsou i na zdejším hřbitovu nejkrásnější a nejhonosnější hrobky „zasvěceny“ německým familiím. Hřbitov však skutečně patří všem, takže zde vedle sebe tiše leží katolík i protestant, luterán i evangelík, pravoslavný i bezvěrec. Stejně tak se tady neškorpí Čech s Němcem ani Řek s cikánem. Lidé umírají, rodí se a zase umírají, takže hřbitov byl poprvé rozšířen již roku 1899. V době I. světové války zde vzniká vojenské oddělení, v roce 1956 první (dolní) urnový Háj a počátkem 80. let minulého století byla otevřena také vsypová loučka. Znalci umění zde najdou několik zaznamenáníhodných funerálních skulptur, lokální patrioté hrobky významných rodů, jejichž stopy budou v Šumperku nacházet i generace následující. Mám na mysli zejména rodinu Chiari (původem lékařská rodina z Vídně, spojovaná hlavně s areálem Pavlínina dvora, kde sídlí - mimo jiné - šumperské Vlastivědné muzeum) a rod Oberleithnerů (ve které najdete vše od politiků přes stavitele až po hudební skladatele). A i já už zde – bohužel – najdu také náhrobky svých spolužáků.

Městský hřbitov je „dvojpodlažní“. Přední – a dolní – část vyniká převážně okázalými hrobkami a uměleckou výzdobou, ta zadní - a horní - část je převážně velmi příjemným parčíkem, ve kterém je nenásilně umístěn například památník obětem I. světové války nebo urnový Háj. A tady jsem se také setkal s – již zmíněným – funerálním humorem. A je jedno, jestli to byla cigaretka na poslední cestu nebo na hrobě volně pohozená "svatební košile" ...

hrobka Oberleithnerů

Jen pár stovek metrů odsud se nachází šumperský židovský hřbitov. Je novodobý, starý stejně jako místní Radnice, pochází tedy z roku 1911 (i když kolaudován byl snad již koncem roku 1910). Jeho dnešní podoba pochází ale až z roku 1932, kdy byl rekonstruován podle návrhu stavitele Topitsche. Vstupuje se do něj „bránou“ se secesní obřádní síní a veřejnosti je běžně nepřístupný. Zdejší správce je ale můj dlouhodobý známý, takže nebyl problém nahlédnout. Je přitom zajímavé, že šumperský hřbitov je všeobecně památkou takřka neznámou a mnoho místních se za jeho bránu nikdy nepodívalo a možná ani nepodívá. A asi bych jim to ani moc nevyčítal …

Vzhledem k tomu, že se jedná o hřbitov „nový“, najdete zde převážně pomníky, které se výrazně neliší od klasických hřbitovů měst, kde převládalo německy mluvící obyvatelstvo. Zaplněna je přitom pouze necelá třetina z původně plánovaných 200 míst a celkový počet náhrobků je – tuším - jen 34. Rychlý konec hřbitova i celé židovské komunity v Šumperku přivodil začátek II. světové války, přitom poslední zdejší Židé zahynuli v koncentračních táborech až v roce 1942. A přesto, že se jedná o židovský hřbitov atypický (např. na Slovensku jsem ale s podobnými již setkal), nacházející se na neatraktivním místě, jeho návštěvu mohu doporučit. Vyslověně příjemné relaxační místo ani genia loci zde však nehledejte.

vstupní brána židovského hřbitova

Čeká mě cesta zpět. Na opačném konci města se totiž nachází temenický hřbitov, tedy hřbitov obce, která se stala součástí Šumperka až v roce 1950. Přitom je pravdou, že tento hřbitov se rozkládá blíže mnohých šumperských kostelů, než je vzdálenost například ke kapli v Horní Temenici. A také je pravdou, že tento hřbitov, ležící nedaleko „legendy všech legend“, tedy šumperské Skalky, mám nejraději. Není zdaleka tak výstavný jako jeho šumperský kolega, ale působí o to klidněji a v současné době i velmi úpravně. Navíc jsem se na nedaleké sídliště Sever III nastěhoval ve svých 13 letech, takže jsem zde rozjímal nejčastěji. A že těch produmaných večerů a vykouřených cigaret bylo nespočetně.

Temenický hřbitov byl založen roku 1886 a rozšířen byl v roce 1934. Uvádí se, že do počátku 21. století zde bylo pohřbeno téměř deset tisíc obyvatel Šumperka a Temenice. I zde najdete hroby s nápisy českými i německými, i tady se nachází několik „luxusních“ hrobek a středový kříž z konce 19. století. Příznivce hororů a sběru bobříků odvahy možná potěší občasná přítomnost nějakého toho propadlého hrobu a díky tomu, že se „změnila doba“, tak Vás dnes při večerním rozjímání již nebudou rušit ani světla skleníků ani zvuky a „vůně“ roztomilých prasátek ...

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.951, 16.957)
Poslední aktualizace: 25.7.2013
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele markyz63
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Šumperk

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
2,3km od místa

Příspěvky z okolí Šumperské hřbitovy (Šumperk a Temenice)

Šumperk – centrální kříž na městském hřbitově
Šumperk – centrální kříž na městském hřbitově
Kříž
hodnoceni 10/10
Pískovcový kříž na šumperském městském hřbitově pochází z roku 1887 a jedná se o největší kříž na území města. Forma provedení je poměrně tradiční; kříž stojí na dvojstupňovém podstavci (tzv…
0.2km
více »
Tak je to pravda, starej Šumperk už to má taky za sebou …
Tak je to pravda, starej Šumperk už to má taky za sebou …
Zajímavost
V dnešní pohnuté době musí být člověk vděčný za každý – byť jen krátký - okamžik, který na jeho tváři vyvolá alespoň náznak úsměvu. Nesmí mu vadit ani to, že se občas jedná o humor vysloveně černý, ba dokonce přímo…
0.3km
více »
Bludov – Šumperk – Stavba obchvatu z nadhledu, 25.11.2023
Bludov – Šumperk – Stavba obchvatu z nadhledu, 25.11.2023
Fotogalerie
Stavba obchvatu se blíží k závěru, silničáři by chtěli uvézt do funkčnosti 20.12.2023, což je skoro 4 měsíce pře termínem (duben 2024). Jestli se to povede je stále otázkou, koncem lsitopadu nasněžilo a přituhlo. …
0.3km
více »
Šumperk – hrobka Familie Weiss
Šumperk – hrobka Familie Weiss
Hřbitov
hodnoceni 10/10
Hřbitovy bývají často nejčitelnější vizitkou našich měst a obcí, mnohdy jsou také jejich výkladní skříní. Také severomoravský Šumperk se na svém městském hřbitově pyšní několika pozoruhodnými historickými hrobkami…
0.4km
více »
Šumperk – Hrobníkův (Sebevrahův) kříž
Šumperk – Hrobníkův (Sebevrahův) kříž
Kříž
hodnoceni 10/10
Tato drobná památka z konce 18. století patří mezi ty, které neznají ani mnozí místní. A to přesto, že její příběh je velice zajímavý. Na druhou stranu je ovšem potřeba přiznat, že se jedná …
0.5km
více »
Hrobníkův kříž
Hrobníkův kříž
Kříž
Toto místo se asi nestane hojně navštěvovaným, přesto pozůstatek kříže upozorňuje na fakt, že bývaly zřejmě doby, kdy tu byl daleko čilejší ruch. Kříž za městským hřbitove je dnes (s nadsázkou) uprostřed pole a an…
0.6km
více »
Bludov – Zapomenutý pomník u Heleniny skaly
Bludov – Zapomenutý pomník u Heleniny skaly
Pomník
Za okrajem Šumperka při stávajícím vedení souběhu dvou prvotřídek 11+44 na úpatí kopce, kterému se obecně říká Bluďák, v podstatě jinak žádné zvlášť oficiální název, protože to ani pořádný kopec není, jen cesta ve…
0.8km
více »
Bludov – Šumperk – Stavba obchvatu z nadhledu, červenec 2023
Bludov – Šumperk – Stavba obchvatu z nadhledu, červenec 2023
Fotogalerie
Po necelém roce jsem opět nabil baterie a zajel se podívat ke stavbě obchvatu. Tentokrát na stavby mostů přes Bratrušovský potok a Desnou. V dalším stanovišti ruch poblíž nádraží Bludov, s náhledem na kratší estak…
0.9km
více »
Kříž na Červeném kopci
Kříž na Červeném kopci
Kříž
hodnoceni 6/10
U cesty od Bludovské ulice v Šumperku na Bludoveček (či Zámeček) stojí již nějakou dobu nový dřevěný kříž. Najdeme ho za úvozovou částí cesty v místech, kde je křižovatka k vodárně nad ce…
1.1km
více »
Šumperk – lesopark Cihelna
Šumperk – lesopark Cihelna
Park
O lokalitě na západním okraji Šumperka jsem vlastně psal už před nějakou dobou spíše jako o vzpomínce na dobu útlého mládí, kdy Cihelna byla dějištěm dětských her a dobrodružství, ale i místem seznamování s požitk…
1.1km
více »
Šumperk – Revitalizace Bratrušovského potoka
Šumperk – Revitalizace Bratrušovského potoka
Potok
Bratrušovský potok svými cca 11 km asi nikdy nebude ve větší pozornosti vzdálených návštěvníků Jeseníků. Takže vždy bude spíš jen v občasném zájmu místních. Míněno tedy obyvatel Bratrušova a Šumperka, což jsou vše…
1.1km
více »
Šumperk – historické listiny Státního okresního archivu
Šumperk – historické listiny Státního okresního archivu
Dům, budova
hodnoceni 10/10
Šumperský okresní archiv ani jím ukrývané historické listiny běžně přístupné veřejnosti nejsou. Ve zcela výjimečných případech, jako je například Den evropského kulturního dědictví, bývá…
1.2km
více »
Jaro v cihelně
Jaro v cihelně
Tipy na výlet
hodnoceni 8/10
Nejjednodušeji pěšky. Na kraj města. Název článku ovšem nenabádá k návštěvě výrobny stavebního materiálu před nadcházející sezónou zednických prací. Nedávná výstava v šumperském muzeu prezentovala město, které je …
1.2km
více »
Šumperk – Hlochova vila
Šumperk – Hlochova vila
Dům, budova
hodnoceni 8/10
Že je město Šumperk, ležící v podhůří Jeseníků, nazýváno Malou Vídní, je věcí celkem známou a navíc se na tuto skutečnost stále častěji poukazuje. Koneckonců proč ne; koncem 19. století byl Šumperk skutečnou textilní metropolí habsburského mocnářství a zdejší bohaté podnikatelské rody si mohly bez problémů dovolit pozvat ke svému zviditelnění i významné architekty, působící…
1.3km
více »
Šumperk – (Litovel) – Červenka, první letošní delší
Šumperk – (Litovel) – Červenka, první letošní delší
Trasy
Už je to tady. Myšleno samozřejmě jaro a s ním i skutečně příjemné počasí, zejména co se týče teplotního gradientu. Co naplat, zima příliš extrémní nebyla, ale závěrečné období myšleno…
1.4km
více »
K Drozdovské Pile na Lichtenštejský památník a přes Jedlí
K Drozdovské Pile na Lichtenštejský památník a přes Jedlí
Trasy
hodnoceni 10/10
Velký Pátek 2020 pokračuje v nastolené tendenci prosluněného a suchého počasí, takže další volný den vyzývá k nějakému výletu. Tentokrát se připojuje Marek, takže limitně naplníme nařízení vlády, ž…
1.4km
více »
Šumperk – Loučná nad Desnou, přes Žárovou, kolem Ucháče
Šumperk – Loučná nad Desnou, přes Žárovou, kolem Ucháče
Trasy
hodnoceni 10/10
Na státní svátek se nám (na severní Moravě) celkem vyčasilo. I to je samozřejmě důvod, věnovat se nějaké aktivitě, nejlépe v přírodě. Už i kvůli faktu, že letošní valná část října byla taková nic moc, vlastně až n…
1.5km
více »
Gryngle a Brusinka 140320
Gryngle a Brusinka 140320
Fotogalerie
Na hory to momentálně moc není, sněhu moc nepřipadlo, takže spíš ledovka. Navíc do toho karanténní opatření, naštěstí chodit ven nám ještě vláda nezakázala. Tak pár obrázků z okolí Šumperka a Bludova (před obědem a…
1.6km
více »
Šumperk – Smetanovy sady
Šumperk – Smetanovy sady
Park
hodnoceni 6/10
Pro Šumperk bezesporu platí ono známé a otřepané použití přívlastkové hodnoty „Město zeleně“. Najdete zde množství parků i travnatých ploch a dokonce ani panelová sídliště nejsou jen betonovou apokalypsou, ale spí…
1.6km
více »
Poldr pod Hájem
Poldr pod Hájem
Přehrada
hodnoceni 4/10
Velká část výletníků, kteří se každoročně 1.1. (ale i jindy) vydávají k vrcholu Háje míří k dominantě nad Šumperkem po žluté turistické značce od Bludovské ulice. Trasa cesty sleduje v prvních částech tok bezejmen…
1.6km
více »
Na Zubatou žábu
Na Zubatou žábu
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Tentokrát to bude docela krátký a ne příliš náročný výlet. A ačkoliv je lokalita dosažitelná i automobilem, snadnou dostupností si říká o pěší nebo cyklistickou vycházku. Naším cílem je Bludoveček, část obce Bludo…
1.7km
více »
Šumperk – kostel sv. Jana Křtitele a fresková výzdoba
Šumperk – kostel sv. Jana Křtitele a fresková výzdoba
Kostel
Spolu s dominikánským klášterem je kostel sv. Jana Křtitele jednoznačně nejvýznamnější a zároveň i nejstarší šumperskou památkou. O vzniku v druhé polovině 13. století, tedy při založení města svědčí řada stavebních prvků, které odkazují na gotické založení kostela. Vlastně nejmarkantněji je to patrné (ačkoliv zvenku to nevypadá) na mohutné kostelní věži u severní strany presbytáře. Jde zřejmě o nejdochovalejší gotickou pa…
1.8km
více »
Nejkulaťoulinkatější kroužení historickým jádrem Šumperka
Nejkulaťoulinkatější kroužení historickým jádrem Šumperka
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Pro někoho možná není severomoravský Šumperk typickou ukázkou pravého středověkého města, ale zdání občas klame. Někdejší Mährisch Schönberg je totiž i pro odborníky velkou vzácností, minimálně z pohledu na tvar, o…
1.9km
více »
Paní Masaryková
Paní Masaryková
Socha
hodnoceni 5/10
Jedno z šumperských náměstí nese jméno prvního československého prezidenta, Tomáše Garigue Masaryka. Jakožto pravé náměstí musí mít nějakou ozdobu, má ji i toto náměstí v podobě sochy Pozdrav jara (nebo Jarní pozdrav). Jedná se o kovovou sochu Na Kamenném podstavci, který pokračuje malou zídkou. Autorem sochy má být Jiří Jílek (1925-81). Původně pražský rodák se usadil v nedalekém Sobotíně a dá se říci, že v Jeseníkách našel…
1.9km
více »
Šumperk bývalý klášterní kostel Zvěstování Panny Marie
Šumperk bývalý klášterní kostel Zvěstování Panny Marie
Kostel
hodnoceni 8/10
Klášterní kostel Zvěstování Panny Marie je dnes prezentován jako jedna z nejvýznamnějších šumperských památek. Nejstarší část kostela pochází z gotické doby, z první třetiny 14. století…
1.9km
více »
Chocholík 548m
Chocholík 548m
Vrchol
hodnoceni 6/10
Západní části Šumperka vlastně i okraji Šumperské kotliny dominují dva vrcholy. Známější a navštěvovanější je samozřejmě Háj (631 m, lidově Senová, něm. Heukoppe, obyvatelé Bludova říkají i Hajkopa), nižší je pak Choc…
2.1km
více »
Malou Vídní
Malou Vídní
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Již nějaký týden inzeruje web města a sdružení cestovního ruchu Jeseníky vznik nového prohlídkového okruhu Městem Šumperkem, Po stopách malé Vídně. A protože počasí mě nijak nelákalo do h…
2.1km
více »
Třemešské rybníky
Třemešské rybníky
Rybník
hodnoceni 8/10
Soustava tří rybníků nedaleko Šumperka v údolí řeky Desné. Rybníky na Třemešku patří zřejmě k nejstarším Rybníkům u nás. Tři rybníky a mlýn jsou zmiňovány v okolí dnešního místa v r. 1420, tak by nakonec bylo možn…
2.2km
více »
Šumperk
Šumperk
Město
hodnoceni 8/10
Šumperk leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá u západního okraje Hrubého Jeseníku a na pravém břehu řeky Desná. Šumperk je označován jako vstupní…
2.2km
více »
TOPlist