Zámeček neboli Bludoveček
Na úpatí hory Chocholíku a jeho výběžku, na němž kdysi stával hrad při severovýchodním okraji Bludova najdeme osadu Bludoveček. Původně se místu říkal též Horní dvůr, protože byl vlastně hospodářským podhradím Bludovského hradu. Na rozdíl od hradu stavby na Bludovečku zůstaly, ačkoliv ze středověké doby se asi nedochovalo nic. Nejstarší dochovanou budovou by snad mohla být sýpka (nebo stavba v hospodářském dvoru, která sýpku připomíná), ta snad kdysi byla bratrskou modlitebnou, ale není to zcela potvrzené. Kromě hospodářských budov bychom našli na Bludovečku hájovnu a dnes i jednu nebo dvě bytovky, případně nějakou vilu novodobého kapitalisty (koňská jízdárna, obora s vysokou). Nejzajímavější stavbou byl Zámeček, podle kterého se také někdy Bludovečku říká. To byl původně panský dům, který nechal v r. 1520 vystavět Petr ze Žerotína. Sídlil na něm patrně správce místního žerotínského zboží. Budova stála těsně pod hřebínkem hradního ostrohu. Když byl v Bludově vystavěn zámek, změnil se zámeček na zájezdní hostinec a nesl označení Korbílek. Velká budova se chlubila výčepem a taneční místností, která byla vystavěna v r. 1822. Za budovou ve skále býval sklep, o kterém se držela pověst, že býval útulkem Českých Bratří. Sklep měl být dlouhý 25m a 2m vysoký. Bohužel hostinec vzal v dobách socialismu za své a dlouhá léta na jeho místě nic nestálo. Dlouho dobu byl ještě patrné části zadní zdi, přiléhající ke skále s vchodem do sklepa, který byl už z velké části zasypán. (pověst praví, že od Zámečku vedla i chodba na bludovský hrad).
Po roce 1989 si bludovský místostarosta vzpomněl na slavnou tradici hospody na Zámečku a jal se stavět nový objekt. Bohužel Restaurace dlouho nesloužila svému účelu, nějakou dobu patřila šumperským Stavokonstrukcím (dnes Dols), různě měnila majitele a z Restaurace či penzionu se stala veřejným domem. Ten je však již nějakou dobu zavřený a budova je opuštěná. Tedy neplatí to zcela, nedávno Zámeček koupil nový majitel, ale jaké budou další osudy tohoto místa je spíš záhadou.
Hlavní připomínkou Zámečku je tak turistický rozcestník, který nese stejnojmenné označení. Křižují se zde modrá a zelená značka s červeným šumperským psaníčkem. Zelená značka směřuje od Senové (Háje) k Bludovské Trojici a k nádraží, modrá od Šumperka na Vlčí důl a psaníčko je pak 30km dlouhý okruh kolem celého Šumperka.
Novou atrakcí Bludovečku je pak nová silnice, lépe řečeno vozovka na cestě do Šumperka, který by mohla být i pěknou cyklotrasou, kdyby se ovšem šumperští zastupitelé domluvili a opravili svůj úsek staré bludovské cesty. Nová asfaltka je totiž postavená jen na hranici katastru a smysluplnějšímu provozu brání asi 300m dlouhý příšerný úsek téměř nezpevněné polní cesty, který se po větších deštích mění v téměř neprůchodné jíloviště....