Kam a jak jedeme?
Když jsme hledali zajímavosti
při cestě podhůřím Krušných hor, zaujala nás právě tato lokalita. Na mapě to vypadá zajímavě. Jsou tam skály i vyhlídky, tedy to, co se nám líbí. Uvidíme, jaká bude skutečnost.
Za čím jedeme?
Národní přírodní rezervace Úhošť se rozkládá na pravém břehu řeky Ohře. Naproti na levém břehu je nádherné
město Kadaň, které jsme si prošli již vloni. Rezervace zde byla vyhlášena r. 1974 na rozloze 115 ha. Součástí rezervace je stejnojmenná vrcholová nezalesněná plošina se strmými okrajovými svahy. U nás je to jediná stolová hora, která je sopečného původu. Právě při třetihorní činnosti doupovského vulkánu vznikly terasovité stupně skal, které jsou vidět ze západní části národní přírodní rezervace - z údolí Donínského potoka.
Toto území bylo i ideálním místem pro budování
hradišť. Prakticky uprostřed rezervace jsou zbytky halštatského osídlení. Nedaleko bývala i vesnička Úhošť. Písemné zmínky jsou z r. 1401 a po odsunu německého obyvatelstva nebyla osídlena a r. 1963 úředně zrušena. Zajímavostí je, že se zde živili zemědělstvím – vodu čerpali ze dvou nedalekých jezírek, která nevysychala ani v době největšího sucha.
V rezervaci roste přes 60 vzácných druhů rostlin a mnoho vzácných druhů hmyzu.
Západní částí rezervace vede naučná stezka, na které je 13 zastavení, kde jsou informace o zajímavostech z okolí, o geologii, fauně i flóře, ale také o řece Ohři. Je určena pouze pro pěší. Základní část, která vede souběžně s červenou turistickou značkou, měří 6 km. Z tohoto téměř okruhu vede 1,5 km dlouhá odbočka k jihovýchodnímu okraji rezervace, na které je ještě jedna vyhlídka a 4 zastavení. Na tuto odbočku jsme se už nevydali hlavně proto, že jsme si nevšimli vlevo odbočující cesty.
Naučná stezka začíná v Pokuticích – v obci, o níž je první písemná zmínka již z r. 1170 – 1180. Zde je jeden problém, že tu není parkoviště, musí se tedy hledat místo, kde by se nechalo zaparkovat tak, aby auto nepřekáželo.
Začátek cesty je poměrně náročný. Již cestou se otevírají daleké výhledy. Nejkrásnější jsou samozřejmě nahoře – tam je to nádhera. Stezka vede po okraji stolové hory, vpravo se kocháme pohledem
do údolí Ohře, na
Kadaň a na kopce, které se za ní zvedají, vpravo je to snad ještě krásnější. To se ani nedá popsat. Lehce zvlněná rovina, tu a tam roste stromek nebo keř, plochy jsou částečně oddělené pásy stromů nebo křovisek a za nimi to samé, ale samozřejmě jiné. Jeden neví, kam se dřív podívat. Ke konci naši cestu zleva lemují skaliska, která umožňují další nádherné výhledy, tentokrát
do údolí Donínského potoka. Ty zhruba 3 km po tomto vrcholu jsme šli hrozně dlouho. To nejde jen jít a jít. Neustále jsme se zastavovali, otáčeli a kochali se. Tu krásu ještě umocňovaly plochy rozkvetlé mateřídoušky. Neměli jsme bohužel pro výhledy ideální počasí, ale i tak jsme byli nadšeni.
Samozřejmě jsme se zase museli dostat dolů do údolí potoka, takže sestup už tak zajímavý nebyl. Až zase dole. Najednou jsme vpravo viděli tu vysokou skalnatou stěnu, ty terasovité stupně. To jsme fakt až tam nahoře byli?
Naučná stezka končí v obci Zásada u Kadaně, odkud se musí 1,5 km do kopce k autu. To bylo samozřejmě nejméně zajímavé. To se však musí vydržet.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na naučné stezce ani v jedné z obcí možnost občerstvení není. Takže nějakou svačinku je dobré vzít si s sebou. Nějaká lavička se na trase najde.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Touto naučnou stezkou jsem byla přímo nadšená. Bohužel fotky asi úplně tu nádheru neukážou.
Ostatní informace
Kdo je v
Kadani, může si výlet prodloužit. Červená turistická trasa vede z parkoviště pod hradem po zajímavém nábřeží Maxipsa Fíka a vlevo přes hráz do Pokutic. Ze Zásady se pak nemusí po silnici, ale lze sejít k Ohři a po cyklotrase dojít ke hrázi a po nábřeží na parkoviště. Pak je okruh cca 14 dlouhý, příp 17 km, pokud se vydáte ještě na odbočku NS.
Poslední aktualizace: 2.8.2019
Národní přírodní rezervace a naučná stezka Úhošť na mapě
Kvalita příspěvku:
1
turista zde byl a hodnotil
5,00
Diskuse a komentáře k Národní přírodní rezervace a naučná stezka Úhošť
Krušné hory se v posledních letech vstávají z mrtvých. Vypadá to tu docela nepolíbeně.