Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Do přírody • Na kole
V Hradeckých lesích se zásluhou Městských lesů a odborníků z Výzkumné stanice pěstování lesa v Opočně a Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti zrodila nová naučná stezka Mrtvé dřevo. Protíná přírodní památku Sítovka, která byla vyhlášená PP v roce 1960, rozšířená v roce 1983.
Naučná stezka vznikla na základě poznatků z podrobného mapování lesního porostu, konaného v roce 2014 v uvedené lokalitě. Výsledky mapování jsou uvedené na šesti informačních panelech umístěných podél naučné stezky. První větší panel (stejný je i poslední) poskytuje všeobecné informace, další čtyři menší panely s označením L, M, O, a R jsou tematické.
Panel L – Struktura lesního porostu
Při mapování jižní části Sítovky bylo spočítáno, že na ploše 8,14 ha roste 3.811 stromů (počítány byly jen stromy mající ve výšce 130 cm tloušťku kmene minimálně 7 cm). V objemu to představuje 599 m3 dřeva. Z 12 druhů stromů má největší zastoupení lípa srdčitá (43,9%), smrk ztepilý (26,0%) a borovice lesní (15,1%). Více prozradí přiložená tabulka ofocená z informačního panelu.
Panel M – Přítomnost a význam mrtvého dřeva
Pojmem mrtvé dřevo se označuje dřevo v různém stádiu rozkladu, ať už se jedná o stromy stojící nebo padlé. Mrtvé dřevo je důležitou součástí ekosystému, zajišťuje koloběh živin a energie, poskytuje bydlení a potravu živočichům. Vliv na rozklad dřeva má jeho poloha (ležící dřevo se rozloží dříve než stojící), dřevokazné houby a také imise (kyselé deště). Doba rozkladu dřeva se uvádí obecně 10 až 100 let. Zajímavý je pohled do tabulky na panelu, ve které se uvádějí doby rozpadu jednotlivých dřevin v Sítovce. Mrtvého dřeva je zde 434 m3. Nejsilnější kmeny padlých stromů mají průměr i přes 60 cm. Největší zastoupení mrtvého dřeva má borovice lesní (48%), následuje dub letní (17%), smrk ztepilý (15%) a lípa srdčitá (13%). Mrtvé dřevo se v Sítovce neuklízí, jeho likvidace se ponechává přirozenému procesu.
Panel O – Organismy vázané na mrtvé dřevo
Pro mnoho druhů hub, rostlin a živočichů mrtvé dřevo vytváří nezbytné životní podmínky. Výskyt některých živočichů, zvláště kůrovců (lýkožrouta smrkového a lýkožrouta vrcholkového) je však potřeba mít pod kontrolou, aby se nepřemnožili. Mohli by napáchat velké škody na zdravých jehličnatých porostech.
Podkorní a dřevokazní hmyz slouží jako potrava mnohým ptákům a šplhavcům (strakapoud velký a datel černý). V dutinách rozpadajících se stromů hnízdí sýkory, lejsci, brhlík a další ptáci. V ležících větvích a kmenech se ukrývají divoká prasata a srnci. Díky mrtvému dřevu se zde vyskytuje několik druhů brouků, jako jsou tesařík piluna, lesan lodničník či kovaříci. Nejdůležitějšími organismy pro rozpad dřeva jsou houby, protože jako jediné dokáží rozkládat lignin. Mnoho druhů hub však infikuje i zdravé stromy a způsobuje jejich postupné odumírání. Mezi nejčastější druhy dřevokazných hub patří ohňovec borový, hnědák Schweinitzův, pstřeň dubový a sírovec žlutooranžový.
Panel R - Rostliny a živočichové
Poslední tematický panel se věnuje ještě podrobněji rostlinám, houbám a živočichům (ptactvu, obojživelníkům, plazům, motýlům a broukům).
Jednotlivé panely jsou na dohled od sebe. Naučná stezka je totiž velice krátká, měří pouhých 500 metrů. Pohodlná lesní cesta, po které naučná stezka vede, je spojnicí žluté a modré turistické značky. Naučná stezka začíná na lomu žlutě značené cesty od Křivé lípy k rozcestí Sítovka, a končí na modře značené cestě od Hradečnice k Mazurovým chalupám (u lečového kamene 93/ 104). Nejlépe se zorientujete při pohledu na přiloženou mapku.
Naučná stezka je sama o sobě krátká, ovšem než k ní dojdete z některého místa na okraji Hradeckých lesů, podniknete několikakilometrovou procházku, a to podle vlastní volby.
Pokud se neobčerstvíte někde na okraji Hradeckých lesů, v jejich nitru se vám mnoho možností nenaskytne. Jen v bufetu U Vlka (bývá otevřený za příznivého počasí) a na Mazurových chalupách (také nemají stále otevřeno).
Téma naučné stezky „mrtvé dřevo“ nemusí každému znít lákavě. Panely podél stezky jsou však velice pěkně zpracované. Z textů na nich, doplněných fotografiemi, mapkami a tabulkami, jsme se dověděli mnoho zajímavého. Naučná stezka předčila naše očekávání.
Do nitra Hradeckých lesů se dostanete nejsnáze z Malšovic po Hradečnici nebo z Nového Hradce Králové po Písečnici. Využít můžete MHD č. 9 (autobus) nebo č. 2 (trolejbus). Při Dopravě autem lze zdarma zaparkovat u lesního hřbitova. Možností přístupu do Hradeckých lesů je více. Záleží na tom, kam máte nemířeno.