Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Výlety po lidových stavbách našich předků jsou poslední dobou hodně záživné.Skanzen nabízí jedinečný pohled na dobu,jak se žilo a se spojením mnoha akcí je to mnohdy perfektní celodenní výlet.
V naší republice máme takovýchto skanzenů několik.Ten v Kouřimi, ale jako jediný shromažďuje stavitelské památky z celého území Čech, a nabízí tak srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. Nachází se tady zatím devět větších obytných a hospodářských objektů z oblasti středních, východních a severních Čech, které doplňuje několik drobnějších památek a zajímavostí
Muzeum lidových staveb v Kouřimi může být náš hlavní cíl celodenního výletu.Pokud,ale budeme v okolí městečka Kouřim,udělejte si čas na návštěvu dalších míst.Návštěva Kouřimského muzea s expozice pozůstatků z pravěkého osídlení i slovanského osídlení nás také zaujme. Spolu s nimi si můžeme prohlédnou i model středověké Kouřimi. Důležitým exponátem je Kronika česká od Václava Hájka z Libočan z roku 1541 nebo kniha městských práv ze 16. století. Není opomenuta ani památka slavných kouřimských rodáků, kterým je věnován celý sál.
Samotné město má nezpočet památek.
V okolí,které je přístupné naučnou stezkou můžeme navštívit mlýn Pášov, který je znám od roku 1404 a jeho jméno je odvozeno od tehdejší majitelky Kateřiny Pášové. Je jedním z pěti dochovaných mlýnů z původních devíti, který kdysi stály na historickém území města.Libušino jezírko-sloužilo jako vodní rezervoár a u něj se nalézalo centrum Staré Kouřimi. Nyní je to pouhá prohlubeň v zemi, obklopená několika starými stromy, v níž lze spatřit vodu pouze po dlouhotrvajících deštích. Je přírodním geologickým útvarem, napájeným kdysi vodou z puklinového pramene a deštěm.Lipanská mohyla-byyla zbudována roku 1881 z hrubě opracovaných žulových kvádrů. Je připomínkou bitvy u Lipan, posledního boje radikálních husitů vedených Prokopem Holým.Pozoruhodný je Lechův kámen Z tohoto místa dával podle legendy kníže Lech kouřem ohně znamení svému bratru Čechovi na horu Říp. Nedaleko od Lechova kamenu je malá kaplička svatého Víta. Všude v okolí jsou ještě patrné ruiny slovanských hradeb.Kousek odtud je malá vodní nádrž Strašík na říčce Výrovka.U nedalké obce Toušice ne dominantní kamenný most a zbytky tvrze.Také vše přístupné po naučné stezce(modrá a žlutí značka).
Nejvíce se nám líbilo ve skanzenu.Procházka městkou naučnou stezkou také nebyla špatná,jen se nám pokazilo počasí.
Ve výčtu zajímavostí v okolí bychom mohli pokračovat.Např Kláštěrní Skalice,Zásmuky atd..,při cestou autem bych doporučil se zastavit na těchto místech.