Opatský kostel Ják
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Opatský kostel v Jáku je snad nejkrásnější a nejlépe zachovanou románskou stavbou v Maďarsku. Mohutnou kamennou baziliku najdeme 10 km od Szombathely, v blízkosti hranice s Rakouskem. Ják je malé, upravené a malebné městečko, kterému dominuje Tato úžasná stavba.
Za čím jedeme?
Románská bazilika byla opatským kostelem benediktýnského kláštera. Kostel je umístěn ve středu obce na mírném kopci, takže tvoří pohledovou dominantu Jáku a okolí. Podle stylové analýzy byl kostel založen patrně kolem roku 1220. Podle dochovaných dokumetů byl kostel vysvěcen v květnu 1256 a byl zasvěcen sv. Jiří. Stavba byla realizovaná v několika etapách, několikrát byla přerušena a plány na výstavbu byly několikrát změněny. O tom svědčí nepravidelnosti v půdorysu a konstrukci stavby. Původně se počítalo s trojlodní bazilikou s třemi půlkruhovými apsidami. Podle toho byla postavena severní stěna a apsida. Poté byl projekt na výstavbu změněn, bylo třeba, aby stavba pojala více osob a tak bylo kněžiště oproti původnímu návrhu prodlouženo o čtvercový prostor a byl snížen počet pilířů v interiéru stavby. V druhé fázi výstavby byla provedena kamenosochařská výzdoba, která má špičkovou uměleckořemeslnou kvalitu. V této fázi byl kostel téměř dokončen včetně věží a kleneb. Třetí etapa započala dlouho po druhé, stavba byla přerušena snad z důvodu nájezdů Tatarů nebo z důvodu úmrtí stavitele a odchodu původních kameníků. Nová etapa byla provedena novými kameníky najatými na západě Maďarska, kteří neznali nejnovější technologie a tak se ve výstavbě pokračovalo archaičtějším způsobem a severní boční loď byla zakryta dřevěným stropem.
Mezi lety 1660 -1666 byla opravena jižní stěna stavby po úderu blesku a nahrazeny novými byly poškozeny jižní pilíře stavby. Ohněm zničený dřevěný strop byl nahrazen valenou klenbou, jižní loď a sakristie byly zvýšeny o jedno podlaží a do severní stěny byly proraženy barokní okna. Původní cibulovité helmice věží kostela byly po roce 1785 zakryty zděnými jehlany. Poslední větší rekonstrukce je z let 1896 až 1904 podle projektu maďarského architekta Frigyese Schulka. Rekonstrukce byla provedena tehdy oblíbeným puristickým způsobem (u nás rekonstrukce o J. Mockera (rekonstrukce Karlštejna, Konopiště, chrámu Sv. Víta v Praze apod. nebo ve Francii známé rekonstrukce středověkých staveb Eugenem Violetem-le-Duc). V souladu s dobovou teorií byla stavba "očištěna" a uvedena do toho "správného" stavu.
V rámci romantizujících puristických úprav byla provedena výměna poškozených kamenosochařských prvků portálu, do tympanonu byly umístěny nové reliéfy, zazděny byly barokní otvory a bylo strženo horní patro jižní lodě, opravena byla kamenosochařská výzdoba fasád. Některé původní kamenické prvky byly převezeny do okolních muzeí.
Před hlavním vchodem do kostela stojí kaple sv. Jakuba, která je stejně stará jako kostel. Je datována kolem roku 1250, má mnohem skromnější výzdobu. Jedná se o centrální stavbu na půdorysu čtyřlístku, která sloužila jako farní kostel, protože ve středověkých klášterních kostelech se nemohly sloužit běžné bohoslužby pro místní věřící, stvěli u klášterního kostela menší svatostánek pro místní farníky.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V obci jsou obchody i restaurace, ale my jsme měli svačinu.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Kostel je krásný a i přes puristickou úpravu na přelomu století, která má sama o sobě dnes už svou památkovou hodnotu, na člověka zapůsobí monumentálním dojmem. I okolí stavby je krásné a upravené.
Ostatní informace
Vstupné jsme neplatili, snad proto, že jsem zde byli mimo sezónu. Kostel byl otevřen, jen pokud chcete lepší osvětlení, vhodíte mince do automatu a na určitý čas se interiér osvětlí.