Ostrava technická, industriální i animální (Svět techniky, VOD, ZOO)
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Zajímavým tipem na celodenní výlet může být také někdejší ocelové srdce republiky a hlavní město celé severní Moravy, černá Ostrava. Současné moderní město je dopravně dobře dostupné a je přitom celkem jedno, jestli použijeme vlak, autobus nebo automobil. My vyrazili na počátku listopadu a cíl našeho výletu byl poměrně pestrobarevný. Koneckonců svým způsobem je taková i – dříve temná až nejtemnější – moravskoslezská metropole. Důvodem naší cesty byla nejen snaha poznat multifunkční centrum Velký svět techniky nebo vítkovické „muzeum industriálu“, ale také pozdravit zvířátka v ostravské ZOO a zjistit, jestli už jim není zima. Kdo zná povídky pánů Š+G jistě pochopí, že jsme se těšili nejvíce na hrocha … i když ten jejich, chacharský, byl až podezřele moc čistý.
V každém případě se – alespoň pro nás určitě - jednalo o výlet velice zajímavý, ale současně jde také o akci časově i finančně poměrně náročnou. Navíc je faktem, že kdybychom chtěli projít všechny nabízené atrakce, museli bychom výlet pojmout minimálně jako dvojdenní. Pojďme si však všechno popsat postupně.
Za čím jedeme?
Dopoledne jsme se vydali do Velkého světa techniky. Jedna z nejnavštěvovanějších atrakcí Moravskoslezského kraje byla veřejnosti zpřístupněna v roce 2014 a je rozdělena do čtyř základních sekcí, kterými jsou Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody. Ty doplňují prostory pro krátkodobé výstavy,největší nekomerční 3D kino v ČR, Divadlo vědy, učebny, dílny a laboratoře, pojmenované po velkých vědcích, vynálezcích a objevitelích. Není zde problém nahlédnout do vlastních útrob či hlubin sopky, pořídit si osobní 3D snímeček nebo zaujmout pozici slavnéda Vinciho Vitruviovy figury (co na tom, že ji božský Leonardo zřejmě „čórnul“ – Francouzi zabitému příteli - renesančnímu architektovi jménem Giacomo Andrea de Ferrara).
Čas je ovšem drahý a my se musíme rozhodnout co dál. Nakonec vzdáváme zaplacený 3D film o Galapágách i laboratorní pokusy s rukou hořící studeným ohněm, a raději se vydáváme do areálu DOV (Dolní oblast Vítkovice), tedy mezi tuny a tuny železného šrotu. Ten byl kdysi Vítkovickými železárnami Klementa Gottwalda (VŽKG), za které aj Čert (Franta Černík) bojoval. Když jsem v minulém tisíciletí jezdíval do Ostravy služebně, působily na mě zdejší fabriky silně odpudivě a vždy jsem se těšil, až odsud vypadnu. Teď se mi zde až nepochopitelně líbilo. Možná to bylo dáno hezkým počasím i absencí davů turistů, které zde prý bývají dost často k vidění. Koneckonců jsme si zde sami mohli přečíst elektronickou tabuli, oznamující počet návštěvníků DOV od 1.1. do 5.11.2016. A číslo 1.061.968 je celkem pěkná sumička …
Přesto, že DOV nabízí různé prohlídkové okruhy i mnohé další možnosti „zábavy“, my byli limitování vysokým datem (některé expozice nejsou přes zimu zcela k dispozici) i hodinou (odjezd autobusu k ZOO). A protože bylo poměrně hezké počasí, zvolili jsme malý vysokopecní okruh, spočívající v návštěvě Boltovy věže a kavárny. V tomto případě je Bolt spíše šroubem než jamajským sprinterem, ale ten zde byl alespoň za kmotra. Pleskotova nástavba vysoké pece č. 1 určitě stojí za návštěvu, i když jsme viděli určitě více z okolních Vítkovic než slibované Ostravy nebo dokonce Beskyd. Kromě mnoha výhledů už nás čekala ještě návštěva zmíněné kavárny, která menší počet položek v nabídce dorovnává vysokými cenami, z nichž část pokryje zaplacené vstupné.
Potom jsme si prošli ještě další část areálu Dolní oblast Vítkovice, na chvíli se vydali zpět do Velkého světa techniky a zanedlouho se spolu s ostatními přesunuli z Moravy do Slezska. Nejprve jsme ovšem museli překonat suchou nohou most přes řeku Ostravici a obezřetně objet stadion jednoho druholigového týmu, co má v názvu sprosté slovo. A poté jsme již vstoupili na půdu, kde žijí hlavně zvířátka. A jak už říkával doktor Zelí: „každé jiné“ …
Po vstupu do ZOO se dozvídáme, že dnes bude otevřeno – i v pavilonech – déle, protože večer proběhne helloweenský lampionový pochod masek. Lampionové průvody si sice z listopadů, kdy se slavily říjnové výstřely z lodních kanónů, a dětství pamatuji, ale tenkrát u toho nebylo tolik dýní. A tak jsme hned věděli, že dalších atrakcí bude dost a dost.
Jinak ovšem platí, že v ostravské ZOO jsme byli naposledy druhý a teď předposlední měsíc v roce. Pavilon Evoluce tehdy byl těsně před otevřením a tentokrát nám ho zavřeli ještě těsněji před nosem. Spousta zvířat byla zalezlá tehdy i teď. Výjimkou byli sloni, které jsme minule neviděli, protože právě probíhal boj o život jednoho mláděte.
I tentokrát jsme s chutí zaběhli na Statek za tamními velevepři. I tentokrát potěšili hroši (i když zívli jen na naše kamarády, kteří mi ovšem fotku propůjčili) a oblíbený štětkoun. O slonech už řeč byla a úžasné bylo mládě v ponosu, které se později i samo batolilo ve výběhu u mandrilů. No a poté už se setmělo a zahradou procházeli prapodivné malé postavičky s lampiony a odevšad blikala světélka z prázdných očních důlků dýňových hlav. Nejen příznivci jedné slavné německé skupiny museli získat pocit, že někdo přichází se sedmi klíči a chce zamknout sedm moří. A poté už zůstal čas pouze pro odjezd domů.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Kromě nějakých poživatin z domova jsme popili v kavárně nad vysokou pecí (Bolt Café je prý kavárnou s nejkrásnějším výhledem na světe ... ale věřte reklamním sloganům, že ano) a lehce pojedli v areálu zoologické zahrady. Tam jsme zvládli i nějaké ty tekutiny, bohužel pouze v kelímku. Ale možnosti tu jsou ...
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Výlet do Ostravy se skutečně vydařil. Byl velmi rozmanitý (a to už vůbec nepočítám, kolik Ostrava nabízí zajímavých výstav, koncertů a sportovních akcí), pobavil i poučil. Počasí vyšlo téměř skvěle a těžko by se hledalo něco, co se nějak vysloveně nepodařilo. Snad jen malé upozornění pro jednu z provozoven v areálu ZOO: Nevelký ježek z kabanosu opravdu není klobása, a to platí přesto, že ho mám rád. A nedostatek času už je vlastně nepsanou samozřejmostí.
Ostatní informace
Budeme-li vycházet z běžného víkendového vstupné zimního období, nebude nám pro dvojici stačit tisícovka. Vždyť Svět techniky stojí 240 nebo 290 Kč, VOD - Bolt Tower – 200 Kč a ZOO 80 Kč (pravda, ze vstupného na věž nám pak sníží výslednou položku u platby malé kávy nebo třetinky piva, což jistě potěší). K tomu musíme přidat náklady na Dopravu a nějaké ty poživatiny. Naopak ceny potravin i nápojů v ostravské ZOO jsou celkem přijatelné, jen se člověk musí smířit s neoblíbenou konzumací z kelímků. Ale věřte mi, že ostravský výlet za ty peníze opravdu stál …