Pačejovské zajímavosti.
Tipy na výlet • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Obyvatelé Pačejova jsou dnes především v povědomí veřejnosti zapsáni jako odpůrci proti plánovanému úložišti jaderného odpadu. Jistě velmi dobře vědí, jak by to se samotnou obcí a jejím okolím dopadlo. Samotný Pačejov jsou vlastně dvě obce. Ta novější je soustředěna kolem nádraží a nese jméno Pačejov – nádraží. Zřejmě tady v době mocnářství a první republiky bylo dosti živo. Několik budov kolem nádraží nese stopy klasicismu a ve své době sloužily tyto objekty pro ubytování letních hostů. Ostatní domy jsou novějšího data.
Do Pačejova číslo jedna to jsou od nádraží asi dva kilometry. Obec je to poměrně stará, první písemná zmínka je z roku 1228 a má souvislost s králem Přemyslem Otakarem I. V té době to byla malá osada s gotickým kostelíkem. Zda tady bylo i menší panské sídlo v podobě tvrze je tak trochu záhadou. Pokud zde tvrz někdy ale stála, tak zmizela beze stopy. Zajímavá je i historie kostela. Jsou také dvě verze. První praví, že jej v roce 1685 nechal opravit Václav Vojtěch ze Šternberka. Poté byl v roce 1871 přestavěn do dnešní podoby.Ta další praví, že kostel byl zbořen a na stejném místě byl postaven ten dnešní. Kostel je zasvěcen Panně Marii Sněžné a byl postaven pseudorománském slohu.
Za čím jedeme?
Když je něco zajímavé a navíc trochu tajemné, je jisté, že se pro člověka turistického stane lákadlem. A tak jednoho dne vystupujeme z vlaku od Horažďovic předměstí na trochu zašlém pačejovském nádraží. První kroky také nejsou nijak optimistické. Nejhezčí domy kolem nádraží jsou v žalostném stavu a až druhá část za silnicí vnáší do putování trochu optimismu. Záhy máme první část Pačejova za zády a míříme dál. Silnice prochází kolem menšího rybníku a dostáváme se k hezkému fotbalovému hřišti. Nesmíme zapomenout na několik starých stromů a poté již jsme na mostě přes trať. U mostu je hezký drobný křížek. Tato oblast je na drobné sakrální památky poměrně bohatá a dá se tvrdit, že jsou skoro na každém kroku.
Pár desítek metrů za tratí již vcházíme do obce. Několik starých stavení jistě pamatuje doby mocnářství a najdou se i domy s prvky selského baroka. Budova obchodu a školy jsou mladšího data. Před školou je zajímavý pomník padlým ve světové válce. Při okraji vsi jsou hezká boží muka a poté již jdeme uličkou ke kostelu. Ta patří k nejhezčím v celé vsi. Na zdi jednoho domu kvete nádherná wistárie a člověku se zdá, že vchází do minulosti. Na návrší je hřbitov a přes cestu o něco výše již zmiňovaný kostel. Dá se nahlédnout i dovnitř. V okolí je několik starých lip a od kostela zcela mimořádný pohled k východu a jihovýchodu. Škoda, že viditelnost je trochu horší. Stejnou cestou se vracíme na nádraží.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
I když jsme předpokládali, že si někde něco koupíme, opak byl pravdou. Hospoda byla zavřená a na otázku jak je to tady s ubytováním jsme nezjistili žádnou odpověď.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Pačejov je zajímavé místo. Střídají se zde upravená místa a objekty s těmi na opačné straně žebříčku.Nikomu se nemohou líbit domy, které pomalu ale jistě díky svým obyvatelům chátrají. Naopak líbilo se nám fotbalové hřiště. Mládež si tady skutečně užívá. Jedničku dáváme také zdejšímu kostelíku a hlavně výhledům do kraje.
Ostatní informace
Celá vycházka je něco kolem pěti kilometrů. Jde se prakticky po Rovině a po silnici. Provoz tu je minimální. Pačejovské nádraží je na trati č. 190 z Plzně do Českých Budějovic. Od nádraží vychází několik turistických cest. Popisovaná cesta není značená.