Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Projíždíme Slovenskem. Konečně jsme oba v důchodu, máme spoustu času, tak jsme si na to vyhradili 5 - 6 týdnů. Chceme navštívit dřevěné kostelíky, hrady, hory a vůbec vše, co zajímavého na trase najdeme. Teď se zdržujeme v poměrně malém kousku Oravy, kde je spousta zajímavostí. Byli jsme v na Oravském hradě, v Dolném Kubíně, Vyšném Kubíně, v dřevěném kostelíku v Istebném a v Leštinech, teď jedeme do Podbielu.
Místem nejstaršího zdejšího osídlení je nedaleký vrch Biela skala, kde žili Keltové době 200 – 300 let př. n. l. Pravděpodobně ani oni nebyli prvními osídlenci, ale dobu starší se zatím nepodařilo historicky podložit. Právě od tohoto vrchu je odvozen současný název obce Podbiel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1556. Obcí procházela obchodní cesta od Baltu na jih, další spojení s okolím bylo po Oravě – zboží se vozilo na vorech (pltích). Živili se zde převážně zemědělstvím, pěstovala se zde pšenice, žito, ječmen a hrách. Vyráběli se zde i šindele, plátno, někteří chlapi se žili pltnictvím. Byl zde mlýn, pivovar (od r. 1786), dokonce od r. 1836 i vysoká pec (Františkova huta) na tavení železné rudy, která zanikla r. 1862 pro nerentabilnost provozu. Nyní je ruina technickou i architektonickou památkou. Její ruiny najdete nedaleko od obce při silnici směrem na Liptovský Mikuláš.
I když v r. 1885 postihl obec požár, ve kterém shořelo 38 domů, jsou zde při hlavní silnici zachovány původní staré dřevěné domy z konce z konce 19. a začátku 20. století. Mají šindelové střechy a od ostatních slovenských dřevěnic se odlišují tím, že ve štítech mají větrací otvory. Mnohé mají tvar kalicha, což je připomínka husitské symboliky. Nad kalichem někdy bývá i hostie. Nejstarším zachovalým domem je dům č. 115 z roku 1833. Celkem je zde 64 dřevěnic. Je to největší zachovaný komplex původní lidově architektury ve střední Evropě.V roce 1977 byla tato část obce prohlášena za Památkovou rezervaci lidové architektury.
Z centra obce vede jednosměrná naučná stezka přes Bílou skálu až k Františkově huti. Měří 3 km, je na ní sedm zastávek (Vstupný panel, Kaplnka Stávok, Plošina pod Bielou skalou, Biela skala, Archeologické nálezisko pod Bielou skalou, Studený potok, Františkova huta). Zpátky se nechá vrátit do Podbiela po břehu Studeného potota nebo po silnici. Tady bych chtěla upozornit, že Františkova huta se nachází pastvinách. Cesta k ní vede, ohradník je otevírací. My jsme tam jeli autem, stačilo, když jsme váhali u ohradníku. Krávy se hned pomalu odsunuly stranou.
V obci jsme nespali, ani jsme nehledali žádné občerstvení.
Dřevěnice jsou úžasné. Žasli jsme nad jejich množstvím, už kdyžjsme jeli k Františově huti (mimochodem, ta nás také překvapila. Kdybychomnevěděli, co to je, mysleli bychom si, že je to nějaký bývalý zámeček). Pak jsme si ještě celou vesnici prošli a prohlédli i se zděným římskokatolickým kostelem Navštívení Blahoslovenné Panny Marie z r. 1780. Jen nám zde chybělo informační středisko.
Když jsme se dočetli, že je v obci rezervace lidové architektury, předpokládali jsme, že se zde bude platit nějaké vstupné. Není to však skanzen, jsou to domky, ve kterých se běžně bydlí. Myslím, že tím je to zajímavější.