Pustým žlebem před začátkem zimy
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Navštívíme Moravský kras, který je nejvýznamnějším krasovým územím České republiky. Trasa výletu prochází jeho severní částí. Pustý žleb je nejdelší zdejší vápencový kaňon, který začíná v městysi Sloupu a končí na letovisku Skalní Mlýn.
Za čím jedeme?
V mimovegetační době otevřou svou náruč okolní stráně a skalní stěny a nechají nahlédnout do svého nitra. Prameny uvádějí, že v Pustém žlebu se nalézá na sto dominantních skalních stěn a na 500 jeskynních vchodů. V závěrečné části, kdy údolí dosahuje hloubky až 120 m, nám zpestří cestu ponorná říčka Punkva a její přítoky.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V této roční době jsou v provozu pouze stravovací zařízení ve Sloupu a pak až hotel na Skalním Mlýně. Na Punkevních jeskyních ve vstupní budově je v prozozu pouze stánek s upomínkovými předměty.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Klid a ticho hlubokého údolí, jedinečné pohledy na mohutné skalní stěny s množstvím černých děr zdejších nejprve ponorových a pak vývěrových jeskyní, na padlé přestárlé stromy ležící chaoticky v příkrých suťových svazích. V dolní části pak pohled na tajemnou říčku Punkvu, která se náhle objevuje, aby se po chvíli opět ztratila a v závěru s námi doputovala až na Skalní Mlýn.
Ostatní informace
Pokud nechcete navštívit Punkevní jeskyně, které mají celoroční provoz, nestojí vás výlet Pustým žlebem žádný peníz. V celé délce prochází údolím účelová asfaltová komunikace. V dolní části žlebu se pak prochází rozlehlou národní přírodní rezervací Vývěry Punkvy. Nenáročná trasa výletu ze Sloupu na Skalní Mlýn stále mírně klesá a je dlouhá 9 km. Nejvíce však napoví obrazová část.