Šumperk – po dvou letech zase roztančený
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Na úvod se rovnou přiznám, že nejsem žádný fanoušek folklóru a lidové hudby, ačkoliv žánry nezavrhuji a slušně provedený lidový song si rád poslechnu. Však i takový Bob Dylan se hlásil kdysi k americkému folklóru, a takové to provedení ale Spirituál Kvintet mám dosti rád. No a pro doplnění nejedeme vlastně nikam, jakožto obyvatel Šumperka mám všechno takřka pod nosem, tedy stačí vyrazit z baráku.
Za čím jedeme?
Po dvouleté pauze se zase začaly pořádat různé festivaly, setkání a jiné. Vše už naznačilo podzimní Blues Alive (tedy že se vracíme k normálu) a letos se s takovými akcemi skoro roztrhl pytel. Čili opět se uskutečnil (vlastně v době psaní článku ještě probíhá) mezinárodní folklórní festival s letopočtem 2022. A protože aktuální termín byl načasován tak dobře, po odmlce se mi podařilo objevit část festivalu, která je mezi šumperáky nejznámější, když se řekne „roztančená ulice“. Ve skutečnosti jde jen o malou část přehlídky, větší vystoupení se koná ve večerních hodinách na k tomu určeném velkém pódiu, aktuálně v Pavlínině dvoře.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Z pochopitelných důvodů tak nemusíme hledat nějaké ubytování, k stravě a osvěžení může klidně posloužit nějaká otevřená cukrárna nebo denní bar. V parku u muzea, „U Sovy“ kde je malé pódium pak i nějaký kus žvance (klobásy, párky, langoše, pivo, limo, víno atp.).
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Ta mezi místními nejznámější část festivalu se tak odehrává v dopoledních hodinách. Celá atrakce začíná na radnici, kde asi valná část veřejnosti nemá přístup. Ono asi přes množství vystupujících by se asi do radnice nedostalo. Takže z doslechu se můžeme dozvědět, že vystupující jsou na posezení u starosty města (aktuálně Tomáš Spurný) odměněni nějakým tím pohoštěním a upomínkovými předměty.
Po desáté hodině ale začíná být u radnice již jistý dav, protože se chystá divácky vděčná část festivalu, tedy Roztančená ulice. Po nezbytných projevech (naštěstí značně stručných) se jednotlivé soubory představí v krátkých ukázkách a od radnice pokračují na pěší zónou (Starobranská Svobody, Hlavní tř.) směrem k muzeu kde promenáda končí. V místě křižovatek nebo náměstíček se pak muzikanti, zpěváci a tanečníci opět představují v dalších ukázkách své tvorby. Pamětníci sice hovoří o faktu, že před covidem bývalo souborů víc i z exotičtějších končin. Letos to bylo asi skromnější (leckde se ten covid ještě řeší). Takže povětšinou jsou k vidění domácí, tedy české, moravské a klidně i slovenské účastníky můžeme brát za vlastní. Zahraniční účast tvořili pak jediné děti z Bulharska, dospělé soubory z Belgie a Španělska. Ovšem jedna exotika zastínila vše, což byl všemi barvami hýřící, poněkud hrůzostrašně morbidní soubor z Mexika. Inu tam to tak mají. A vskutku to chvíli připomínalo nějaký ten latinskoamerický karneval.
Ostatní informace
Faktem je, že tento tip na výlet je spíše menší reportáží případně pozvánka na další ročník(y), vše probíhá v půlce srpna, takže v době internetu by neměl být problém si další účast pohlídat. Samotná Roztančená ulice je zdarma, vstupné se platí jen na hlavní večerní případně odpolední programy. Tam je aktuální vstup cca za 200,- Kč. Což je skoro zadarmo.
A ještě nějaké fotky z vystoupení souborů na malé scéně před muzeem v Sadech 1. máje. Viz zde.
Post scriptum:
Zdá se, že popsaný výlet je tek trošku tichou vzpomínku za celkem oblíbeným festivalem. Po podzimních volbách se drtivě změnilo obsazení šumperské radnice (10 poslanců za ANO včetně starosty). Vedení města nemá zájem podporovat tuto akci a prý už nejsou ani pořadatelé, kteří by se této akce ujali...
Je-li to jen přechodné pozastavení, nebo úplný konce se ukáže. Každopádně srpen 2023 se nic nekoná.