Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Městečko Teplá s městskou památkovou zónou, je trochu neoprávněně ve stínu nedalekého slavnějšího kláštera Premonstrátů. Z Mariánských lázní nás tam dovede východním směrem silnice číslo 230 a 198 a autem to trvá asi čtvrt hodinku. Do městečka nás doveze z Mariánek i vláček a cesta je to docela hezká, krásnou krajinou Tepelské náhorní plošiny.
Nejprve trochu z pohnuté historie městečka. První osídlení se datuje do 10. století, o století později je zde již prokazatelně kupecká osada s celnicí jako důležitý bod obchodní stezky z Plzně do Chebu. První dochovaná písemní zmínka je z roku 1197 kdy osadu zmiňuje v jedné ze svých listin velmož Hroznata, zakladatel nedalekého kláštera Premonstrátů. Osada se nadále rozvíjela a postupem času se zní stala trhová ves.
Těžké časy přišli v letech 1380-1381, kdy morová epidemie vyhubila téměř všechno české obyvatelstvo. Následně bya osada dosídlena především německými osadníky.Za dob husitských válek bylo město opakovaně vypleněno.
Další velká pohroma přišla v roce 1539, kdy téměř celé město vyhořel a o deset let později přišla další morová epidemie, která vyhubila téměř všechny obyvatele nejen v osadě, ale i v širokém okolí. V 16. století dochází k další vlně německého osídlování. Třicetiletá válka znamenala pro zdejší kraj další léta utrpení a několikeré plenění městečka a ani v dalších letech to neměli zdejší obyvatelé jednoduché, město opakovaně vyhořelo a to v letech 1669, 1747 a 1794.
Městečko si částečně svůj historický ráz dochovalo do dnešních dnů, i když hlavně socialistická výstavba v poválečných letech tomu dala dost na frak. Přesto hlavně v centru obce se dochovalo několik památek, které by stálo za zhlédnutí, kdyby byli přístupné. Vedle několika barokních měšťanských domů to je především Děkanský kostel svatého Jiljí, postavený v letech 1762 až 1765 stavitelem V.Hausmannem, nebo nedaleko stojící, nově opravená budova staré školy, dnes městského úřadu, založená opatem Janem Myšínem z roku 1574 a přestavěná v roce 1819 do dnešní podoby. Za zmínku stojí zachovalý kamenný renesanční portál s klášterním erbem.
Další nepřehlédnutelnou památkou je Sloup Nejsvětější Trojice z roku 1721, nebo barokní osmiboká kaple nejsvětější trojice postavená v letech 1692 až 1699 stavitelem Krištofem Dienzethoferem.
Bohužel přes krásný sluneční den, bylo vše zavřeno a nepřístupné včetně íčka. Takže ani turistickou známku číslo 1066 jsme nepořídili.
Najedli jsme se v Teplé, v restauraci Stará pošta, kde se lze i ubytovat. Nemám moc ve zvyku se rozepisovat o restauracích, ale tentokrát nás uvítalo krásné prostředí, ochotná obsluha a úžasné tříchodové menu, které bylo opravdovým kulinářským zážitkem a to za neskutečnou cenu necelých sta korun českých. Hlavně krémová zeleninová polévka (kterou fakt nemusím, ale jiná nebyla) a domácí perník byli úžasné.
Jako všude chybí i zde peníze na opravy památek a zdejší kostel by si je jistě zasloužil.