Loading...
Malebný kraj Klatovska má na lesním vrcholku Žďár u Chudenic jednu ze svých nejikoničtějších staveb – již zdálky viditelnou, 45 metrů vysokou Rozhlednu Bolfánek. Nezapomenutelný rozhled na šumavské hvozdy i vrcholky Alp si zamiloval i významný obrozenec Josef Dobrovský. Původ Bolfánku je však mnohem mnohem starší, za svůj vznik vděčí návštěvě svatého Wolfganga, který zde jedné noci takřka před tisíci lety spočinul. Namažte si pořádný krajíc se sýrem Svěží a pojďte se s námi vypravit na toto magické místo na výlet!
Lože pro světce
Historie Bolfánku se dle legendy začala psát již před více než tísíci lety, konkrétně tedy v roce 973. Biskup Wolfgang z Řezna se tudy tehdy ubíral zpátky domů poté, co vysvětil v Praze vůbec prvního českého biskupa – Dětmara. Wolfgang byl významným šiřitelem křesťanství v českých zemích a za svoji činnost byl později i svatořečen a nám je tedy znám spíše jako Svatý Wolfgang. I svatý však musí občas spát a Wolfgang byl tehdá ještě pouze Wolfgangem, a tak musel odpočívat každou noc. Svých pět švestek a biskupskou berli tedy složil v přírodní jeskyni právě na vrcholku kopce Žďár. Odtud pochází i název Bolfánek, který je zdrobělinou právě jména Wolfgang.
Na památku tohoto pamětného spánku zde tedy byla založena malá kaplička a kostelík – kdy přesně, to nevíme, ale první písemná zmínka se datuje do roku 1650. Jisté je také, že idea zřízení skutečně reprezentativního svatostánku se zalíbila i šlechtickému rodu Černínů z Chudenic, jeden z nejstarších šlechtických rodů v českých zemích totiž vlastnil Chudenice od první poloviny 13. století až do roku 1945. František Josef Černín zde tedy podle návrhu Maxmiliána Kaňky nechal vystavět v letech 1772–1725 nádherný kostel. Ten se stal významným poutním místem a konaly se zde velké poutní slavnosti. Tomu učinily přítrž náboženské reformy Josefa II, který zrušil velké množství kostelů, protože jejich vysoký počet považoval za zbytečný. Od roku 1786 byl tedy kostel opušten a uzavřen a v roce 1810 byl dokonce (s výjimkou věže) kompletně zbořen.
Alpami se kochal i Dobrovský
I nadále však Bolfánek sloužil k různým akcím – například v roce 1829 zde u zbytků kostela sloužil legendární staroslovanskou mši osvícenec Josef Dobrovský, který působil u šlechtického rodu Černínů jako vychovatel. Jako rozhledna začal Bolfánek fungovat od roku 1845, kdy byla tesařským mistrem Kubátem věž navýšena na dnešních 45 metrů. A na své si přišlo i náboženství – v roce 1897 byla při věži zřízena malá kaple, která zde stojí dodnes. Je v ní kámen, na kterém údajně Wolfgang stál, když se loučil s chudenickým lidem, a navíc i kamenné lůžko, na kterém prý oné legendární noci spočinul.
Samotný vrchol kopce stojí v nadmořské výšce 583 metrů, takže Bolfánek skýtá skutečně nádherný rozhled na šumavské panorama. Vidět můžete také například Doupovské hory, Brdy, Hrady Radyně či Přimda a za velmi dobré viditelnosti i alpské vrcholy.
Kudy na Bolfánek
Nejsnáz se na Bolfánek dostanete po modré turistické značce z Chudenic (cca 1,5 km). Pokud jedete autem, tak za Lučicemi ve směru na Chudenice odbočte vlevo na asfaltovou silnici. Ta vás zavede na přírodní parkoviště u zámeckého parku. Odtud je to přibližně 600 metrů pěšky.
Tuto skvělou příležitost k výletu můžete navíc spojit se soutěžením o praktické ceny! Díky soutěži Svěží s věží vám stačí pořídit originální fotografii, jak si užíváte na rozhledně sýr Svěží v jedné anebo více originálních příchutích a následně se s výsledkem pochlubit na webových stránkách www.presidentsvezi.cz. Tak s chutí do toho!
Foto: Publikováno s laskavým svolením občanského sdružení Otisk a Úřadu městyse Chudenice