Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Do přírody
Projíždíme Slovenskem. Konečně jsme oba v důchodu, máme spoustu času, tak jsme si na to vyhradili 5 - 6 týdnů. Chceme navštívit dřevěné kostelíky, hrady, hory a vůbec vše, co zajímavého na trase najdeme. Právě při přejezdu mezi dvěma dřevěnými kostelíky – Istebné a Leštiny – nás ve Vyšném Kubíně zaujala zajímavá rekonstruovaná stavba, připomínající zámeček.
Zjistili jsme, že zajímavostí je zde víc. Písemná zmínka o obci je již z r. 1325, údajně patří mezi nejstarší vesnice na Oravě. Byla to zemanská vesnice, byla zde převážně sídla zemanů a selská stavení. V 18. století se zda začalo rozvíjet řemeslo – plátenictví, soukenictví, krejčovství, ševcovství, dokonce i kožešnictví. Každoročně se v obci konaly volby do obecního zastupitelstva. Rychtářem byl vždy zeman, členové rady bývalí ti nejbohatší. V obci byly voleni i noční strážníci, kteří museli v obci v noci hlídat, a to od 10. hodiny večerní do 3. hodiny ranní. V r. 1907 zde byl zřízen notářský úřad pro celý obvod.
Byla to tedy pravděpodobně bohatá obec, kterou bychom projeli, kdyby nás nezaujal právě zámek. Původně renesanční zámeček, jehož součástí byl i rozsáhlý park, byl postaven v 1. polovině 17. století. O sto let později byl rozšířen a počátkem 19. století klasicistně upraven. Bylo to zemanské sídlo. Nyní tam probíhali stavební práce. Cedule, že se jedná o soukromý majetek a že je tam vstup zakázán, jsme si samozřejmě všimli, až když jsme objekt opustili. Ale psi na nás nepoštvali. Vypadá to, že se objekt přestavuje na hotel s restaurací.
Proti zámku - na druhé straně silnice se nachází památník, který byl slavnostně odhalen 15. 12. 1972. Je věnován matce největšího slovenského básníka básníka P. O. Hviezdoslava, který se v obci narodil 2. 2. 1849. Součástí památníku je i báseň, kterou básník matce věnoval.
Když už jsme se zde zastavili, zašli jsme se podívat na římskokatolický kostel sv. Trojice. Byl postaven na pozdněgotických základech v 15. století a patří k nejstarším kamenným stavbám na Oravě. Vzácný je i gotický zvon z konce l5. století. Na tomto hřbitově jsou pohřbeni rodiče P. O. Hviezdoslava. On sám je pohřben na Historickém hřbitově v Dolném Kubínu (zemřel 8. 11. 1921).
Další věc, která se týká P. O. Hviezdoslava, jsme zjistili až doma. Dominantou obce je údajně Arpádovský zámeček z 18. století (asi jsme ho přehlédli), který byl ve 2. polovině 19. století pseudobarokně přestavěn. Je v něm sídlo obecního úřadu a v přízemí trvalá expozice, která byla otevřena u příležitosti 150. výročí narození básníka - Pavla Országha Hviezdoslava.
Když jsme z obce odjížděli směrem na Leštiny, zahlédli jsme u silnice mohylu na místě, kde stál Hviezdoslavův rodný dům. Ten vyhořel v listopadu 1916. Pomník byl odhalen u příležitosti 25. výročí jeho smrti.
Obcí jsme jen projížděli, jídlo ani nocleh jsme zde nesháněi.
Líbí se mi, jak si zde váží jejich největšího básníka P. O. Hviezdoslava. Na Oravě se narodil, žil a zemřel, tedy hlavně zde a v Dolném Kubíně. A v obou těchto městech na jeho jméno narážíme.
I když obec patří mezi obce Oravy, nechá se odtud vyrazit na opačnou stranu - na Veľký Choč (1607 m). Je to nejvyšší vrchol Chočských vrchů. Výlet je ale asi pro zdatnější turisty. Okružní cesta (nahoru po zelené, zpátky po červené a kousek po silnici) měří sice asi jen 13 km, ale převýšení je 1000 m, takže to určitě na 3 nebo 4 hodiny nebude. My jsme to nezkoušeli, měli jsme jiné plány.