Z Milešova na zříceninu hradu Sukoslav (Kostomlaty) a dále na Milešovku
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Vrchol Milešovky patří bezesporu mezi nejnavštěvovanější kopce v Českém středohoří. Než se však z Milešovky rozhlédneme na malebnou krajinu, navštívíme ještě další neméně zajímavá místa.
Jako začátek i konec výletu lze využít parkoviště u hřiště v Milešově, kam se pohodlně dostaneme autem. Z parkoviště se vydáme po červené turistické značce dolů pod zámek a dále směrem na Třebenice. Po necelém kilometru chůze značka uhýbá po silnici vlevo, my se vydáme však neznačenou silničkou vpravo směrem na Lukov. Cesta neustále stoupá a po cca 3 km chůze narazíme na červenou značku, která přichází od Lukova a zatáčí do lesa, je zde také první možnost chvíli si odpočinout na vybudovaném odpočívadle. My stále pokračujeme po silnici a po červené turistické značce až k turistickému rozcestí v Lukově. Nad Lukovem se nám otevírají krásné pohledy do kraje.
U turistického rozcestí v Lukově zahneme vpravo a stoupáme modře značenou lesní cestou k rozcestí U Velké Jedle, kde si v altánu po výstupu můžeme, odpočinou a také si na informačních tabulích přečíst pár informací o místě.
Na rozcestí také narazíme na značky naučné stezky Březina. Po této trase naučné stezky budeme pokračovat dále. Naučná stezka vede chvíli společně s modrou značkou a po cca 1 km uhýbá vlevo. Další úsek je trochu adrenalinový, neboť v tomto úseku došlo k sesuvu a stezka je vyznačena provizorně okrajem sesuvu a jdeme tak cca 500 metrů náročnějším terénem. Vše špatné je k něčemu dobré a tak se nám z okraje sesuvu nabídne velmi pěkný výhled na zříceninu hradu Sukoslav. Pod sesuvem pak narazíme na lesní cestu, po které pohodlně dojdeme ke zřícenině hradu.
Zřícenina hradu patří k těm zajímavějším a hezkým hradům. Stále se zde něco děje a podle informací, ještě do léta by měla být zpřístupněna vyhlídka na jedné z věží hradu, vše je již téměř hotové. Je dobře, že se o zříceninu stará parta nadšenců.
Po prohlídce zříceniny pokračujeme stále po značkách naučné stezky Březina směrem k rozcestí Pod Březinou. Chvíli jdeme společně se zelenou turistickou značkou, ta se po chvíli odpojí vlevo a my stoupáme po naučné stezce. Od rozcestí Pod Březinou jdeme pohodlnou lesní cestou po modré turistické značce na rozcestí Černčice a dále začínáme stoupat na Milešovku.
Nádherné výhledy do kraje z Milešovky a možnost vybrat si ze dvou různých typů občerstvení nám dají zapomenout na tu trochu námahy vynaložené při výstupu. Zde se musí každému rozjasnit tvář nad úchvatnými výhledy do kraje. A je jedno, jestli dokážeme pojmenovat všechny kopečky a hrady které vidíme nebo ne. Ten pohled nadchne každého.
Až se dosytosti vynadíváme a odpočineme si, zahájíme sestup po červené turistické značce na parkoviště u hřiště v Malešově. Na závěr si můžeme prohlédnout zanedbaný zámecký park a nahlédnout na nádvoří zámku, dnes domov pro seniory.
Za čím jedeme?
Prohlédneme si zajímavou zříceninu hradu Sukoslav (Kostomlaty). Rozhlédneme se do širého kraje z vrcholu Milešovky. Vychutnáme si klidnou atmosféru vesničky Lukov, ležící v krásné krajině Českého středohoří.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Základní občerstvení nezapomeňte přibalit do batohu. Možnost využít občerstvení bude až v závěru výletu na Milešovce, kde si můžete vybrat z nově otevřeného, luxusnějšího občerstvení nebo využít tradiční v boudě. Posedět se také dá v Milešově ve známé hospodě U Mušketýra.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
V Českém středohoří je všude pěkně. Mě zaujala krajina v okolí Lukova. Líbila se mi zřícenina hradu Sukoslav, pokecal jsem si s lidmi pečujícími o hrad. Já jsem si vyšlápl i na některé okolní vrcholky podél cesty, ne ze všech je rozhled, ale třeba z takového Zvonu, kde se na vrcholu nacházejí zajímavá skaliska, je nádherný pohled na Milešovku a další místa.
Ostatní informace
Platí se vstup na rozhlednu na Milešovce, dospělý myslím 30 Kč. Jiné náklady, než ty za občerstvení nejsou. Nevím, jestli nebude zpoplatněn vstup po otevření na vyhlídku na věži hradu Sukoslav, to jsem se zapomněl zeptat.