Zajatecký tábor v Domašově Vietseifen 3
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Navštívíme bývalý zajatecký tábor určený za války pro sovětské válečné zajatce. Výchozím bodem se pro nás stane restaurace U Cimbury v Domašově. Nyní se vydáme asi na tříkilometrovou trasu k samotnému táboru. Stejnou cestou se dostaneme na chatu Výrovka a dále na Šerák. Tak tedy po třech kilometrech dorazíme na místo, kde už nám ukazatelé dají vědět, že se v tomto místě nacházel zajatecký tábor pro Sovětské zajatce a po válce internační tábor pro Německé občany.
Za čím jedeme?
Vojenský zajatecký tábor v Domašově - Kriegsgefangenen/Arbeitskommando "Vietseifen" 3
V údolí potoka Vietseifen(Bystrého). V tomto táboře byli umístění ruští váleční zajatci.
Průměrně se v táboře nacházelo asi 100 zajatců. Nouzově pak asi 130. Na epidemii skvrnitého tyfu zemřelo v táboře 36 osob.
Před koncem války odešli tito váleční zajatci před blížící se frontou společným transportem dále do vnitrozemí. Jejich další osud není znám.
Mrtvoly ruských válečných zajatců, byly pohřben na hřbitově k tomu účelu zřízeném. Hřbitov se nachází v blízkosti tohoto tábora.
Zajatci byli zaměstnáni jako lesní dělníci u lesní správy v Domašově, která si je od něm. voj. velitelství vyžádala.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Občerstvit se je možné ve výchozím bodě v restauraci U Cimbury.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Z tohoto tábora se nedochovala žádná budova v dobrém stavu, pouze základy jedné z budov. Tento tábor již pohltil les. Pietně upravený hřbitov pro Sovětské, ale i Německé občany byl před několika lety rekonstruován LČR.
Ostatní informace
Žádné vstupné se zde neplatí. Přijďte jen uctít tichou vzpomínku mrtvým zajatcům. Podrobnější informace najdete na mých stránkách: http://www.koncentracni-tabory.estranky.cz/clanky/zajatecke-tabory-na-jesenicku/domasov---vojensky-zajatecky-tabor---vietseifen-3-_rudohori_