ZÁMEK,ZÁMECKÝ PARK A ZAJÍMAVÝ KOSTEL V KOPIDLNĚ
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Váření přátelé turistiky i Turistiky, tentokrát Vás pozvu na procházku zámeckým parkem a ke kostelu sv. Jakuba Staršího v Kopidlně. Do Kopidlna se dostanete autobusem z Černého mostu nebo vlakem z Prahy- Hlavního nádraží s přestupem v Nymburce. Pokud pojedete autobusem, vystoupíte na náměstí přímo u zámku. Pokud přijedete vlakem, tak od nádraží půjdete ulicí Nádražní a pak vpravo ulicí Tomáše Svobody až na náměstí.V zámku se nachází Střední škola a učiliště - Obor zahradník. Od zámku ke kostelu se dostanete ulicí Vackova, která vychází z náměstí naproti zámku.
Za čím jedeme?
Zámek se nachází v horní části náměstí a dnes se zde nachází Střední zahradnická škola a učiliště.Původně zde stávala vodní tvrz z roku 1314, jejímž majitelem byl Petr Kopidlanský. Roku 1508 byla tvrz vypálena a na počátku 16. století městečko koupil Václav Haugvic z Biskupic, který přebudoval tvrz na renesanční zámek (trojkřídlý, místo čtvrtého křídla otevřená loggie). Roku 1616 získal Kopidlno Jan Rudolf Trčka, který zámek dostavěl a v roce 1624 se jeho majitelem stal Albrecht z Valdštejna. Roku 1638 přechází panství do rukou Schliků, kteří se nejvíce zasloužili o jeho dnešní podobu. Vznikla trojkřídlá dvoupatrová ranně barokní budova uzavírající nádvoří. Velký stavební zásah do vývoje zámku byl proveden za Ervína Schlika roku 1875, kdy byla budova pseudorenesančně upravena a bylo vybudováno i nové (čtvrté) východní křídlo zámku. Po roce 1945 přešel zámek do majetku státu.Zámek je volně stojící čtyřkřídlá, zčásti podsklepená budova s uzavřeným nádvořím s přízemními do nádvoří obrácenými, dnes zasklenými pilířovými arkádami.Co se týče parku, je zde několik mohutných Modřínů, buků a dalších parkových stromů. bohužel park u zahradnické školy si představuji trochu lépe udržovaný.
Kostel sv. Jakuba Staršího se nachází ve svahu v blízkosti náměstí Stavba vznikla na místě bývalého gotického kostela z druhé poloviny 14. století, který roku 1667 (1677) vyhořel. Byla dokončena v roce 1705 a je pravděpodobně dílem stavitele Filipa Spannbruckera, nejspíše podle tvorby G. Santiniho. Barokní stavba byla postavena na náklady Františka Josefa Šlika. V letech 1850 – 1852 byl upravován vnitřek kostela, další úpravy proběhly v roce 1885 a v roce 1915.Kostel sv. Jakuba Většího je jednolodní stavba oválného půdorysu proloženého křížem s pravoúhlým presbytářem, hranolovou věží a oblými přístavky sakristií na bocích presbytáře. Ramena kříže jsou zevně uzavřena pravoúhle s konvexními nárožími, uvnitř oble s výklenky pro oltáře. Nad pravoúhlým vchodem zdobeným sloupovou edikulou oválného půdorysu s balustrádovým zábradlím nad markýzou je hranolová věž zakončená cibulí se dvěma lucernami. Stěny budovy jsou členěny pilastry v konkávně vybraných rozích, silnými lizénovými rámy a šambránami s uchy a kapkami kolem segmentově uzavřených oken.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
jedná se o jednodenní výlet, tak ubytování netřeba, ale na jídlo si zajděte do restaurace U Tomáše, která je ve spodní části náměstí.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Zámek i přes přítomnost Střední čkoly vypadá z venku slušně. Palmový skleník je opraven a svítí novotou, ale trávníky v parku by chtěli trochu větší péči. Kostel sv. Jakuba Většího je dobře udržován a je u něj barokní galerie.soch
Ostatní informace
Ani do zámeckého parkuse neplatí a do zámku se dostanete, jedině jako student.