Loading...
K chrámu Garni přicházíme od řeky po cestě, která stoupá do prudkého kopce. Pěšina Před vstupem je parkovištěm, na kterém prodávají místní lidé domácí pečivo, sušené i zavařené ovoce a různé suvenýry. Chrám Garni je velmi známý a nachází se blízko od Jerevanu, tudíž ho navštěvuje hodně turistů.
Je to asi jediná památka v Arménii, kde se vybírá vstupné. Platíme tudíž a začínáme si prohlížet nejkrásnější antické dílo na někdejším "sovětském území", nově rekonstruovaný řecký iónský chrám Garni z 1. století. V areálu se nachází také budova informací s prodejnou upomínkových předmětů a pohledů. Kromě chrámu je možnost navštívit malé muzeum, prohlížet si pozůstatky ostatních staveb nebo si užívat krásné pohledy do údolí a na protější kopce.
Garni je zasvěcený bohu slunce Heliovi a je to v Arménii poněkud neobvyklá památka. Ale má své vysvětlení. Chrám byl postaven v prvním století našeho letopočtu. V tehdejší Arménii to nebylo nic neobvyklého. S příchodem křesťanství ve třetím století byly ale všechny pohanské chrámy zbořeny a nahrazeny křesťanskými kostely. Chrám v Garni se však velice líbil sestře krále Trdata III. a tak na její přání zůstal zachován a později se stal místem letního sídla královské rodiny. Dnes může vidět návštěvník rekonstruovaný chrám. Zajímavé je tudíž srovnání dle fotografií v informačním středisku, před opravami toho z původního chrámu moc nezůstalo. Chrám v pevnosti Garni začal stavět král Trdat I. někdy kolem roku 77 našeho letopočtu. Po stranách stojí 8 sloupů, vepředu je jich šest. Schodiště podpírají dva Atlanti. Vedle chrámu lze spatřit základy kostela ze 7. století. Římské lázně vznikly ve 3. století v rámci helénistické přestavby pevnosti na královský palác. Neodbytně připomíná stavbu typu aténského Partenonu. Není však vystavěn ze snadno opracovatelného mramoru, nýbrž ze zdejšího tvrdého čediče. A stavební materiál se v Arménii nezměnil ani později. V době, z geologického hlediska zcela nedávné, to na Arménské vysočině vřelo desítkami, možná stovkami vulkánů. Proto také můžeme při návštěvě Arménie vidět všude kolem sebe to nepřeberné množství kamenů. Každá z hornin má jiné vlastnosti, jinou barvu, jinou tvrdost. Kamenické umění ve zdejším kraji sahá do hluboké minulosti. A Arméni se naučili kameni dokonale rozumět.
Chrám Garni byl společně s klášterem Geghard v roce 2000 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.
Chrám Garni určitě stojí za zhlédnutí, i když… Člověku tady chybí trochu té atmosféry, kterou měl možnost okusit v již navštívených klášterech. Taktéž je zajímavé shlédnout fotografie, jak vypadal chrám před rekonstrukcí a zauvažovat, zda se vůbec mělo opravovat.
Po hodinové prohlídce odcházíme přes vesnici Garni. Zvažujeme její prohlídku, ale poté měníme plány a nasedáme do odjíždějícího autobusu. Konečná je v Jerevanu.
Při putování po Arménii jsem ještě navštívil tato místa a viděl následující:
poutní místo Eschmiadzin: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-eschmiadzin
městečko Areni: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-areni
vesnice Antarut: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-antarut
doprava v Arménii: https://www.turistika.cz/cestopisy/doprava-v-armenii
jezero a město Sevan: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-jezero-a-mesto-sevan
zajímavé tržiště v hlavním městě: https://www.turistika.cz/mista/armenie-trziste-vernissage
tunel z řeky Arpa do jezera sevan: https://www.turistika.cz/mista/armenie-tunel-z-reky-arpa-do-jezera-sevan
klášter Noravank: https://www.turistika.cz/mista/armenie-klaster-noravank
hlavní město Arménie: https://www.turistika.cz/mista/jerevan-hlavni-mesto-armenie
koňak Ararat: https://www.turistika.cz/mista/armenie-jerevan-konak-ararat
město Dilijan: https://www.turistika.cz/mista/armenie-mesto-dilijan
klášter Haghartsin: https://www.turistika.cz/mista/armenie-klaster-haghartsin
další zajímavé kláštery: https://www.turistika.cz/mista/klastery-v-armenii
lázně v Arménii: https://www.turistika.cz/cestopisy/lazne-v-armenii
kaňon říčky Azat: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-kanon-ricky-azat
město Jermuk: https://www.turistika.cz/cestopisy/mesto-jermuk-lyzovani-v-armenii
klášter Geghard: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-klaster-geghard
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/