Loading...
Letos jsme s přítelem kupovali dovolenou na poslední chvíli. 1.9. jsme navštívili cestovní agenturu Verana v Hradci Králové a 3.9. už jsme letěli. Chtěli jsme do Turecka. Několik známých navštívilo v létě Tureckou riviéru, oblíbené letovisko Alanya. Původně jsme měli v plánu strávit dovolenou právě v Alanyi..ale pracovník cestovní agentury nám nabídl ještě jinou variantu - Bodrum:-) riskli jsme to a dobře jsme udělali;-) Rozhodně se dá tohle místo doporučit těm, kteří dávají přednost spíše klidnější atmosféře s kusem původní KRAJINY před turistifikovanými letovisky se zástavbou hotelových komplexů.
Poloostrov Bodrum
Poloostrov Bodrum se nachází v západní části Turecka a omývá ho Egejské moře. Pobřeží je tvořeno krásnými, udržovanými písečnými plážemi se skalisky, s pozvolným vstupem do vody. Ale najdete tu i pláže skalnaté s příkrým vstupem nebo vstupem přímo z mola. Některé z nich se mohou pyšnit dokonce Modrou vlajkou, která je přidělována mimořádně ekologicky čistým plážím. Na své si tu přijdou i milovníci vodních sportů - jachting, jízda na vodním banánu, půjčovny šlapadel apod. Pokud se chcete potápět, je nejlepší vyrazit na organizovaný výlet lodí, kde se mohou potápět jak začátečníci s instruktory, tak zkušení potápěči. Z Bodrumského poloostrova je také nádherný výhled na blízké protější řecké ostrovy - Kos a Kalymnos, a na skupinku tureckých ostrůvků.
Cesta do Turgutreis
My jsme konkrétně vyrazili na okraj městečka Turgutreis, které leží zhruba 19 km od největšího města tohoto poloostrova - Bodrumu. Plánovaný odlet byl ve 12:50 z pražského letiště. Letěli jsme s CK Fischer, s leteckou společností Smart Wings, která pravděpodobně spadá pod leteckou společnost Travel Service. Let měl ale nakonec 3hodinové zpoždění, kvůli technické závadě..no nakonec všechno dopadlo dobře -> zhruba v 15:50 našeho času jsme odletěli a na letiště v Bodrumu jsme dosedali asi v 19:45 místního času (V Turecku se čas posunuje o hoďku dopředu). Pokud letíte do Turecka nebo z Turecka, jsou posuny letů docela běžnou záležitostí. Letiště v Bodrumu se asi nedá srovnávat s letištěm v Antalyi, je opravdu hodně skromné.
Po příletu do Bodrumu nás vyzvedl autobus, přivítal nás v něm náš delegát, ale do Turgutreis s námi nejel a popřál nám jen šťastnou cestu. Sešel se s námi až další den v poledne. To štěstí bylo zapotřebí, jak se později ukázalo. Cesta busem k našemu hotelu Malama Beach trvala asi hoďku, ale byla to spíš adrenalinová noční jízda. Řidič rozhodně nepatřil mezi ty, kteří by se aspoň občas snažili jezdit podle silničních pravidel. Jako vlastně většina Turků. Turecko patří k zemím, kde je nejvyšší nehodovost a úmrtí na silnicích. Proto tady taky neuvidíte moc cyklistů, což je třeba v Řecku běžné. Lepší, než půjčování kol (na žádnou půjčovnu jsme mimochodem ani nenarazili) nebo půjčení auta (benzín drahý), je přepravování se místní Dopravou - viz. níže. K hotelu jsme jeli značnou dobu i po prašné úzké cestě a to nemalou rychlostí. A že to s náma pěkně házelo. Na silnici jsme projížděli semafory suverénně na červenou..ale všichni jsme tuhle bláznivou jízdu zdárně přežili:-) Jen jsme měli strach, že nestihneme večeři, která se podávala do 21:30, a budeme muset hladovět..i to se nakonec vyřešilo a hned po příjedzdu, ještě než jsme se ubytovali, nás poslali do jídelny, kde jsme se pěkně nadlábli!
Na recepci jsme všechno vyřídili - stačilo půjčit pasy, odevzdat vouchery a podepsat jeden formulář. Pak jsme dostali pásky all inclusive a místní turecký chlapík popadl naše kufry, které odnesl až do pokoje, do 3. patra. Samozřejmě očekával dýško, jinak by z pokoje asi ani neodešel:-) dýška tady jsou zvykem, stejně jako třeba v Tunisku. Než odejdete ráno z pokoje, nechte na posteli ňáké drobné pro uklizeče. Občas vám na posteli vykouzlí nějaké překvapení v podobě srdce, labutí z ručníku a vše zasypané květy.
Hotel Malama Beach ***+
Nejdřív jsme měli obavy, jak bude náš hotel vypadat, ale vsadit na Malama Beach se vyplatilo. Hotel netvořila jediná budova ale spíš komplex apartmánových domů propojený různými cestičkami, venkovními schodišti, terasami…a všude byla krásná zeleň, kvetoucí keře, palmy. Většina pokojů neměla balkon, což je docela nezvyklé, ale nebyl to žádný problém. Na sušení věcí jste měli k dispozici sušáček a posedět se dalo na terase u jídelny, u bazénu nebo u moře – vše v bezprostřední blízkostiJ Na každém pokoji byla funkční klimatizace, která se nemusela doplácet. V průvodcích se uvádí, že elektrické zástrčky můžou být v Turecku jiné, než u nás, ale my jsme měli shodné. V pokoji byla velká vestavěná skříň s ramínky, manželská postel a ještě jedno samostatné lůžko, noční stolky s bodovým osvětlením, toaletní stolek se zrcadlem, telefon a TV, na které se daly chytit polské, německé a turecké kanály. V koupelně byl menší sprchový kout, WC, umyvadlo a zrcadlo. Jinak netekla klasická sladká voda jako v Čechách. Byla trochu slaná, na což jsme si časem zvykli, ale na vyplachování pusy je rozhodně lepší si kupovat vodu balenou, která je normálně sladká a za rozumnou cenu. Využijete ji i na výlety, nebo po zavíračce baru. Pokoj byl pravidelně každý den uklízen, vyměňovali nám ručníky, povlečení a doplňovali toaletní papír. V této oblasti mají užší vodovodní potrubí, tudíž použitý toaletní papír jsme museli házet do odpaďáku. Ale ten byl také každý den vyměňován. To samé zažijete třeba na řeckých ostrovech. Můžete si zakoupit před odjezdem do Turecka pytlíky na vložky a použitý papír házet nejdřív do nich, zauzlovat a potom teprve vyhodit, je to hygieničtější. Taky je nejlepší se sprchovat, než jdete na večeři. Po večeři už tekla voda často studená a někdy i po ránu:-D
Nespornou výhodou hotelu bylo wifi připojení, které bylo zdarma. Internet byl dostupný z haly recepce, kde jste se mohli uvelebit na kožených křesílkách a brouzdat. Občas se nám povedlo nahodit internet i na pokoji.
Strava probíhala formou all inclusive - snídaně, oběd, svačina, večeře. Rozhodně nečekejte typickou evropskou kuchyni. Turci používají hodně zeleninu a připravují ji na všechny způsoby – vařená, čerstvé saláty, zapečená.. Zeleniny tam byl obrovský výběr a byla výborná. Ovšem často k obědu nebyl právě široký výběr příloh. Někdy byla jen jedna klasická příloha a zbytek byl třeba už s přílohou smíchán – třeba brambory s lilkem, paprika plněná okořeněnou rýží. Ale pokaždé jste si mohli nabrat i pečivo. Najíst se tam rozhodně dalo. Každý den tam přibyla nějaká nová jídla. Taky maso tady asi moc neumí upravovat, většinou jsme měli kuřecí kousky, jednou byla ryba a jinak spíš hamburgerová masa. K snídani byly i třeba míchaná vajíčka, lečo, vejce natvrdo, sýry, salámy, marmelády, med apod., sladké a slané pečivo. K pití káva, čaj nebo studené nápoje na baru. Bar fungoval až do 23h. Velmi oblíbené bylo pivo, které si tu všichni objednávali už od ránaJ bylo o dost slabší než to naše, ale chutnalo. Ideální osvěžující nápoj k bazénu. Rusové však dávali přednost vodce s kolou…taktéž od rána. Neuškodí, když si sebou vezmete něco na průjem i zácpuJ místní jídlo je pro žaludek trochu nezvyk.
Koupání
Lákadlem našeho hotelu byl krásný bazén s čistou vodou, který vypadal, že každou chvíli přeteče. Jeho hladina byla na stejné úrovni jako dlažba. Jídelna byla hned u bazénu a jíst se dalo i venku s výhledem právě na bazén i moře. Taky tu byl zmiňovaný bar. Moře s krásnou písčitou pláží bylo pár kroků od bazénu. Lehátka u moře i u bazénu byly zdarma. Dole u pláže byl další bar, ten byl ale placený. Dalo se přinést pití i od baru u bazénu. Nevýhodou byla hudba z repráků, která hrála někdy docela hlasitě a mísila se s hudbou z dalších hotelů. I na tohle si zvyknete. V Turecku je to běžná záležitost. Jinak voda jak v bazénu, tak v moři, byla příjemně osvěžující, ne ledová, ani teplá. Moře čisté a vlnky jen menší, takže se dalo dobře plavat. Kousek od břehu jsme několikrát viděli hejno větších barevných placatých rybek, které se vůbec nebály. Při večerním přílivu se vlny zvedaly a podél pobřeží se dalo dojít k nedalekému majáku, kde se dal pozorovat nádherný západ slunce. Hned vedle naší hotelové pláže byla provozovna různých vodních sportů.
Výlety
Kdo nechce celý pobyt proležet na slunci, může vyrazit na několik zajímavých výletů. Nemusíte jezdit jen organizovaně, ale stačí se vydat i na průzkum blízkého okolí. Turecko není totiž jen slunce, moře a pláže, ale taky hory a kopce. My jsme se jednou ráno vydali na jeden takový kopec, který byl za naším hotelem a stálo to za to. Čím víc stoupáte, tím příjemnější je počasí. Kopec byl zasypaný bílými domečky, které jsou pro tuto oblast typické (je zde poznat řecký vliv, protože tu Řekové dlouhá léta žili). Tyhle domečky jsou obklopeny zavlažovanými zahrádkami, plné banánovníků, granátových jablek a rozkvetlých keřů. Jinak kolem je spíš taková savana, vyprahlá zem, hnědá tráva, kaktusy, kamení..ale má to svoje kouzlo. Taky jsme tu potkali pasáka s tureckými krávamiJ. No a nahoře je potom překrásný výhled na další kopce, hory, pobřeží a protější ostrovy včetně Kosu. Na tyhle výlety si rozhodně vezměte sportovní boty, občas musíte jít mimo cestu, a taky nezapomeňte na kartičky s pojištěním a telefon pro všechny případy.
Další možností, kterou by byl hřích nevyužít, je zmiňovaný ostrov Kos, který je hned naproti letovisku. Nejjednodušší je využít organizace vaší CK. Nás vyšel celodenní výlet na 28 eur. Do hlavního městečka tohoto půvabného řeckého ostrova se dostanete trajektem, který vyráží každý den. My jeli z přístavu v Turgutreis, ale dá se jet i z Bodrumu. Pozor na to, že překračujete vlastně hranici, tudíž musíte počítat s hraniční kontrolou pasů jak na území Turecka, tak i Řecka. Za 35 min cestou lodí vystoupíte v přístavním městě Kos s nádhernou atmosférou a spoustou památek včetně trosek obrovského hradu. Tam se rozhodně vyplatí obětovat 3 eura za vstup. Na ostrově máte čas cca 6 hodin, takže stihnete nakoupit i suvenýry domů. Obzvlášť lákavé jsou trhy s řeckým kořením. Nezapomeňte si dát gyros, který tu dostanete klasicky v pita chlebu za 2 euraJ
Dále můžete využít výlet na Pamukkale nebo Efes, ale ceny jsou 50 až 55 eur na jednoho. Potom vám delegát většinou nabídne i nějaké lodní výlety se zastávkami na koupání a s jídlem, Jeep Safari, potápění, rybaření, návštěvu zlatnictví a kožešnictví v Bodrumu spojenou s prohlídkou města, apod. Můžete navštívit i místní mešity, ale ne v pátek, nebo v období modliteb, které jsou pětkrát denně. Nezapomeňte na vhodný oděv.
Do Bodrumu se ale můžete vypravit sami, stejně tak jako do centra Turgutreis (cca 7 km od našeho hotelu). Každých zhruba 10 min projíždí městem místní prostředek veřejné Dopravy – malá dodávka, autobusek, kterým se zde říká dolmuši. Zastavuje na pravidelných zastávkách blízko hotelů nebo ho můžete zastavit kdekoliv jinde mávnutím. Ceny jízdného jsou pevné, ale příznivé. Do centra Turgutreis jsme se dostali za 1,5 eura na jednoho, do Bodrumu (hodina cesty) za 2,5 eura. Dolmuši jezdí do 24h v noci. Řidiči se platí hned po nastoupení.
Rozhodně nezapomeňte navštívit místní trh, kterému se říká bazar. V Turgutreis se koná každou sobotu do 17h, v Bodrumu v úterý a v pátek. Jedná se o obrovské tržiště zastřešené plachtami, aby vám nebylo vedro a najdete tady tu pravou tureckou atmosféru. Turci s vámi budou smlouvat, což je očividně baví a hlavně se tu dají sehnat věci za opravdu výhodné ceny. Jinde než na bazaru levnější turecký čaj nekoupíte. Je tu taky plno oblečení, které se vydává za značkovéJ Koupili jsme tu pásek Armani za 5 eur. Turek slevil z původních 22 eur J Pokud vám Turek nabídne na trhu nebo v obchodě na ochutnání sklenici čaje nebo zeleninu, neodmítejte, považuje se to za neslušnost. Navíc ledový čaj přijde vždycky vhod a Turci po vás za něj nic nechtějí. Jsou milí a přátelští, ale ne vtíraví a otravní, jak jsem se s tím setkala například v Tunisku.
Peníze
Je docela zbytečné rozměňovat peníze na turecké liry, všude se dá zaplatit eury. V supermarketech vám ale vracejí v lirách.
Poloostrov Bodrum můžu určitě doporučit všem, co ještě nestihli svou letošní dovolenou. Budete určitě spokojeni. Teploty se po celé září drží okolo 30 stupňů ve stínu, ale vedro vám tu nebude, vane tu totiž západní vítr, který je velmi příjemný a osvěžující. Ani v říjnu teploty neklesnou pod 25 stupňů. Nebojte se nakupovat na poslední chvíli, my kupovali zájezd 2 dny před odletem - 8 dní all inclusive za 10 450. Nyní (po) je nabízen ten samý zájezd s pátečním odletem ještě za 12 390. Krásnou dovolenou!