Ortakent - Yahsi, nenápadná perlička Egejské riviéry (Ortakentyahşi)
Ortakentyahşi je pro mnohé turisty naprosto ideálním letoviskem pro trávení dovolené u moře, protože nabízí snad vše, co běžný – a nepřehnaně náročný - příznivec takového pobytu potřebuje. Navíc se nachází v blízkosti velkého města s pozoruhodnými památkami (centrum stoosmdesátitisícového Bodrumu je vzdáleno jen asi 10 km, letiště necelých 50 km) a je zde poměrně klidno. Musíte se ovšem připravit na to, že jazykově zde většinou převládá turečtina, ruština nebo čeština (což je dnes ovšem v Turecku docela bežné) a že drtivá většina zdejších hotelů či resortů patří do kategorie 3*, max. 4* (téměř všechny však mají min. jeden vlastní bazén, plážový bar a dostatek zeleně). Pro dobrodružnější povahy se pak nabízí ubytování v kempu a výpravy do okolních kopců a skal (i když občas vám mohou v rozletu zavazet soukromé pozemky a „osídlené“ strážní budky).
Neobvyklá je naopak skutečnost, že informace o tomto letovisku jsou většinou nejen docela strohé, ale často také hodně nepřesné až zavádějící. A platí to i pro stránky jednotlivých CK. Tento článek snad některé informace uvede na pravou míru, i když ani pohled do mapy není v tomto případě zcela jednoznačný … takže konečný výsledek může být dokonce až lehce kontraproduktivní.
Současné město (cca 8.500 obyvatel) vzniklo v polovině roku 1996 sloučením obcí Ortakent a Yahşi. Jméno Ortakent nadále používají naše CK, místní naopak dávají přednost starému jménu obce Ortakent, kterým je Müskebi (používá se též Müsgebi). Občas se můžete dočíst, že Ortakent je vnitrozemskou částí současného města, zatímco Yahşi je jeho částí pobřežní. Např. podle serveru Mapy.cz je menší část Yahşi stejně vnitrozemská jako někdejší – a mnohem větší – Müskebi (na Mapy.cz je tento název stále), zatímco ona jižní přímořská část je takříkajíc bezejmenná. I když zde najdeme také dva úseky pláže, které nesou názvy Ortakent a Yahşi.
Ortakentyahşi je však v každém případě pomyslným středem dlouhého členitého pobřeží jižních břehů Bodrumského poloostrova. Koneckonců Ortakent znamená v překladu Prostřední město, zatímco Yahşi představuje něco jako Divočinu. Tato lokalita je považována nejen za ideální výchozí turistický bod zdejšího kraje, ale také za místo, kde si jde naplno užívat odpočinku a poklidné atmosféry menšího přímořského letoviska.
Velkou výhodou je dopravní obslužnost, protože dobře fungující hromadná doprava v podobě tzv. dolmuší (tedy minibusů) zajišťuje v kteroukoliv denní dobu spojení nejen s městem Bodrum, ale i s dalšími letovisky v okolí (např. Turgutreis, Gümbet nebo Bitez).
Pláže jsou zde písečné a moře klidné. Musíte však počítat s tím, že vstup do moře bývá přes pás z oblázků a že mořské dno je tady poměrně strmé a přechází rychle do hloubky. Tvrzení, že se zdejší pláž doporučuje spíše zkušenějším plavcům, je ovšem značně přehnané a tuto lokalitu běžně – a rády – navštěvují i rodiny s malými dětmi.
Na plážích (je jich zde celkem pět, z toho jedna veřejná) jsou k dispozici lehátka a slunečníky a v jejich nejtěsnější blízkosti také příjemné bary a kavárny (ty navíc nejsou - na rozdíl od některých turisticky populárnějších resortů – nijak drahé). V nabídce jsou rovněž nejrůznější vodní a plážové sporty i atrakce (např. windsurfing, plachtění nebo jízda na banánech) a někteří turisté jistě rádi zavítají na Baglu, tedy tzv. Velbloudí pláž, kde se skutečně mohou projet na velbloudech po písečném povrchu.
V přímořské části Ortakentyahşi nechybí ani korzo s množstvím různých obchůdků, krámků a gastronomických zařízení, nezbytný supermarket, lékárna, pekařství, řeznictví nebo pravidelné trhy. Ani na korzu neutečete před všudypřítomným Kemalem Atatürkem a množstvím toulavých psů (jsou naprosto neškodní, hrozí spíše to, že o ně zakopnete).
Nedaleko letoviska se nabízí využítí menšího golfového hřiště (mezi golfisty je dnes Turecko „v kurzu“) nebo celkem velký aqvapark. V samotném Ortakentu je možné se vydat na procházku krásným údolím, které proslavilo pěstování exotických plodin, např. oliv, fíků, citrusů nebo mandarinek. Jejich nádherná jarní vůně je prý nezapomenutelným zážitkem a stala se snad i důvodem ke vzniku původního jména města.
Pro většinu návštěvníků letoviska, kteří sem přijeli hlavně lenošit na pláži, jíst a pít, je ovšem nejpodstatnější fakt, že zdejší ubytovací zařízení se většinou dotýkají přímo pláže, takže není problém vstoupit do moře po pár krocích od barové židle. Díky své poloze na jihu není moře v Ortakent - Yahşi ovlivněno větry ze severu, takže zejména v létě je v podstatě téměř bez vln.
Na závěr snad ještě zmínka o historii města Ortakent - Yahşi (Müsgebi). Přesto, že se jedná zejména o půvabné pobřežní letovisko na poloostrově Bodrum, předpokládá se, že jeho historie se začala psát již před 3.500 lety, kdy tuto oblast osídlila tzv. mykénská civilizace. V katastru města i v jeho okolí také probíhaly archeologické vykopávky, které postupně odhalily pozůstatky byzantského, římského a osmanského období (mykénské pohřebiště, římské mince, keramika, cisterny, fragmenty větrných mlýnů i unikátních věžových domů apod.).
Město se postupně jmenovalo Episkopi, Müsgebi a Ortakent. První jméno prý vychází z dávné existence kněžské školy, druhé z vůně mandarinkových sadů a muškátových hroznů, kterou již v 16. století ocenil i sám osmanský sultán Suleiman Velkolepý, a to třetí z geografické polohy města. Označení Ortakent se používalo až od roku 1961 a vydrželo pouze pár desetiletí. Ještě na konci 20. století bylo upraveno na souřasné jméno, tedy Ortakent -Yahşi.
A ještě krátké PS. Fotogalerie je tentokrát bez popisek. Autor článku se v ní však snaží ukázat většinu toho, s čím se zde můžete setkat. A všudypřítomní domácí mazlíčci zde skutečně mají svou vlastní oficiální dopravní značku …