Loading...
Hradní kaple byla postavena maltézskými rytíři (Řád rytířů špitálu sv. Jana v Jeruzalémě) a od počátku je považována za najkrásnější stavbu celé hradní pevnosti. A současně také za jednu z těch nejstarších, protože poprvé byla zřejmě vybudována již v roce 1406.
V letech 1519 až 1520 byla kaple kompletně zrekonstruována španělskými řádovými rytíři. Získala pozdně gotickou podobu a kromě názvu Kaple rytířů sv. Jana se jí začalo říkat Španělská kaple. Nemělo to ale mít nijak dlouhého trvání …
Již v roce 1523 se totiž hrad stal majetkem Osmanské říše. A jednou z prvních provedených stavebních úprav byla přeměna kaple na mešitu s vysokým minaretem. Objekt samotné kaple si však v interiéru překvapivě zachoval svou dřívější – tedy křesťanskou – podobu. Podle písemných zpráv z roku 1671 se kaple v 17. století jmenovala Süleymaniye camii, tedy Sulejmanova mešita.
Během I. světové války – konkrétně v květnu roku 1915 – zničil minaret výstřel z francouzské lodi. Obnoven byl teprve v roce 1997, a to ve zcela původní podobě.
Kamenná kaple se skládá z klenuté lodi a apsidy. Celá byla postavena z materiálů získaných ze starověkých helénistických staveb, např. veškeré kameny použité při stavbě bočních stěn byly přeneseny z mauzolea v Halikarnasu.
Na severní stěně kaple jsou umístěny dva nápisy, které pocházejí ze stavby zničené Benátčany v roce 1472. Jeden z těchto nápisů představuje kariánskou modlitbu v arabštině, ten druhý pochází ze seldžuckého období. Na dvou základních kamenech v průčelí jsou napsána jména španělských řádových rytířů, kteří se nejvýrazněji podíleli na gotické přestavbě v letech 1519 až 1520.