Bodrum – Muzeum podmořské architektury (Sualtı Arkeoloji Müzesi)
Muzeum podmořské – nebo správněji podvodní – archeologie je od roku 1962 umístěno na bodrumském hradu sv. Petra. Tato pozdně gotická hradní pevnost z konce 15. století se stala muzeem z rozhodnutí turecké vlády a nabízí expozici unikátní a velice rozsáhlou. Vždyť mapuje podvodní objevy z vraků lodí v Egejském moři, z nichž ta nejstarší něla údajně brázdit mořskou hladinu již v 16. století před Kristem.
Hrad je poměrně rozlehlý a stupňovitý, takže projít celou muzejní expozici vyžaduje nejen čas, ale i jistou fyzickou kondici. Odměnou za vynaložené úsilí vým pak bude - kromě boulí na hlavě z nízkých vstupů a pohledů na fragmenty dývných plavidel - sbírka amfor, starověkého skla i výrobků z bronzu, terakoty a železa, která společně tvoří největší muzeum svého druhu na světě. Drtivá většina exponátů pochází z podvodních vykopávek prováděných Institutem námořní archeologie po roce 1960.
Vstupné do hradního muzea podmořských objevů přijde na něco málo přes 100 Kč (mimo sezonu je to snad jen třetina), ale do jednoho z objektů je nutno si dokoupit zvláštní vstupenku. Ale pozor, platíte na místě a pouze v tureckých lirách (karty neberou).
A co že v hradním muzeu všechno uvidíme?
Muzeum se dělí na několik částí (prostor), které se jmenují Amfora, Carijská princezna, Anglická věž, Turecké lázně, Vraky lodí, Mince a šperky, Německá věž, Skleněný sál a Utajené muzeum v Hadí věži (celkově se však jedná o 14 výstavních sekcí a občas návštěvník tápe, jestli je ještě v muzeu podmořských objevů nebo již v sekci námořní).
Tím hlavním lákadlem jsou ale zmíněné lodní vraky, resp. to, co se na nich našlo. A tady nás čeká např. vrak lodi z 12. století př. n. l. (první podvodní vykopávky v Turecku z let 1958 až 1959), vrak byzantské lodi ze 7. století, pozdně římská obchodní loď ze 4. století (vezla 900 amfor), vrak osmanské lodi z 16. století, vrak lodi z 6. století př.n.l., vrak lodi z 11. století (vezla sbírku islámského skla), vrak lodi ze 14. století př. n. l. (vezla 10 tun kyperských měděných ingotů, tunu ingotů čistého cínu, 150 skleněných ingotů, mykénskou keramiku, pečeť královny Nefertiti a šperky) nebo vrak řecké lodi z 5. století př.n.l.
Vidět můžeme expozici váz a amfor z mykénské doby (14. až 12. století př. n. l.), nálezy z doby bronzové (kolem 2500 př. n. l.). sbírku mincí a šperků mnoha staletí, sbírku starověkých skleněných předmětů (jedna ze čtyř největších sbírek starověkého skla na světě).
Zrekonstruovány v pravém slova smyslu jsou ale pouze dva vraky - loď Fatımi, která se potopila v roce 1077, a velký vrak Uluburun ze 14. století před Kristem. Jedná se o jednu z nejstarších lodí světa, která byla vyzvednuta spolu s nákladem a zařízením. O původu této lodi však existuje mnoho dohadů, protože na lodi nalezené předměty pocházejí z mykénského Řecka, Kypru, Persie, Egypta i Asýrie. A také posádka zřejmě pocházela z mnoha zemí, takže je možné, že velká část nákladu byla určena pro některý mykénský palác a že na palubě pluli bohatí obchodníci.
Muzeum je otevřeno denně kromě pondělí, otevírací doba a zřejmě i cena vstupného se mění s ročním obdobím (vstupné se pohybuje od 20 do 65 YTL a otevírací doba je +/- od 9,00 do 17,00 hod.). V každém případě se ale jedná o expozici, která stojí za vidění. Bonusem je několik míst s možností zakoupit občerstvení, jistou nevýhodou fakt, že v sezoně zde bývá poměrně dost lidí (i díky výletním plavbám turistů z nedalekého řeckého ostrova Kos), což platí i pro fronty před pokladnou u vstupu do hradu.