Bodrum – měšita Kayalar Cami
Podle nejznámějších památek můžeme usuzovat, že historie stoosmdesátitisícového města Bodrum, nacházejícího se v jihozápadním Turecku, je spojována hlavně se starými Řeky a maltézskými rytíři. Pozdější etapy dějin Bodrumu už ale patří Osmanské říši, takže je celkem nepřekvapivé, že se dnes na území města nachází asi devět měšit.
Jednou z nejkrásnějších, nejvýznamnějších i největších z nich je mešita Kayalar, což lze přeložit jako Skalní. Je však docela zajímavé – a pro nás Středoevropany zcela nepochopitelné – že o žádné ze zdejších mešit neexistují sebemenší dostupné informace. Skoro jako by islám nezakazoval jen zobrazování Nejvyššího …
Takže se dá oficiálně dopátrat jen informace o tom, že se mešita nachází v nadmořské výšce 21 metrů (opravdu se k ní jde z bodrumského přístavu stále „do kopce“) a že ji najdeme na - pro nás nesrozumitelné - adrese Yokuşbaşı, Reisoğlu Hacı Halil Efendi Sk No:10, Bodrum/Muğla.
O věkovitou historickou památku se evidentně nejedná, o zajímavou – a pro běžného českého turistu neobvyklou – stavbu však určitě ano. Navíc její „nebes se dotýkající“ dvojvěží – neboli oba štíhlé minarety s nebesky modrými špičkami – patří k nejvýraznějším dominantám města (dva minarety mívají pouze větší městské mešity, daleko častější bývá minaret jeden, popř. čtyři).
Jinak se jedná o klasickou osmanskou mešitu se všemi obvyklými funkcemi (tedy náboženskou, vzdělávací i společenskou) a v typické podobě s centrální kopulí. Uvnitř se nachází velká modlitebna pro muže i podstatně menší pro ženy. A protože se jedná o běžně přístupnou svatyni (která se nachází v benevolentním Turecku – a přesto na nás „velký bratr“ pro jistotu nahlédl), není žádným problémem (za dodržení jistých pravidel, samozřejmě) do jejího interiéru nahlédnout. Je to sice docela neobvyklý zážitek, ale gotickým katedrálám budeme i nadále dávat přednost …