Loading...
V půli měsíce září jsme se po čase opět vydali na prohlídku zlínské zoologické zahrady umístěné v malebném prostředí zámeckého areálu Lešná. Minulý rok nám návštěva ZOO nevyšla, předloni to bylo kvůli nedostatku času na výletě s našimi Pražáky jen „letem světem“, a tak jsme pochopitelně zvědavi, co v ní uvidíme nového právě dnes. Sobotní počasí je nádherné (o tom žádná!), takže nás ty nesmírné davy lidí mířící do ní už brzy po ránu tolik neohromují. Překvapí spíš to, že minimálně každý pátý návštěvník hovoří slovensky, ale na druhé straně – ti co bydlí na západním Slovensku to sem mají poměrně blízko a už si to tu také oblíbili. Právem: Zoo Lešná (též Zoo Zlín) se totiž stala na Moravě nejoblíbenějším turistickým cílem a co se týče návštěvnosti, tak ji z našich ZOO překoná už jen ta pražská. V té jsme s Janou dosud nebyli, takže prozatím patří naše veškeré sympatie právě téhle, kterou máme za humny - vždyť to sem ze Zlína máme „trajflem“ opravdu jenom kousek a otevřeno je denně.
(Zajímavým faktem pro mne byla na konci roku zpráva, že město Zlín do ZOO přispělo jen 23 milióny, jeden „melounek“ získala od Ministerstva životního prostředí na chov vzácných a ohrožených druhů a zbylých 91 % nákladů, jež za tento rok činily 215 milionů korun, dokázala pokrýt sama!)
První malá Zlínská Zoo existovala už za Bati za první republiky a její areál se nacházel na temeni Tlusté hory nad městem. Bývala oblíbeným výletním místem, stávala zde i rozhledna a návštěvníci si mohli prohlédnout zoologickou zahradu se čtyřiceti kusy exotické zvěře. K nejobdivovanějším patřil párek lvů (Betty a César), párek černých kanadských medvědů, šedý pokarpatský „Méďa“ jménem Dora, čtyři opice a stejný počet lišek a mývalů. Po vypuknutí druhé světové války pak došlo k postupné likvidaci Zoo a poslední zmínka o ní je roku 1940, kdy zanikla i rozhledna.
Základy dnešní Zoo v Lešné položil majitel zámku a parku hrabě Josef Karel Seilern. Na konci druhé světové války jeho majetek zabral stát a nová (zatím ještě malá Zoo) byla veřejnosti otevřena roku 1948. Následovalo postupné budování expozic, rozšiřování chovu s přibývajícími druhy zvěře až do dnešní velikosti...
Jak už ti, co Lešnou navštívili, dobře ví – jsou expozice se zvířaty rozděleny na čtyři světadíly: na Afriku, Asii, Ameriku a Austrálii.
Což ale neplatí pro bezprostřední okolí zdejšího pohádkového zámku. Narazíme zde na populární „Zátoku rejnoků“, ohromný vnitřní bazén se zástupci druhu siby ománské, jež je možno při jejich plavbě semo tamo nejen nakrmit, ale i pohladit. Fotit už bohužel moc dobře ne – na to jsou ti rejnoci moc rychlí a navíc většinou ukryti pod vodní hladinou.
Jenže tahle atrakce tu v Lešné funguje už od roku 2014, takže se za novinku označit nedá.
Tou skutečnou ale je, že je historická zámecká nádrž obydlena novými nájemníky – aligátory. Draví plazi se v ní ale rochní a zubatá tlamiska na návštěvníky z vody vystrkují od června do září, po zbytek roku jsou umístěni v chovatelském zázemí.
Od aligátorů jsme klasicky zamířili na prohlídku zvířat v prvním světadíle – v AFRICE a tady nás hned na začátku překvapila zbrusu nová expozice GORA ARK (Archa supů). Vznikla letos - roku 2023 a žije v ní 20 druhů supů a jiných ptáků z tohoto světadílu. Voliéra dosahuje délky 80 metrů a žádná podobná u nás zatím k vidění není. Obývá ji 5 druhů supů – bělohlaví, Ruppeltovi, mrchožraví, kapucíni a chocholatí. Kromě nich zde bydlí hadilovi písaři, zoborožcu hrubozobí a papoušci šedohlaví. Voliéra je natolik prostorná, že v ní mohou všichni ptáci i se supy volně létat.
Prostranství přesd expozicí je zkrášleno bronzovým sousoším, jež vytvořili umělci z nigerijského Beninu.
Dalším překvapením v africké části bylo to, že jsme zdejší slony neviděli na jejich obvyklém místě, ale až o kousek dál v nové expozici jménem KARIBUNI. Roku 2022 byli umístěni na návrší na nedávno odkoupených pozemcích a teda řeknu, že pozorovat tahle zvířata z odstupu.. a kterak se pohybují jako celebrity místo na pódiu na kopci, byl zážitek!
Sloní stádo se skládá ze samic Zoly, Kali a Ulu, prvního afrického slůněte narozeného v ČR roku 2021 – samečka Zygarri a třicetiletého samce Jacka. Sloni obývají travnatý areál o rozloze 3 ha a k dispozici mají i jezírko.
Poslední africkou novinkou je od roku 2022 expozice s damany kapskými a želvami, s nimiž tu dále bydlí papoušci kapští, perličky supí, zoborožci hvízdaví a turakové bělobřiší. Ve vedlejší větší voliéře jsme viděli orly korunkaté.
Do světadílu AMERIKA od května 2021 přibyly vydry obrovské a o rok později vznikla nová expozice JAGUAR TREK, kde dvě prostorné vnitřní prostory s venkovním výběhem věrně napodobují tropický prales. Jaguáří samička Yurra pochází ze Zoo Rostock, Spolu s ní sem dorazil i samec, ale ten uhynul a na nového černého jaguářího krasavce se zrovna čeká.
V sousední voliéře jsou k vidění kondoři andští, čápové maguari a ara arakanga.
Nové „exoty“ v ASII reprezentuje letošní přestavba původní voliéry a rozšíření výběhu pro umístění medvědů pyskatých, která dostala název KERALA. Voliéra dosahuje délky 40 a šířky 25 metrů a stala se domovem nesytů bílých, marabu indomalajských, pižmovek bělokřídlých a pelikánů skvrnozobých.
V AUSTRÁLII od roku 2020 přibyla průchozí expozice pelikánů australských, která patřila snad k největším dnešním zážitkům: tito naprosto pohodoví ptáci s mohutnými zobáky sice mají k dispozici i jezírko s ostrůvkem, ale oni se raději procházejí po chodníků přímo mezi lidmi a pózují přitom jak filmové hvězdy!
Krom těchto novot se nám samozřejmě líbilo i vše ostatní, nám už dobře známé... a jedinou vadou na celé návštěvě ZOO bylo snad jen to, že v pohostinných zařízeních a před bufety v dolní části bylo lidmi šíleně narváno. Protože se nám na občerstvení nechtělo ve frontě čekat, tak jsme si na oběd zašli až po návratu do Zlína...