Letní výlet na prohlídku zámku Lešná
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Kulisu areálu Lešná tvoří vyhledávaný zámek obklopující staleté stromy. Zámek je oblíbeným a vyhledávaným místem výletů nejen obyvatel města Zlína. Stojí v údolí potoka východně od Fryštáku, nedaleko kdysi významného hradu Lukova, definitivně spustlého v průběhu 18. století. Jako náhradu za něj nechal majitel panství Josef Jan Seilern z Aspangu počátkem 19. století vystavět v pěkné lokalitě Zlína - Lešná nové panské sídlo. Vzniklo zde roku 1804. Nejdříve byla postavena bažantnice, u ní ohrazená obora. V letech 1809 - 10 hlavní zámecký objekt a v letech 1818 - 23 - Tyrolský dům, hospodářské a zahradnické budovy, skleník s oranžerií, vše ve stylu klasicistním, do roku 1833 byl dokončen park. Hlavní budova byla v 60. letech 19. století rozšířena o boční křídlo s dvoupatrovou věží. Původní zámek byla dvoupodlažní budova s 21 okny v přízemí i horním patře. Hraběcí rodině Seilernů zde sloužilo pět pokojů, zámek užívali jako letní sídlo do 80. let. V zimě pobývali v Rakousku, kde měli své statky. Čtvrtý z generace Seilernů František Seilern dal zámek v roce 1885 zbourat a na jeho místě postavit novou stavbu dokončenou roku 1893. Je zde vidět romanticko - historizující styl s prvky několika slohů - novorenesance, novogotika, švýcarský styl s dávkou novobaroka a alpské hrázděné architektrury.
Zámek Lešná je romantickým doplńkem areálu ZOO. Interiéry byly přepychově vybaveny a zdobeny výrobky uměleckého řemesla v bývalých reprezentačních prostorách v přízemí, jako je Sál předků, knihovna, jídelna, hala najdete bohatě vyřezávané obložení stěn, kazetové stropy, okenice, vyřezávaný nábytek, křišťálové lustry, obrazy, soubory porcelánu a jiné zajímavosti. Součástí interiúrů je i sbírka předmětů dovezených z celého světa, práce ze slonoviny, ebenu, teakového dřeva, antické a egyptské vykopávky. Zámek měl veškeré technické vymoženosti - elektrifikaci s vlastní elektrárnou, vodárnou s vodovodem, ústřední topení, domácí telefon, splachovací toalety apod. - tedy ukázka života šlechty v začátku 20. století. V suterénu se nacházely provozní a hospodářské místnosti, byly zde i reprezentační prostory a obytné místnosti, v 1. patře byly obytné pokoje rodiny majitele, ve druhém patře podkrovním byly hostinské pokoje.
Za čím jedeme?
V 19. a 20. století byl areál se zámkem, parkem a oborou dotvářen do podoby celku, v průběhu 19. století se areál rozrůstal o další budovy stájí, kočárovny, kuchyně, květinové haly, Tyrolu. Honosný interiér se vybavoval většinou zařízením dovezeným z ciziny například nábytkem z Londýna a potahovými lázkami z Paříže. Vybavené sídlo sloužilo hraběcí rodině i k přijímání uherského příbuzenstva, také k navštěvování sousedů z okolních zámků. Hosté se v něm sjížděli i k podzimním honům. Upraven byl také Tyrolský dům a park byl rozšířen. Seilernové vlastnili Lešnou do jara roku 1945, pak ji převzalo město Zlín a využívalo ke kulturním účelům. Zámek a doplňují menší budovy a další drobné objekty rozložené v parku, celek tak tvoří pohádkový dojem. Hlavní dvoupodlažní budovu doplňují rizality, arkýře, věže, věžičky vytvážejíví zajímavou členitou siluetu. Z původních objektů byl zachován Tyrolský dům, kde byla původní zámecká kuchyně, v roce 1813, přestavěn na prádelnu roku 1896, roku 1960 na pavilon opic.
Dnešní areál zámku tvoří objekt zámku se souborem původních budov Tyrolu, jízdárny, domu správce a další hospodářské objekty. Prostory parku byly později upraveny pro potřeby ZOO Lešná. Rozšiřování stavu zvěře v zámeckém parku a oboře za J.Seilerna od roku 1928 se stalo základem ZOO parku o rozloze 50 ha se vzácnými exempláři zvěře a ptactva. Konec nastal Seilernovou smrtí 1939. Pokračování znemožnily následné válečné události. Rozsáhlý park, obklopující zámek z 19. století dnes slouží jako známá a často navštěvovaná ZOO. Zpříjemnit prohlídku zámeckého parku si lze projížďkou vláčkem, je možné i svezení na ponících.
Zámek, který zde vidíte dnes, je jednotraktový, dvoupodlažní až trojpodlažní, stojící na nepravidelném půdorysu. Fasáda je pročleněná na každé delší straně dvěma rizality a jednou válcovou věží. V přední části dvouposchoďovou věží, v zadní částí trojposchoďovou věží. Za Tyrolem se nachízí přízemní hospodářský objekt, dnešní restaurace. V přední části areálu jsou tři křídla místy jednopatrové stavby koníren a jízdárny. Rozlehlý 12 ha přírodně krajinářský park pochází z let 1884 -88, který doplňují vodní plochy obývané exotickým vodním ptactvem. V dnešním bývalém šlechtickém sídle Seilernů, které je majetkem města Zlína si prohlédnete 11 pokojů, kde vidíte i kulečníkový sál, ložnici, koupelnu, jídelnu, Sál předků, kde se pořádají svatby.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V areálu Lešná je několik restaurací a stánku s občertvením a stojí zde i nová Chocolaterie.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Interiér zámku Lešná je moc pěkný, zajímvá je i sbírka předmětů dovezených z cest.
Ostatní informace
Na zámku Lešná si můžete objednat i svatbu, která proběhne v nejkrásnějším sále zámku - v Sále předků. Prohlédnete si 11 stylově zařízených pokojů, portrétní galerie představitelů, předky hraběcího rodu Seilernů, zámeckou kapli, antické vykopávky, truhlici ze santanového dřeva. K dispozici je v ZOO areálu i dětský koutek, lanové centrum - Lanováček, možno si vyzkoušte rýžování zlata. Jsou zde dvě prodejny suvenýrů, čtyři stylové restaurace. Novinka roku 2019 je, že zpřístupnili 2. podlaží s otevřenou pracovnou hraběte J.K.Seilerna a v interiéru zámku se smí i fotit.