Holky na cestách - Slavonice 2 /Slavonice - Grázl - bunkry../
Jsme ve Slavonicích, bydlíme u paní M. a řešíme snídani.
A jak jsme si poradily se snídaní? Varná konvice tu byla, tak ten kdo vstal první, vařil čaj a kafé. Ostatní jsme si nachystaly dohromady pěkně na stůl. Nám se to líbilo, ale paní domácí moc ne, protože nás přišla upozornit, že konvice je tu jen na vaření kávy. Tak asi děckám budeme vařit kvůli ní kafé. Zřejmě měla strach, že v ní budeme dělat krupičnou kaši.
Po rozmanité snídani na dvorečku a nakonec v dobrém rozmaru jsme vyrazily pěšky městem k pevnostní areálu u Slavonic a na Pfapffenschlag. Lesík byl plný borovic a po krásně měkoučkých chodnících se nám pěkně vyšlapovalo. Zaniklá ves nás dostala, člověk přemýšlí, proč zanikla a co se tu stalo. A co lidé, co tu zažili? Tak chmury pryč! Šly jsme dále a proč? No, musely ještě zjistit, kde pobýval ten známý grázl ? Proto jsme se vydaly po Graselově stezce, okolo rybníčků ke Graselově sluji, pak přes Stálkov a zpět k Bejčkovu mlýnu. Bylo hrozné vedro a již jsme vypily všechny zásoby vody a měly jsme žízeň jako hrom. Být u Bejčků zavřeno, tak jsme snad pily z toho rybníku. Po doplnění tekutin jsme v sobě zase objevily energii a vydaly se do Slavonic. Na začátku městečka nás přivítalo muzeum samorostů. To by člověk nevěřil, co všechno naroste a hlavně, že to někdo vidí a co v samorostu najde nebo z něho vytvoří.
A teď už máme zase žízeň i hlad. Tak jdeme do našeho renesančního domu. Jak jsme se zkulturnily, tak jsme vyrazily do víru Slavonic!
Myslíme, že paní domácí může být spokojena. Ráno jsme sice způsobily trochu rozruch, ale pak tu má celý den klid, že si může dát šlofíka. Jsme jen přece větší skupina a chceme se pobavit.
Další den jsme si naplánovaly hrad Landštejn. Sem jsme jely auty. Navštívily hrad, jeho věž s pěknou vyhlídkou. Odtud kromě dálek jsme pozorovaly, co se děje pod hradem, kde půjdeme na kafíčko. Taky jsme se dívaly, co se opravuje na kostelíku a na vodní nádrž Landštejn. Odtud se vracíme zpět do Slavonic přes Klášter a kolem rybníku Osika a spěcháme, protože jdeme malovat hrnky či misky do obchůdku – dílny s obchůdkem s mařížskou keramikou. Všechny jsme se daly do práce, některé jsme se inspirovaly městečkem a chtěly jsme si kus Slavonic přivést domů, jiné zvolily originální výzdobu svých hrníčků. Práce nám sice ubíhala, ale musely jsme kvaltovat, protože se blížila zavírací doba. Totálně vyčerpané, hladové a žíznivé jsme se po zbavení prachu a nezbytné údržbě vydaly na zaslouženou večeři.