Hvězda - PkP
Obora Hvězda je rozlehlý přírodní celek uprostřed zástavby Prahy 6 - v těsném sousedství Petřin, Horní Liboce, Ruzyně a Bílé hory, včetně vrcholu Bílá hora neodmyslytelně spjatého s v Čechách nejznámější a nejvýznamnější - byť velmi krátkou - bitvou 17. století. Už na pozadí této bitvy bývá zobrazován Letohrádek Hvězda stojící ve středu obory, ten byl postaven v l.1555-56 - v oboře založené r.1534 králem Ferdinandem I. - italskými staviteli podle vlastního projektu investora stavby místodržitele Ferdinanda Tyrolského; jedná se o renesanční stavbu na půdorysu pravidelné šesticípé hvězdy. Obora byla v historii několikrát poničena vojsky tábořícími v těchto místech, letohrádek zpustl, a do r.1874 dokonce sloužil jako sklad střelného prachu. Teprve v r.1918 byl částečně opraven a r.1951 proběhla jeho velká oprava a bylo v něm zřízeno museum Aloise Jiráska a Mikoláše Alše. Letohrádek je krásně viditelný například při cestě po Západní spojce nebo při příjezdu do Prahy vlakem od západu přes Ruzyni. Obora o rozloze 84,15 ha ohraničená zdí je chráněna jako přírodní památka Obora Hvězda, samotný letohrádek je významnou národní kulturní památkou.
Dnešní hlavní přístup do obory vede od zastávky tramvaje a autobusu Vypich s tramvajovým obratištěm - po přímé cestě 350 metrů od tramvaje proševše nynější hlavní branou vstoupíte do obory a nadále stále rovně budete postupovat dlouhou promenádou k 1 100 m vzdálenému letohrádku; ve skutečnosti promenáda končí na prostranství dlouhém asi 80 m a širokém cca 120 m. Na tomto prostranství se stýkají velké i menší cesty, přičemž hlavní promenáda přichází doprostřed obdélníku přímo proti letohrádku, zatímco šikmé dlouhé promenády ústí do rohů prostoru; při pohledu od vypišské brány je ta napravo ze všech nejvýznamnější, vlastně historický důležitější nežli dnešní hlavní promenáda, neboť se jedná o cestu k nejstarší bráně obory - petřinské. Tato cesta je tedy ukončena u nejstaršího vstupu do obory - kromě strážního domku zde stojí socha Jana Roháče z Dubé; vyševše jím ven, dostanete se na pomezí ulic Na Vypichu a Libocké, napravo z ul. Na Vypichu odbočuje ulice U Hvězdy končící na Heyrovského náměstí s konečnou zastávkou tramvají Petřiny. Promenáda nalevo od stezky od Vypichu vede k bráně na ulici Za oborou, jíž můžete dojít k tramvajové zastávce Malý Břevnov na Bělohorské ulici. Vedle již zmíněných zastávek Vypich, Petřiny a Malý Břevnov jsou pro cestu do obory Hvězda velmi významné také centrální libocká autobusová zastávka Libocká a kousek pod ní, ovšem na úplně jiných linkách, BUS zastávka Ruzyňská. Libocká brána, či přesněji řečeno libocký průchod, je krásným vstupem proto, že vede přímo z centra malebné Horní Liboce nacházejíc se jen kousek jižně po ulici Libocké od kostela sv. Fabiána a Šebestiána; za průchodem cesta poměrně prudce stoupá a za chvilku z boku dospěje k letohrádku Hvězda - tento příchod je doporučitelný zejména pro neprvonávštěvníky Hvězdy. Vchod od Ruzyňské je kousek od této zastávky i stejnojmenné ulice a dostanete se jím do části obory charakterově odlišné od většiny jejího území - s rybníky a loukou; i odtud je možné dojít k letohrádku a není to nijak zvlášť daleko. Poslední mně známý průchod ukazuje také méně známé části obory nehodě se sice moc cestujícím pouze do obory, avšak maje o to větší hodnotu pro výletníky chtějící poznat více zajímavých a pěkných míst na jedné vycházce, neboť jej naleznou nedaleko vrcholu Bílé hory; tento přístup skrz zeď již nelze nazvat branou ani zdaleka; vychází na cestu podél obory v úrovni nepříliš Dlouhé ulice U Světličky a dojít od něj lze nejblíže na ulici Kralupskou, či k pomezí ulice U světličky s Kralupskou, nebo Zličínskou a pak pokračovat k bělohorské mohyle na kótě 381,4 m n.m., ke klášteru Bílá Hora, konečné tramvajové zastávce Bílá hora nebo ještě někam dál. Jako východiště do obory Hvězda nečekaně nevhodná je nová tramvajová zastávka Obora Hvězda nacházející se mezi staršími a již zmíněnými zastávkami Vypich a Malý Břevnov.
Text je přejatý z Průvodce k průvodci I - https://www.turistika.cz/cestopisy/show/pruvodce-k-pruvodci-i-okoli-prahy.html.