Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 24. den - Slovácko: Uherský Ostroh-městská památková zóna; Ostrožská Nová Ves-cca 14 km dlouhý výlet: areál Slovácký dvůr, rozhledna - Novoveská štěrková jezera (Čtverec, Vodárenské, Chylecko); Kunovice–pivovar Rotor
Pondělí 6. 6. 2022
I když jsme nechali nedovřené dveře, v autě bylo horko, nemohla jsem usnout. Ještě o půlnoci neprší, dokonce už nikde neblýská.
Nakonec asi v noci přece jen lehce sprchlo, ráno je venku vlhko. Kupodivu v autě je sucho. Ráno je 20 stupňů, je zataženo a fouká to. Po chvíli začalo lehounce mrholit. Vidíme i duhu. Ale jak to fouká, máme najednou vlhko i pod zadními dveřmi.
Snídáme kabině a pozoruje okolní život. Králíků je tu skutečně hodně, káně lítá dokonce těsně před námi.
Než jsme se nasnídali, přestalo mrholit, ale je stále je zataženo.
Odjíždíme, akorát okolo nás projíždí výletní loď, s jejímž kapitánem jsme se tady seznámili. Troubí na nás, máváme si a loučíme se. Bylo tady fajn. Byli tu příjemní lidé a klid.
Nejedeme daleko. Přes Veselí nad Moravou, kde jsme byli včera, přejíždíme do Uherského Ostrohu. Historické jádro města, které bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou r. 1990, se rozkládá na pravém břehu řeky Moravy. Parkujeme u zámku. Po ránu je nezvykle chladno, resp. to trochu studeně fouká, že jsme vytáhli i bundy. Ale neprší, to je to hlavní.
V zámku je otevřené infocentrum. Ještě dřív na plošině nad řekou stál hrad, který byl vybudován někdy ve 13. století jako vodní pevnost na nedaleké uherské hranici jako ochrana obchodní cesty z Uher do Prahy. Kvůli povodním byla stavební plocha zvýšena. Z té doby se zachovala jen obytná věž ze 13. století, ke které byl přistavěn palác. Ten byl v 15. století rozšířen. V 60. letech 16. století byl hrad přestavěn na renesanční zámek, jehož jádrem se stala věž. Do nádvoří má zámek podloubí a dvou- až třípatrové arkády. Po požáru r. 1602 byl zámek opraven. Za doby Lichtenštejnů po r. 1622 byl zámek už jen střediskem správy panství. Po r. 1850 byl přeměněn na kanceláře velkostatku a byty úředníků. Ve vlastnictví Lichtenštejnů zůstal zámek až do r. 1945. Dnes je v zámku městský úřad a městská knihovna.
Za zámkem býval zámecký pivovar, který byl založen r. 1592. Pivo se zde vařilo až do r. 1943. Během války utrpěl značné škody, do r. 1945 byl uzavřen. Vaření piva bylo po válce obnoveno. Po znárodnění r. 1948 se tal součástí Jihomoravských pivovarů n.p.. Po r. 1991 začal měnit majitele i nájemce. A to byl vlastně začátek jeho konce. V srpnu r. 2000 byl pivovar uzavřen. O dva roky později se začalo s demolicích přístaveb, byla zrušena expozice sladovnictví. Teď pivovar vypadá zchátrale a asi už mu není pomoci.
Ještě jsme došli k obloukovému mostu přes Moravu, který byl postaven r. 1928. Tehdy nahradil železný most z r. 1885. Jeho parabolické oblouky jsou architektonickou dominantou města.
Došli jsme se ještě podívat na trojúhelníkové náměstí, kde je pozdně barokně-klasicistní kostel sv. Ondřeje z 18. století se 45 metrů vysokou kostelní věží. Kříž na náměstí je z r. 1774 – byl vyroben jako výraz poděkování za zdařilé provedení stavby kostela.
Během ¾ hodiny jsme zvládli centrum města projít. Ještě kupujeme chleba a popojíždíme o kousek dál - v ulici Zamlýní I je zajímavě řešené vyhlídkové místo - ve středu kopce je dřevěná plošina, okolo jsou zaražené kůly, ozdobené slováckými motivy, na každém kůlu je napsána vinařská obec a světová strana. Ze dvou stran nahoru vede pěšina, z té nejprudší je možno vystoupat ferratou – není to však nic náročného. Je vidět na řeku a město.
Nyní nás čeká dřevěná rozhledna v areálu Slováckého dvora v Ostrožské Nová Vsi. Tenhle areál mne zaujal. Byl postaven v letech 2013 - 2014 na místě bývalého svazarmovského kempu. Je tady restaurace, penzion a kemp. To není nic zvláštního. Zajímavé jsou však možnosti ubytování. Je možno se ubytovat v penzionu (tj. v podkroví centrální budovy), ve stylových vinařských búdách (16 domečků, které připomínají vinné sklepy a které jsou označeny vinnými odrůdami), v rybářských chatách s terasou k rybníku (6 hrázděných domků, které jsou označeny názvy ryb), v selské stodole (kde je apartmán) nebo v dřevěných sudech (8 sudů, které jsou určeny jen na přespání). Většina objektů je zdobena slováckými ornamenty. Je tu také půjčovna kol, minigolf, lanové centrum, rybníček se skluzavkou a samozřejmě rozhledna. Ta zajímá Otu nejvíc. Je vysoká 11 metrů, zastřešená vyhlídková plošina je ve výši 8 m, nahoru vedou točité dřevěné schody. Je vidět hlavně na celý areál a přilehlou část Ostrožské Nové Vsi, ale také pohoří Chřiby s hradem Buchlov a mezi stromy je možno zahlédnout i Bílé Karpaty. Dolů se nechá sjet toboganem. To mne sice lákalo, ale chci přežít, raději jdu po schodech.
Prohlídku areálu končíme tím, že jdeme na pivo. Točí tady Dalešické, žádný zázrak to není. Mají však nové nám neznámé tácky. Získáváme prospekty zdejšího areálu s obrázkem rozhledny.
Na parkovišti u auta chystám oběd. Ceny v restauraci jsou zbytečně vysoké a včera jsme si nakoupili. Mám z čeho vařit a místo na parkoviště je k přípravě jídla vhodné.
Na parkovišti u auta chystám oběd. Ceny v restauraci jsou zbytečně vysoké a včera jsme si nakoupili. Mám z čeho vařit a místo na parkoviště je k přípravě jídla vhodné.
Odtud vyrážíme na cca 14 km dlouhý výlet okolo rybníků a ke zdymadlu na řece Moravě. Trasa vypadá zajímavě. Je sice stále zataženo, ale oteplilo se. Na procházku je to ideální počasí.
Z parkoviště odcházíme po cyklotrase – jdeme přes trať a dál k Novoveským štěrkovým jezerům, kterým se také říká Slovácké moře. Je to několik jezer, která vznikla zatopením oblasti, kde se v 50. letech 20. století těžil štěrkopísek pro potřeby těžkého průmyslu. Některá využívají potápěči, kanoisté i rybáři. Všude to však povoleno není.
U jezera Čtverec míjíme občerstvení. Ota toho samozřejmě využívá, hned tak řídit nebude. Navíc tady točí Matouše z Černé hory, toho nezná. Ten přece musí ochutnat. Je příjemně hořké, určitě lepší než to Dalešické.
Pak už jdeme podle naplánované trasy – míjíme jezero Čtverec i Vodárenské jezero až jsme došli k řece Moravě a k plavební komoře. Dnes je tady klid. Podle mapy.cz má odtud vést vlevo do lesa pěšina. Pracně ji hledáme, pak konečně něco vidíme, ale jako pěšina to vypadá cca 10 metrů, pak následuje neprostupná houština. Musíme se vrátit až k jezeru Čtverec, který aspoň obcházíme z 2. strany. Rybníky jsou tu hezké, mají čistou vodu. Škoda, že zrovna tady se v nich nesmí koupat. Na konci rybníku odbočujeme vpravo – tudy jsme se chtěli vracet. Jdeme se podívat k poloostrovu uprostřed jezera Chylecko. Mysleli jsme, že cesta povede víc po okraji u vody, ale k vodě se moc jít nedá, jsou tam chaty a všude cedule Zákaz vstupu, soukromý pozemek. Navíc se počasí vybralo, svítí sluníčko, je horko. Daleko jsme nedošli. Vracíme se stejnou cestou a jdeme okolo jezera Čtverec k silnici a k autu.
Pozorujeme letadlo, které nad námi lítá. Přistává v areálu Let Kunovice. Až teď si uvědomujeme, že vlastně tady nedaleko má sídlo český letecký výrobce.
V autě přemýšlíme, kde budeme spát. Jedeme do Kunovic k pivovaru Rotor, aspoň si koupíme pivo a pak uvidíme.
Pivovar vznikl r. 2020 v blízkosti letiště. Název Rotor i názvy piv z toho vychází. Např. Cyklolet je lehký stroj, který povznese, ale neublíží. Do Bombardéru nasypali bomby chmele, který s větším obsahem alkoholu dokáže srovnat se zemí nejednoho pijana. Vaří celkem až 20 druhů piv.
U pivovaru je otevřen dnes do 20 hodin venkovní výčep. Parkoviště je u trati, ale stranou od další civilizace. Hned říkám, že by bylo fajn tu přespat, ale nesmělý Ota to zavrhuje. Jdeme si tedy koupit nějakou petku. Já se řídím zásadou, líná huba holé neštěstí. Už mi to mockrát vyšlo. Ve výčepu něco řeší s paní výčepní pán v nejlepších letech. Hned ho typuji na majitele a dávám se s ním do řeči. Zjišťuji, zda parkoviště patří pivovaru a zda je on jeho majitelem. Váhavě na vše kýve. Hned se ptám, zda bychom mohli na parkovišti přespat, abychom mohli jejich piva ochutnat. Je vidět, že jsem ho zaskočila, váhá, ale po chvilce souhlasí. S tím se asi ještě nesetkal. Dokonce se na nás už tváří příjemně.
Ota je samozřejmě nadšený. Jde přeparkovat na rovnou plochu. Máme před sebou skoro 2 hodiny degustace. Dnes tu točí 9 druhů piv a nachmelenou limonádu. To bude makačka to vše ochutnat. Zvlášť když já začínám tou limonádou, která je tedy skutečně výborná, vůbec není sladká.
Další čas trávíme jídlem. Sice jsme počítali s tím, že se najíme z vlastních zásob, ale teď se to nehodí. Moc velký výběr však nemají. Kupujeme si oba pannini. Není to žádný zázrak, ale žaludek to zaplní. Pivo je však výborné. Mají dokonce výbornou i cyklistickou osmičku - to je ten Cyklolet. Dohromady jsme ochutnali 8 vzorků, i když dvě poslední byla už jen degustační decka. Zbývá ochutnat jen pšeničné. To už nezvládáme. Ota je spokojený. Tedy až na to, že právě tuto idylku narušil tím, že si našel jedno klíště. Zatím je v minusu, já na klíšťata vedu 2 : 1.
Při placení si kupuje 6 různých tácků, ale dostává k tomu deset letáčků – ke každému pivu jeden. Jeho radost nezná mezí a je nadšený tím, jak jsem to domluvila. Horší to bude asi v noci. Koleje jsou hned vedle parkoviště, takže je máme skoro za autem. Navíc je asi někde nechráněný železniční přejezd, protože vlak při průjezdu vždy hlasitě houká. Ale snad nebude jezdit celou noc. U kolejí jsme spali už mockrát, tak to také vydržíme.
Zavírají v osm, ještě je světlo. Čekám, až se trochu setmí, abych se mohla trochu umýt. Stále je teplo a jasno. Má se ochlazovat, ale zatím to tak nevypadá. V 9 hodin je ještě 24 stupňů. Zítra už má prý odpoledne sprchnout a pozítří má pršet celý den. Je otázka, zda se tomu nechá věřit. Dveře necháváme pootevřené a jdeme spát.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.011, 17.437)
Poslední aktualizace: 19.10.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Ostrožská Nová Ves
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 24. den - Slovácko: Uherský Ostroh-městská památková zóna; Ostrožská Nová Ves-cca 14 km dlouhý výlet: areál Slovácký dvůr, rozhledna - Novoveská štěrková jezera (Čtverec, Vodárenské, Chylecko); Kunovice–pivovar Rotor
Ostrožská Nová Ves - golf
Golf
Pěkné 9 jamkové hřiště s mnoha vodními překážkami. Nejsou skoro žádné stromy tj. když je vedro je to dost náročné. Některé jamky jsou velmi pěkné jsou tu dokonce tři pětiparové jamky. Zázemí je na slušné úrovni.…
0.2km
více »
Lázeňský mokřad - přírodní památka
Bažina, mokřady
Jedná se o nevelkou lokalitu vlhkých slatinných luk v nivě řeky Moravy. Zdejší mokřad se nachází v bezprostředním okolí areálu sirnatých lázní u Ostrožské Nové Vsi. Jeho ochranné pásmo…
0.9km
více »
Lázně v Ostrožské Nové Vsi
Lázně
Lázně v Ostrožské Nové Vsi se nacházejí v ploché nížině Dolnomoravského úvalu v údolí řeky Moravy jižně od okresního města Uherského Hradiště v malebné rázovité krajině Moravského Slovácka.…
1km
více »
Ostrožská Nová Ves - Sírnaté kúpele
Lázně
Novoveské sírnate kúpele ležia v srdci Slovácka asi 18. kilometrov južne od Uherského Brodu a asi 1,5 km pred Ostrožskou Novou Vsou.
K rozvoju týchto kúpeľov došlo po roku 1903, kedy sa po bádaní dokázali blaho…
1km
více »
Ostrožská Nová Ves - Ostrožské jazerá
Jezero
Ostrožské jazerá u Ostrožskej Novej Vsi sú najväčšími v okolí Uherského Hradišťa a majú tiež názov Slovácke more. Sú to štyri jazerá, z nich najväčšie je Ťažobné jazero, druhé je Vodárenská nádrž, tretie je Kunovs…
2km
více »
Letecké muzeum Kunovice
Muzeum
Muzeum založeno v roce 1970.Muzeum zahrnuje pouze venkovní otevřené prostranství. Výhodou je, že je umožněn vstup do některých strojů a prakticky všechny exponáty nejsou za ohrádkou a je možné si je tedy „osahat“.…
3.1km
více »
Kunovice - Slovácke letecké múzeum
Muzeum
Kunovice, mestečko na uherskohradištsku v Zlínskom kraji je neoodeliteľne spojené s leteckou výrobou a jej historiou. Leteckú výrobu do Kunovic sústredili v roku 1936. Slovácke letecké múzeum Kunovice, založené v …
3.1km
více »
Uherský Ostroh – židovský hřbitov
Hřbitov
Židovské obyvatelstvo se v Uherském Ostrohu začalo usazovat již ve II. polovině 15. století, tedy poté, co bylo vypovězeno z moravských královských měst. Ještě o čtyři století později byl počet zdejších Židů a kře…
3.9km
více »
Kunovice (u U. Hradiště) - kostel sv. Petra a Pavla
Kostel
Kunovice leží jižně od Uherského Hradiště. Pokud pojedete autem, na motorce, kole či půjdete pěšky, tak zjistíte, že obě města velice těsně sousedí.
Kunovice byly od roku 1971 součástí města Uh. Hradiště jako jeh…
3.9km
více »
Kunovice - pamiatky v centre mesta
Městečko
Mestečko Kunovice leží na rieke Olšave asi tri kilometre južne od svojho okresného mesta Uherské Hradiště v Zlínskom kraji.
Prvé písomné zmienky o Kunoviciach sú z roku 1196, ale podľa archeologických nálezov na …
4km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Uherský Ostroh – renesanční zámek s předzámčím a pivovarem
Zámek
Město Uherský Ostroh leží v rovinatém srdci moravského Slovácka. Krásu tohoto místa podtrhuje soutok řeky Moravy s potokem Okluka, který obklopují vinice i trnkové sady. …
4.5km
více »
mestečko Uherský Ostroh
Městečko
Mestečko Uherský Ostrov leží v na rieke Morave v srdci Slovácka. Má približne 4500 obyvatelov, k mestečku boli priradené aj dve obce Ostrožské Predmesti a Kvačice, ktoré ležia na pravej časti rieky Moravy. Prvé zmienky pochádzaju z roku 1286, neskôr tu vybudoval král Přemysl Otakar 2 zemianský hrad. Uherský Ostroh sa stal mestom v roku 1371. Počas doby husitskej z mesta…
4.5km
více »
ČR Kunovice - tandemový seskok, letecké muzeum, Ostrožská Nová Ves - těžební jezera
Rady a tipy
Díky originálnímu dárku k narozeninám, věnovanému známému jeho kamarády, se z našeho VÝletu stal nečekaně i LET.
Autem jsme se asi za hodinku z Brna (přes Slavkov, Nesovice a Buchlovské kopce) dostali do Kunovic. Seskoky zde provozuje http://www.tandem2.cz/.
Počasí přálo a shodou náhod byla volná místa v letadle, proto jsme si my, neoslavenci a neskokani, neplánovaně užili pohledů na tento kraj z výšky 4 00…
4.5km
více »
Uherský Ostroh
Zámek
Zámek se nachází ve městě Uherský Ostroh na Uherskohradištsku ve Zlínském kraji. Zámek je čtyřkřídlá budova kolem téměř čtvercového arkádového nádvoří. V jihovýchodním rohu je hranolová schodišťová věž. Ze zámecký…
4.5km
více »
Uherský Ostroh - panoráma města
Vyhlídka
O návštěvě městečka, na mapě tak parádně „zašitém“ mezi Uherským Hradištěm a Veselím nad Moravou, jsem si nedělal pražádné iluze. Manželka ale na netu objevila upoutávku na prohlídku tamějšího zámku, a tak by…
4.6km
více »
Návštěva Uherského Ostrohu
Cestopisy
Přiznám se, že jsem si o návštěvě místa, na mapě tak parádně „zašitém“ mezi Uherským Hradištěm a Veselím nad Moravou, nedělal pražádné iluze. Jana ale někde na internetu objevila chvalozpěv na atrakce tamější…
4.6km
více »
Kostelany nad Moravou
Vesnice
Kostelany nad Moravou jsou větší obcí s 900 obyvateli a najdeme ji jihozápadním směrem od Uherského Hradiště a na pravém břehu řeky Moravy. Jižním a východním směrem od obce a na levém břehu řeky Moravy se rozpr…
4.7km
více »
Procházka Uherským Hradištěm
Město
Dnes (sobota 2.4.2011) nás čeká milá povinnost: oslava 75.narozenin Janiny maminky. A protože naše jubilantka žije v Uherském Hradišti, tak si samozřejmě neodpustíme procházku historickým jádrem tohoto krásného historického města. Místo bývalo obýváno už v nejstarší době kamenné, mihli se tu Keltové i Římané a v 8. a 9.století tu na 3 ostrovech vzniklo centrum Velké Moravy. Po zániku…
6.6km
více »
Město Uherské Hradiště
Město
V okolí řeky Moravy byly vhodné klimatické podmínky a úrodná půda, proto bylo toto místo v 9. století osídleno Slovany. Sídelní areál, který zde vznikl, byl původně součást aglomerace…
6.7km
více »
Uherské Hradiště
Město
Uherské Hradiště leží na Jižní Moravě, východním směrem od Brna. Město se rozkládá v údolí mezi Vizovickou vrchovinou a pohořím Chřiby a na levém břehu řeky Moravy. Východním směrem od města se rozprostírá oblast …
6.8km
více »
Přes Mariánské náměstí v Uherském Hradišti
Náměstí
Při naší letošní návštěvě Uherského Hradiště, jsme se prošli Mariánským náměstím, které je druhým hlavním náměstím historického centra v tomto nádherném městě Slovácka. Nejblíže se k němu dostanete od…
6.8km
více »
Proměny města Uherského Hradiště
Cestopisy
V krásné oblasti Slovácka se nachází město Uherské Hradiště, kdysi ostrovní pevnost, rozkládající se v místech dávného velkomoravského centra, vystavěneného na soutoku Moravy s Olšavou, kde bylo toto místo…
6.9km
více »
Blatnice pod Svatým Antonínkem
Vesnice
Blatnice pod Svatým Antonínkem je velká vinařská obec s 2120 obyvateli a najdeme ji jak název napovídá na jižním úpatí kopce Svatý Antonínek ( 350 m.n.m.) a východn…
7.3km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Rozhledna Maják Šrotík
Rozhledna
ROZHLEDNA MAJÁK ŠROTÍK – STARÉ MĚSTO
Unikátní rozhledna v podobě majáku se nachází v průmyslové zóně na okraji Starého Města. Dominanta bývalého areálu cukrovaru souvisí s firemní filosofií společnosti na zpracování odpadů, která zde sídlí. Maják má za úkol ukazovat lidem „cestu v moři odpadů“.
Jedná se o oplechovanou stavbu složenou ze 7 dílů, každý o výšce 3 m, dohromady měří 27m. Váží 25 tun, má dvanáct oken a vyhl…
7.6km
více »
Um lidského ducha - kostel Svatého Ducha
Kostel
Už řadu let při průjezdu Starým Městem pozoruji s velkým zájmem novostavbu chrámu, stávajícího se dominantou nově vznikajícího náměstí v místech, kde dříve rostla jen tráva. Při poslední cestě do Chřibů jsem b…
7.6km
více »
Baťův plavební kanál
Zábava, atrakce
V letech 1934 až 1938 byla vybudovaná vodní cesta mezi Otrokovicemi a Rohatcem v délce 50 kilometrů a nesoucí název Baťův plavební kanál. Impulsem pro tuto stavbu byla myšlenka propojit řeky Odru a Dunaj. S touto …
9km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Velehrad
Zámek
Toto významné poutní místo se nachází cca 6 km západně od Starého Města (okres Uherského Hradiště). Velehrad byl připomínán jako ves Veligrad již v roce 1131. V roce 1205 zde byl založen cisterciácký klášter, kt…
10.9km
více »
Buchlovice
Zámek
Zámek Buchlovice, nacházející se poblíž Uherského Hradiště ve Zlínském kraji, je stavbou vrcholného baroka ve stylu italské vily. Zámek je vybaven původním mobiliářem, který doplňují novobarokní repliky, pocháze…
11.2km
více »
Archeoskanzen Modrá
Skanzen
Archeologický Skanzen v Modré se nachází v lokalitě původního velkomoravského osídlení, v těsném sousedství Velehradu, 7 km od Uherského Hradiště. Představuje ideální podobu slovanského…
11.5km
více »