Loading...

Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 45. den/2. část: Kojetín – historické centrum města; rozhledna Vitčice; pivovar Němčice; Víceměřice - keltské opidium, naučná stezka a vyhlídková plošina Kozlov

Cestopisy

Pondělí 27. 6. 2022 /2. část
V Chropyni jsme se docela zdrželi, Kojetínem jsme měli v plánu jen projet, ale Ota se chtěl projít po náměstí a zavzpomínat na doby, kdy sem občas jezdíval na motorce. Parkujeme proto na Masarykovo náměstí, v blízkosti Komenského náměstí, což jsou pravděpodobně nejstarší části města. O počátcích Kojetína se toho moc neví. První písemná zmínka je z r. 1233. Prý zde býval i středověký hrad. Z něho se nedochovalo nic.
My začínáme prohlídkou Masarykova náměstí – zastavujeme se v infocentru, kde byl od počátku 19. století hostinec U Zlatého křížku. Tam se r. 1848 konaly tzv. Slovanské bály. Tam také maloval v únoru 1849 Josef Mánes hanácká děvčata. R. 1911 byla budova přestavěna do současné secesní podoby. Dnes je tam ještě knihovna a muzeum.
Dominantou náměstí na protější straně je původně barokní patrová budova radnice, která byla postavena r. 1829. V třípatrové věži s hodinami se nacházel zvon z r. 1757, který je dnes na podestě v patře radnice. Budova byla později secesně upravená.
Ve středu náměstí je barokní mariánský sloup, který tu nechal postavit v letech 1704 - 1705 kojetínský měšťan Johanes Kulhan. Na náměstí je i celá řada zajímavých domů.
Na jih je Komenského náměstí, kde je kostel Nanebevzetí Panny Marie, nejvýznamnější památka města. Tento původně gotický kostel ze 13. století byl v 17. století barokně přestavěn. Interiér byl upraven v 18. století – to byly na zdi ještě barevné fresky a obrazce. Z důvodů nákladného udržování byl interiér r. 1937 přemalován na bílo.
Naproti kostela stojí fara, postavená r. 1830. Přízemí je zaklenuto křížovými a valenými klenbami. Hlavní sál je vyzdoben rokokovými malbami.
Severně od Masarykova náměstí je náměstí Dr. E. Beneše, kde nás zaujala krásně opravená budova Hotel Pivovar. O pivovaru tu nic nevíme, právě proto se tam jdeme podívat. Původní zde stojící budova r. 1602 vyhořela. Na spáleništi byla na počátku 17. století postavena tato budova, kde obec zřídila malý pivovar se sladovnou. R. 1904 byla přistavěna patrová budova se sálem a divadelním jevištěm a s kinem. R. 1913 pivovar koupil rolnický pivovar Přerov, ale v témže roce zde vaření piva ukončil. V letech 2006 – 2007 probíhala rozsáhlá rekonstrukce a byl zde otevřen hotel se stylovou restaurací.
Za zmínku určitě stojí nedaleko stojící bývalá synagoga, která byla postavena v pol. 15. století a patří mezi nejstarší stavby ve městě. R. 1953 byla upravena pro potřeby Církve československé husitské. Jenže o tom Ota nic nevěděl a i když jsme autem jeli nedaleko, nezastavili jsme se tam.

Čas oběda je dávno pryč a my ještě nejedli. V tom horku nemáme ani chuť. Jen pijeme, samozřejmě vodu, co jiného může řidič pít. Ale něco jíst musíme. Z trasy odbočujeme kousek na jih do Vitčic, kde je rozhledna. Tam jsme vloni sice byli, ale doufáme, že tam najdeme kousek stínu.
Teploměr už ukazuje 36 stupňů, jen občas to trošku foukne. Na sluníčku jíst odmítáme. Naštěstí na kraji lesa trochu stínu je. Ale dnes nevařím. Na cestu jsme dostali kus bublaniny, shodli jsme se na tom, že nám to k obědu bude stačit. Zajedli jsme to zahradními malinami a jsme najedení. Kdyby tu bylo lepší prostředí, ani bychom už dál nejeli, i když ještě moc hodin není. Nikde se nám dnes toulat nechce.
Po chvilce váhání jsme na rozhlednu vylezli, je naštěstí nízká a dnes jsou výhledy docela pěkné. Doma jsem zjistila, že dokonce lepší než vloni.

Vracíme se zpátky na trasu a zastavujeme se v Němčicích nad Hanou, kde je pivovar, který tak navázal na tradici vaření piva v obci. Původní obecní pivovar byl ve 2. pol. 17. století na Palackého náměstí na místě dnešní radnice. Novodobý pivovar byl založen r. 2019 nedaleko centra v budově bývalé potravinářské prodejny. Tu zrekonstruovali a kromě pivovaru vybudovali i restauraci s bowlingem. Jenže dnes i zítra je zavřeno. Chvíli tady okukujeme, uvnitř slyšíme hlasy. Než jsem se odhodlala zaklepat, vyšel pán a zve nás dovnitř. V lahvi mají jen dvě piva, ale jsme spokojeni – máme jantarový ležák a svrchně kvašenou Apu. To je o důvod víc někde pro dnešek výletování ukončit.

Držíme se však plánu, pokračujeme dál na západ, kde u obce Víceměřice je na kopci Kozlov stejnojmenná vyhlídková plošina. Je jen kousek od vysílače a vodojemu. Mám poznámku, že by se tam mělo nechat dojet autem a pak tam i přespat. Jedeme tam a doufáme, že to vyjde.
Pokračujeme plni očekávání. Je to skvělé, vyšlo to. Místo je ideální. Jen je tady sluníčko. Jediný stín tu vrhá přístřešek s pěkným posezením a po čase i auto. Ale to stačí.
Tady je 4. zastavení naučné stezky Víceměřice, kterou si zítra chceme projít. Na něm si čteme zajímavou pověst, podle které byl pojmenován tento kopec. Také se dozvídáme, že na nedalekém kopci severně od našeho místa bývalo keltské opidium. Leželo na trase jantarové stezky a pravděpodobně bylo výrobním a obchodním centrem. Zřejmě se tady vyráběly i mince. Při archeologických průzkumech zde byly nalezeny i mince řecké, římské, egyptské i z Kartága a stovky železných a bronzových předmětů a celá sada skleněných náramků. Opidium zaniklo pravděpodobně koncem 2. století př. n. l..
Zdejší vodárna byla postavena v 80. letech 20. století. Je to 4 metry hluboký zásobník o rozměrech 15 x 8 metrů. Voda je sem dopravována potrubím z oblasti Záplety, kde jsou studny, a samospádem dopravována do Víceměřic a Doloplaz.
Jen kousek od místa vhodného na parkování byla r. 2012 postavena na kovových základech nižší dřevěná rozhledna. Tam je i další možnost posezení, ale již na plném slunci. Na zastřešenou vyhlídkovou plošinu vede jen 9 špriclí, jsou však prudké a daleko od sebe. Výstup je tedy poměrně náročný, ale výhled je široký a daleký – za dobré viditelnosti dál než 40 km. Jsou vidět nedaleké Němčice, Nezamyslice, vysílač Morava, rozhledny Vitčice a Brdo, předhůří Jeseníků a Oderských vrchů, Hostýnské vrchy od rozhledny Kelčský Javorník, přes Hostýn, Vizovické vrchy a Drahanskou vrchovinu.
Na večer straší bouřkami, ale hlavně v Čechách. Tady se občas objeví v dálce mráček, ale na déšť to zatím vůbec nevypadá. I ten vítr občas přestává foukat. Je horko, neustále se posouváme z místa, kam začíná svítit sluníčko. Při tom popíjíme pivo koupené v Němčicích. Je studené a výborné. V tom vedru se nedá dělat nic, čteme si, posloucháme rádio, večeři zapíjíme pivem z přerovského Parníku.
Když zapadlo sluníčko, konečně klesá teplota pod 30. Jdeme spát v půl desáté, je 25 stupňů. Úplně nezavíráme zadní, ani boční dveře, ať to trochu protahuje. Snad nám tam nenaprší.
Poslední aktualizace: 25.11.2022
Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 45. den/2. část: Kojetín – historické centrum města; rozhledna Vitčice; pivovar Němčice; Víceměřice - keltské opidium, naučná stezka a vyhlídková plošina Kozlov na mapě
Autor: jircak
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 45. den/2. část: Kojetín – historické centrum města; rozhledna Vitčice; pivovar Němčice; Víceměřice - keltské opidium, naučná stezka a vyhlídková plošina Kozlov

Rozhledna Štátula - Vítčice
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Rozhledna Štátula - Vítčice
Rozhledna
Jižním směrem od obce Vitčice a u západního okraje Vitčického lesa stojí…
0.3km
více »
Vyhlídka „U anděla“ Vitčice
Vyhlídka „U anděla“ Vitčice
Socha
Vitčice jsou malo obcí na Prostějovsku v blízkosti dálnice D1 v ú…
1.3km
více »
Společná zařízení v rámci katastrálních úprav obce Vrchoslavice  -  součást regionální cyklostezky
Společná zařízení v rámci katastrálních úprav obce Vrchoslavice - součást regionální cyklostezky
Trasa
  Tak zní oficiální název a pro laika složité pojmenování komunik…
1.9km
více »
Stříbrnice
Stříbrnice
Vesnice
Obec Stříbrnice leží jihozápadním směrem od města Přerov a na pravém břehu…
3.1km
více »
Pamětní deska velitelství I. čs. armádního  sboru ve Stříbrnicích na Kojetínsku
Pamětní deska velitelství I. čs. armádního sboru ve Stříbrnicích na Kojetínsku
Pomník
Stříbrnice jsou malou obcí nedaleko Kojetína. Při průjezdu obcí j…
3.2km
více »
Uhřice
Uhřice
Vesnice
Uhřice jsou malou obcí se 190 obyvateli a najdeme ji severním směrem od…
3.4km
více »
Za památkami okolo Ivanovic na Hané
Za památkami okolo Ivanovic na Hané
Trasa
Okolí Ivanovic na Hané sice zrovna neoplývá turistickými značkami, ale…
3.9km
více »
Smírčí kříž v obci Mořice
Smírčí kříž v obci Mořice
Kříž
  V hanácké obci Mořice na Prostějovsku v těsné blízkosti hřbito…
4.2km
více »
Poutní místo Křéby
Poutní místo Křéby
Kaple
Křéby to není jenom chráněná krajinná oblast se vzácnou teplom…
4.3km
více »
Mořice
Mořice
Vesnice
Mořice leží ve výšce 206 metrů nad mořem a žije zde celkem 483 obyva…
4.4km
více »
Mořice – kostel sv. Martina a galerie světců pod širým nebem
Mořice – kostel sv. Martina a galerie světců pod širým nebem
Kostel
Tento pozoruhodný barokní svatostánek vznikl v I. třetině 18. století a na…
4.5km
více »
Mořice - svatý Jan z Nepomuku
Mořice - svatý Jan z Nepomuku
Socha
Kromě kostela a zámku zdobí Mořickou náves také socha sv. Jana z Nepomuku…
4.5km
více »
Mořice - Zámek Paulánů
Mořice - Zámek Paulánů
Zámek
V roce 1633 daroval kníže Maxmilián panství Mořice řádu Paulánů z…
4.5km
více »
Nezamyslice
Nezamyslice
Vesnice
Nezamyslice se nacházejí v malebném kraji Prostějovska a jsou velmi…
5.5km
více »
Nezamyslice – zámek
Nezamyslice – zámek
Zámek
Zámek v Nezamyslicích na Prostějovsku je velmi zajímavou stavbou,…
5.5km
více »
Farní kostel sv. Máří Magdalény v Němčicích nad Hanou
Farní kostel sv. Máří Magdalény v Němčicích nad Hanou
Kostel
Na konci 15. století byla na místě současného kostela sv. Máří Magdalény v Němčicích nad Hanou postavena menší kamenná modlitebna bez věže českými bratry. Roku 1663 po poškoze…
5.5km
více »
Morkovice-Nezamyslice, zaniklá železnice
Morkovice-Nezamyslice, zaniklá železnice
Technická památka
Bývalá železniční trať č.302 z Nezamyslic do Morkovic pomaličku zaniká, na…
5.6km
více »
Za památkou morkovského hrdelního práva
Za památkou morkovského hrdelního práva
Zajímavost
Město Morkovice-Slížany leží na úpatí Litenčické pahorkatiny. …
5.7km
více »
Ojedinělá expozice košíkářského muzea v Morkovicích-Slížanech na Kroměřížsku
Ojedinělá expozice košíkářského muzea v Morkovicích-Slížanech na Kroměřížsku
Cestopisy
   Morkovicko je rázovitý hanácký mikroregion nacházející se na okraji Litenčické pahorkatiny. Přirozeným centrem regionu je město Morkovice…
5.7km
více »
Průzkum Morkovic a cesta do Pačlavic
Průzkum Morkovic a cesta do Pačlavic
Cestopisy
  Lije jako z konve (klasik by nejspíš množství z nebe padající vody…
6.3km
více »
zavřít reklamu