Jedeme znovu na severovýchod - 36. den - odpoledne: Toulovcova rozhledna; Proseč - město, kostel, rozhledny Terezka (v části Paseky) a U Marešů (v části Martinice); Kolajova studánka
Úterý 13. 7. 2021 - odpoledne
Včera večer jsme okolo Toulovcovy rozhledny jen projeli - bylo už pozdě a byla zavřená. Dnes dopoledne jsme se prošli po přírodní rezervaci Toulovcovy maštale, odpoledne se k rozhledně vracíme. Ještě není tak pozdě, je otevřeno. Postavit na Jarošovském kopci rozhlednu - na tom se shodlo všech jedenáct obcí, kteří spolupracují v rámci Sdružení obcí Toulovcovy Maštale. Je to další způsob jak zatraktivnit region pro turisty.
Toulovcova rozhledna se stavěla od září 2001 do května 2002 ze dřeva a ze železa. Je 15,6 metrů vysoká, na zastřešenou plošinu ve výšce 12 metrů vede šedesát točitých schodů na ocelových táhlech. Za dobré viditelnosti jsou vidět Orlické hory, Krkonoše, Železné hory a Jeseníky. My bohužel měli výhledy hodně špatné. Nahoře to fouká, v rozhledně to hvízdá. Říkám, že si rozhledna zpívá.
Jenže špatná viditelnost nás neodradí od návštěvy dalších rozhleden. Horko nás však odrazuje od dalších pěších výletů. Možná je to i únava po 5 týdnech cestování. Původně jsme chtěli udělat cca 7 km dlouhý okruh z Proseče přes dvě rozhledny po části planetární stezky. Nakonec jsme se shodli na tom, že je objedeme autem.
Opouštíme přírodní rezervaci Toulovcovy Maštale. Projíždíme Prosečí. Na chvilku se zastavujeme. Pravděpodobně ve 2. pol. 12. nebo ve 13. století tady - na pozemcích benediktinského kláštera byl postaven útulek pro pocestné putující po stezce od Chrudimi na Moravu. První písemná zmínka o obci je z r. 1349 - to už tady stál kostel, který byl zasvěcen sv. Mikuláši, patronu obchodníků a lidí na cestách.
R. 1719 získává obec první městské privilegium, má právo konání dvou týdenních a dvou výročních trhů, získává městský znak. U kostela je postavena první škola a začala výstavba nového náměstí s dřevěnými domky s podsíňkami. Jeho podobu změnil požár r. 1868, kdy dřevěné domky lehly popelem. Němým svědkem této pohromy je jediný domek z 1. pol. 18. století. Obýván byl až do r. 1955. Dnes je v něm Muzeum dýmek. Je hned vedle infocentra, kam se šel Ota podívat. Vrací se spokojený, má spoustu zajímavostí i pohlednic.
Ještě se jdeme podívat k nedalekému farnímu kostelu sv. Mikuláše - vidíme, že vchodové dveře jsou otevřené. Aspoň nakoukneme i dovnitř. Původní stavba ze 14. století byla několikrát rozšiřována. Současný kostel byl postaven v letech 1912-13 v neogotickém stylu. Z původní gotické stavby se zachoval presbytář a východní kaple. V interiéru jsou malby vytvořené podle šablon Mikoláše Alše. Kostel vypadá pěkně.
Déle se však nezdržujeme a pokračujeme na jižní okraj města - do části Paseky k rozhledně Terezce. Parkoviště je kousek od ní. Stejně jako Toulovcova rozhledna byla postavena v rámci Sdružení obcí Toulovcovy Maštale, aby byla tato oblast atraktivnější a přilákala sem turisty.
Jméno Terezka má připomínat spisovatelku Terézu Novákovou, která v Proseči trávila léto 1901 a 1902. R. 1903 tady manželé Novákovi koupili chalupu a jezdili sem častěji. V letech 1903-06 tady napsala román Děti čistého živého. Když ovdověla, usadila se zde natrvalo. Ve svých dalších románech zpracovávala náměty z výletů do okolí.
Rozhledna ze dřeva o oceli byla postavena během roku 2004. Je celkem 28 metrů vysoká, má tři mezipatra a dvě vyhlídkové plošiny. Ta nejvyšší je zastřešená - je ve výšce 25 metrů a vede na ni 125 točitých schodů. Za hezkého počasí je kruhový výhled - je vidět Hlinsko, Chvaletice, Svratouch, Žďárské vrchy, Polička, Moravská Třebová, Toulovcova rozhledna, Budislav, Litomyšlsko, Jeseníky, Proseč, Krkonoše, Perálec, Hluboká, Chrudim, Pardubice, Kunětická hora.
Než jsme sem dojeli, zvedl se silný vítr. Vstupenky se prodávají v malé dřevěné chatce kousek od rozhledny. Při výstupu mám chvílemi pocit, že mne to ze schodů sfoukne. Zdá se, že se něco přižene. Doufali jsme, že vítr aspoň obzory vyčistí, ale nestalo se tak. Pěkný výhled jsme si neužili, ale co se dá dělat.
K 2. rozhledně je to 2 km přes les. Ale ani to se nám dnes nechce jít pěšky. Samozřejmě to svádíme na to, že možná bude pršet, tak ať nezmokneme.
Autem to musíme objet - vrátit se zpátky do Proseče, ale jen její jižní části a jet směrem na Martinice, které jsou také vlastně částí Proseče. Rozhledna U Marešů je součástí stejnojmenné restaurace. Už předem hlásím, že si nejdřív dám limču a až pak jdu nahoru. Ota neodolal a dává jedenáctku z Poličky. Máme čas, nikam nepospícháme, tak se můžeme zdržet.
Tato soukromá rozhledna byla otevřena r. 2000 a je příjemným zpestřením pobytu v této restauraci. Je to zděná věž, v horní části obložená dřevem, stejně jako uvnitř a vypadá naprosto úžasně a bytelně. Na uzavřenou vyhlídkovou plošinu ve výšce 9,4 metry vede 47 dřevěných schodů. Na jihu a východě jsou vzrostlé stromy, je tedy výhled omezen jen na severní až severozápadní směr. Při dobré viditelnosti lze spatřit Orlické hory, Krkonoše či Jizerské hory. Nad okny, které lze otevřít, jsou umístěny šipky pro lepší orientaci. Také je tam mapa s výřezem, kde je vidět, co vše by mohlo být z rozhledny vidět. Pro lepší pokoukání se je nahoře dalekohled se 75x přiblížením.
Na večer jsme si nechali natočit pivo do petky a mezi tím se dali s majitelkou do řeči. Někde cestou jsem četla, že tu má být vodní nádrž. Tady však už žádné šipky nikde nejsou. Ani na mapě nikde nic nevidím. Zajímáme se, kde je. Koupel by se nám po dnešku hodila. Vyšlo to. Je to malá nádrž na konci obce se studenou protékající vodou. To nám však nevadí. A když jsme si tak pěkně povídali, tak jsme se dozvěděli i o místečku, kde bychom mohli přespat. Na konci obce - skoro u bazénu máme odbočit vlevo po prašné cestě. Dojedeme k lesu a tam prý občas parkují i karavany. Tak to jsou dvě naprosto bezvadné informace. Jak je dobře, že jsme přijeli autem.
Je pět, končíme s poznávacím programem. Jedeme hledat vodní nádrž. Pěšky se jde skutečně jen kousek. Koupačka je fantastická, ani nebyla zase tak ledová. Až večer jsem zjistila, že na mapě kousek za obcí je malý modrý flíček na Martinském potoce. To je ta jejich vodní nádrž. I místo na spaní je skvělé. Ota sice ještě zajel do lesa, jestli by tam nebylo ještě něco lepšího, víc utajeného, tam jsme však našli jen hezky upravenou Kolajovu studánku. Ta tady je prý dlouho. Když tudy Rusové r. 1813 táhli proti Napoleonovi, tady se zastavili a vodu si velice pochvalovali - byla studená i v největších letních parnech. Podle hrnečku je možná pitná, ale nemá viditelný přítok. Voda se musí z hluboké studánky nabírat, bereme ji tedy jako užitkovou. Její spotřeba v tomto horku je taky velká.
Ve stínu je ještě vedro, jen mírně to profukuje. Sedíme venku v křesílkách a konečně si užíváme teplého letního večera. Obloha je najednou jako vymetená. Na zítra však hlásí přívalové deště, krupobití, vichřici. Uvidíme, jaká bude noc. Pod stromy nejsme, tak to přežijeme.
Večeříme, popíjíme pivo a plánujeme program na další dny, resp. ho seškrtáváme. Rozhledny však vyškrtnout nesmíme. To by se Ota hodně bránil. Já se však všeho taky nevzdám, ale záleží i na počasí. Upřesnění uděláme ráno. Určitě budeme mít zítra částečně odpočinkový den.
Občas tu projede auto nebo projdou lidé, kteří venčí psy. Jinak je klid. Když jdeme spát, od západu se to zatahuje. Je horko. Necháváme dveře pootevřené a doufáme, že případný déšť nás vzbudí.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.814, 16.163)
Poslední aktualizace: 24.11.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Jarošov
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme znovu na severovýchod - 36. den - odpoledne: Toulovcova rozhledna; Proseč - město, kostel, rozhledny Terezka (v části Paseky) a U Marešů (v části Martinice); Kolajova studánka
Toulovcova rozhledna
Tipy na výlet
Naším cílem je turistická oblast Toulovcovy Maštale, resp. Jarošovský kopec s Toulovcovou rozhlednou, která se nachází východně cca 5 km od Proseče. V roce 2002 byla na Jarošovském kopci zásluhou Sdružení obcí Tou…
0.5km
více »
Toulovcova rozhledna
Rozhledna
Jinak též zvaná rozhledna Jarošovský kopec. Nově postavená vyhlídková věž se nachází u silnice mezi Budislaví a Jarošovem. První ze tří (Terezka, Borůvka) dřevěnoocelových rozhleden v obl…
0.6km
více »
Víkend na Vysočině - výlet do Přírodní rezervace Maštale
Trasa
Malebná krajina, do níž se každý, kdo ji jednou navštíví znovu vrací, a která navozuje v turistovi, který jí prochází pocit pohody, klidu a romantiky, zahrnuje Přírodní rezervaci „Maštale“.…
0.6km
více »
Přírodní rezervace Maštale
Cestopisy
Ve dnech 14.-16.2.2014 jsme navštívili turisticky velmi zajímavou oblast Česko-Moravského pomezí západně od Litomyšle-Toulovcovy maštale.
Jak už to máme ale ve zvyku, vždy se již cestou do nějaké lokality zastaví…
0.8km
více »
Malý český ráj
Tipy na výlet
Okolí Budislavi s pískovcovými skálami láká stále více turistů a cykloturistů. My jsme jeli autem, dá se i autobusem nebo cyklobusem a pak pěšky nebo na kole. Další odpovědi do soutěže vyhlášené sdružením obcí Tou…
1km
více »
Panský stůl - skalní útvar
Skalní útvar
Tento zajímavý uměle upravený skalní útvar se nazývá Panský stůl. Někdy bývá nazýván i Žižkův stůl, k němuž se váže historicky nepodložená pověst. V pískovcovém balvanu jsou vytesaná čtyři sedátka, která lákají k …
1.1km
více »
Budislav - Toulovcovy maštale
Tipy na výlet
Chrudimsko – Toulovcovy Maštale. Tentokrát se podíváme do Východních Čech, přesněji do Pardubického kraje, kde se se nachází krásná přírodní rezervace Toulovcovy Maštale. Způsob Dopravy je asi na výběru a možnoste…
1.2km
více »
Toulovcovy Maštale, Přírodní rezervace
Tipy na výlet
Toulovcovy maštale, včetně toho modrého lesního ovoce. Jen je k tomu třeba ještě správnou roční dobu, a ne víkend. Povolal jsem tedy do služby kamaráda, aby mi nebylo smutno samotnému.
V pískovcové Přírodní rezervaci Maštalích jsem už byl hodněkrát. Matematicky poděleno snad každý čtvrtý rok v průměru. Přesto se tam rád vracím. Mám tolik skupin přátel a blízkých příbuzných, co se navzájem neznají, takže jsem…
1.2km
více »
Budislav - Velké hradisko
Hradiště
Výrazný pískovcový skalní ostroh vystupující ve střední části obce. Název se traduje již po staletí, jak v ústní podání, tak i písemných pramenech. Terenním průzkumem se však žádné…
1.2km
více »
Městské a Toulovcovy Maštale
Skalní útvar
Na první pohled se zdá, že naše skalní města mají svou stálou a neměnnou tvář. Tento dojem je však klamný, neboť zrovna tak jako člověk - i ony se rodí, vyvíjejí, rostou a posléze zanikají. Rozdíl je snad jeno…
1.2km
více »
Budislav - Kostel Boží lásky
Kostel
Nový moderní kostel Boží lásky se nachází ve středu obce Budislav za hostincem Na Skalách, v blízkosti obecního úřadu. Dalším záměrem bylo, aby spočíval mezi přírodními pískovcovými útvary. Jeho půdorys připomíná …
1.4km
více »
Pardubický kraj a Jeseníky - 6. den: Budislav - část NS Kudy tudy, šel tu Yetti - 1 km okolo skalisek; Litomyšl - pivovar Veselka a Portmoneum - muzeum Josefa Váchala; Čistá - vyhlídka Fajmonova lípa; Bludov - koupaliště Vlčí důl
Cestopisy
Úterý 12. 9. 2023
Večer jsme měli v autě 21 stupňů. I když jsme nechali pootevřené dveře, neochladilo se, možná i proto, že bylo zataženo. V autě je v půl třetí ještě větší horko než večer. Otevíráme dveře dokořán, snad nebude pršet.
Nepršelo, ale teplota klesla jen kousek pod 20 stupňů. Nakonec se však spalo skvěle. Vstáváme v půl desáté. Tak to je hrozné. Včerejšek jsme skoro prolenošili a dnes bychom prospali soudný den.…
1.4km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Toulovcovy Maštale.
Skalní útvar
Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale se nachází se na rozmezí okresů Chrudim a Svitavy. My jsme ke skalnímu městu šli od Boru u Skutče po zelené turistické značce.
Soustava uzoučkých roklí vytváří skryté skalní…
1.5km
více »
Toulky Toulovcovými Maštalemi
Tipy na výlet
Rytíř Vavřinec Toulovec, žijící na přelomu 14. a 15. století, byl podle jedné z legend loupeživým rytířem, který měl své zázemí ve skalách nedaleko Proseče. Podle druhé však byl velice zdatným obchodníkem a dobrým…
1.5km
více »
Budislav
Vesnice
Budislav je středně velká rekreační obec s 450 stálými obyvateli a najdeme ji na okraji přírodní rezervace Městské a Toulovcovy Maštale, jihozápadním směrem od města Litomyšl a jižním směrem od Vysokého Mýta. Přír…
1.5km
více »
Toulovcovy maštale
Tipy na výlet
Toulovcovy maštale je přírodní rezervace, která se nachází mezi obcemi Budislav, Bor u Skutče a Nové Hrady.Najdete zde mnoho hlubokých údolí, jeskyní a hlavně skalních útvarů.pojmenovaných podle toho co lidem svým…
1.6km
více »
Toulovcovy Maštale
Rezervace
Příroda, nacházející se na území přírodní rezervace Maštale a mikroregionu SOTM, je krásná a neponičená civilizací. Rozmanité geologické podmínky v různých částech způsobily, že krajina nemá jednotný ráz, ale …
1.6km
více »
Turistické rozcestí Toulovcovy maštale
Rozcestí
Nachází se ve skalním amfiteátru na okraji skalního města s řadou těsných úzkých chodeb a roklí zvaných Toulovcovy maštale. Rozcestím prochází červeně značená hlavní pěší turistická magistrála vedoucí stejnojmennou přírodní rezervací a začíná zde i zelená značka. Po červené se odud lze jednak vydat do osady Vranice a dále proti toku potoka Voletín kolem Dudychovy jeskyně až do Boru u Skut…
1.7km
více »
Toulovcovy maštale - to si musíte prolézt!
Tipy na výlet
Vyrážíme udolat děti, krásně se protáhnout, ale ne zase moc unavit. Naši kamarádi vyrazili i s kočárkem, ale ten musí mít velká kola a občas je nutné dítě chvilku poponést :-) Protože jdeme lesem a…
1.7km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Borůvka
Rozhledna
Třetí a ?nejmladší? ze tří dřevěnoocelových rozhleden (Toulovcova rozhledna, Terezka) v oblasti Toulavcových Maštalí nedaleko Litomyšle. Na první pohled rozhledna zaujme svou netradiční konstrukcí, která se zvedá do výšky 18,5 metru. Vyhlídková plošina je umístěna v 15 metrech a k užití je třeba překonat více než 70 schodů. Z této výšky se otevírá pohled na oblast Maštalí, Skuteč, hrad Rychumburk, Chrudim, Pardubice, Orlické…
1.8km
více »
Jedeme znovu na severovýchod - 36. den - dopoledne: cca 10 km dlouhý okruh: Jarošov (u hřbitova) - Panský rybník - Vranice - Mojžíšův pramen - Dudychova jeskyně - Toulovcovy maštale - Městské maštale - Voletínská studánka - Jarošov
Cestopisy
Úterý 13. 7. 2021 - dopoledne
Včera jsme dorazili do míst, kde se dnes chceme toulat. Konečně v noci nepršelo, bylo příjemně a byl klid, ale já nemohla usnout. Koncem týdne chceme být doma. A já už myšlenkami byla …
1.8km
více »
Budislavské skály
Skalní útvar
Jedná se o nejrozsáhlejší komplex pískovcových skalních měst v Pardubickém kraji. Nachází se na pomezí okresů Chrudim, Svitavy a Ústí nad Orlicí. V současné době je součástí mikroregionu Toulovc…
1.9km
více »
Vranice
Rozcestí
Vranice je chatová osada v údolí říčky Novohradky mezi Jarošovem a Borem u Skutče. Kříží se zde řada turistických pěších a cyklistických tras procházejících regionem Toulovcovy Maštale. Místo je dobře přístupné …
2km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Dudychova jeskyně
Jeskyně
Jde o jednu z nejznámnějších pseudokrasových jeskyní vzniklých v pískovcích v přírodní rezervaci Maštale. Jde o rozšířenou a upravenou skalní průrvu, kterou se dá vylézt od paty až na vrchol skalního masivu. Výšku či hloubku jeskyně lze odhadnou na cca 20 m. Tento zajímavý přírodní úkaz se nachází na červeně značené turistické cestě, která vede od osady Vranice do obce Bor u Skutče.
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.47 Vysoko…
2.2km
více »
skála Petrovna v Maštalích
Skalní útvar
Divoký a rozsáhlý - (rozloha přes 1000 ha) - pískovcový skalní svět "Maštalí," rozkládající se mezi Budislaví, Prosečí a Novými Hrady, oplývá mnoha zajímavými útvary. Nejvyšší skálou oblasti je…
2.3km
více »
Z Boru u Skutče přes Maštale do Nových Hradů
Tipy na výlet
Líbilo by se vám o dovolené vstávat už ve 4 hodiny ráno ? Že nee !? No vidíte - to jsme na tom stejně - nám ale bohužel nic jiného nezbývalo : na předposlední den naší dovolené jsem totiž naplánoval výlet přes s…
2.4km
více »
Okolo Maštalí
Trasy
Skalní bludiště Toulovcových a Městských Maštalí jsou natolik notoricky známá, že dělat jim propagaci se může zdát nošením onoho pověstného dřeva do lesa. Není divu. I když říkám (a často i …
2.7km
více »
Proseč
Městečko
Proseč leží ve Východních Čechách, jihozápadním směrem od města Litomyšle. Městečko se rozkládá v severovýchodním okraji Českomoravské vrchoviny a v údolí tvořeném Prosečským potokem. Výc…
3.2km
více »
Nové Hrady
Zámek
Architektonicky významný rokokový zámek se nachází v Nových hradech na Chrudimsku v Pardubickém kraji. Zámek, označovaný za "České Versailles" nebo "Malý Schönbrunn", je působivě zasazený do malebné KRAJINY na o…
5.1km
více »