Jižní Čechy - 4. den - Soumarské rašeliniště; okruh 4 km: Volary - alej Zlatá stezka – židovský hřbitov – křížová cesta – vyhlídka Pod Kamenáčem – Volary (pivovar Gabretus); okruh 7 km NS Želnavskem: Želnava – Želnavský vrch (vyhlídka a pomník) – Slunečná
Pondělí 15. 5. 2023
V noci bylo nepatrně chladněji, teplota v autě klesla pod 10, ale zima nám nebyla. Jen byl asi nějaký divný tlak. Po včerejším výletu jsem usnula skoro hned, ale vzbudila se po půlnoci a víc jak dvě hodiny jsem byla vzhůru. Kdyby nepršelo, asi bych se šla projít. V dešti se mi nikam nechtělo, i když pršelo jen slabě. Jindy mne to uspává, dnes nefunguje nic. Nakonec jsem sice usnula, ale neustále se budila. Dnes jsem spala i já do devíti a to mne asi probudil Ota, jak se vrtěl.
Vstáváme a stále prší. Parkoviště Soumarský most, kde spíme, je po nočním dešti silně podmáčené. U auta máme snad tu největší louži. Popojíždíme na 2. stranu parkoviště, kde je to šikmé, odkud aspoň voda odtéká. Po chvíli už jen drobně mrholí. I to za chvilku přestalo. Je zataženo, občas vykoukne sluníčko, ale teplo vypadá jinak.
Po snídani si jdeme projít Soumarské rašeliniště. Když jsme tam byli před 4 lety, panovalo sucho a vodu jsme tam skoro marně hledali. Dnes by to mohlo být zajímavější. Okruh je cca 3 km dlouhý – po rovině. Jen mně se něco pořád nelíbí. Jsou udělané nové povalové chodníčky. Asi byla k tomu nutná technika, protože okolí chodníčků je rozježděné a hezky to nevypadá. Ale snad ví, co dělají a příroda si pomůže dřív, než bude nutno dělat nové chodníčky. Ale i tak tu jsou skutečně moc hezká místa. Nové chodníčky vedou až na okraj rašeliniště k rozhledně. Pohled z ní je rozhodně zajímavější než minule. Takhle podmáčené si představuji rašeliniště. To je skutečně něco jiného než minule.
Odtud jdeme ještě kousek po povalovém chodníčku - až na rozcestí se zelenou turistickou značkou. Po ní, občas i podle Teplé Vltavy, pokračujeme. Tady se jde špatně, je tu bláto, klouže to. Ale zvládli jsme to bez úrazu, já dokonce bez pádu a ani ne za hodinu jsme u auta. Na cestě byly řopíky a muzeum lehkého dělostřelectva, oboje je v sezoně přístupné veřejnosti.
Za chvíli už opouštíme naše parkoviště a jedeme do Volar. Před 4 lety jsme tam došli právě z tohoto parkoviště. Dnes chceme z města vyrazit na druhou stranu, kde je již pár let malá rozhledna. Jenže my jsme se o ní dozvěděli až letos.
Město jsme si prošli minule. Už se tu moc zdržovat nechceme. Parkujeme v centru u kostela sv. Kateřiny a vyrážíme po žluté a místním červeném okruhu – kousek městem po chodníku na rozcestí Volary – Zlatá stezka. Tady odbočujeme vpravo alejí Zlatá stezka. Je škoda, že sem jaro ještě nedorazilo. Kdyby se stromy zeleně košatěly, byla by ta alej ještě hezčí. Ale jsme ve výšce 775 - 840 m a zrovna letošní jaro bylo dlouho chladné. Alej tvoří smíšené stromořadí památných stromů - převažují javory mléče, lípy malolisté, javory kleny, duby zimní a duby letní. Méně je zde jasanů ztepilých, ale jen jedna lípa zelená a lípa velkolistá. Stromy v aleji jsou pečlivě sledovány, prořezávány, v případě nutnosti poraženy, ale hned nahrazeny vysazením nových mladých stromků.
Přicházíme ke hřbitovu, na jeho okraji byl vybudován památník pochodu smrti – je zde pohřbeno 95 žen židovského původu, které byly na pochodu smrti v květnu 1945 v okolí města umučeny nacisty. Je to smutný pohled na toto pamětní místo. Kéž by už žádné války nebyly. Jenže to by musel být svět plný jen rozumných lidí.
Trochu posmutněle pokračujeme do kopečka – okolo dvou výklenkových kaplí. Malou rozhlednu na okraji lesa už vidíme. Dnes jsem skutečně nějaká vyřízená. Po rovině se mi jde dobře, ale do kopce, i když je hodně mírný, sotva dýchám. Ale zvládám to, přece to musím rozdýchat. Cestou pozoruji památné stromy, jak jsou různě košaté.
Na rozcestí Vyhl. Pod Kamenáčem – odb. opouštíme žlutou a pokračujeme vlevo po odbočce místního červeného okruhu, který se tady rozděluje. Nahoru jdeme přes křížovou cestu. Vede cik cak svahem. Původní křížová cesta byla z 18. století, ale byla skromnější. Tato byla obnovena na poč. 19. století. Tvoří ji 14 zastavení - 12 novogotických kapliček je z dioritu. Uvnitř kapliček jsou plastické reliéfy s figurálními výjevy. Mezi 1. a 2. kapličkou je zakomponována velká kaple z r. 1759. V době vzniku této nové křížové cesty - r. 1821 nechala manželka bývalého starosty Jiřího Sittera na konci - na vrcholu vztyčit sochy sv. Jana Evangelisty a Panny Marie z organogenního vápence.
Stále jsme se nemohli dopočítat - stále nám chybělo jedno zastavení. Až podle mapy křížové cesty jsme zjistili, že jako další zastavení se počítá kamenný kříž na vrcholu s letopočtem 1881 – pravděpodobně do této doby zde byl dřevěný kříž. Poslední zastavení je Boží hrob. Uvnitř výklenku je německý nápis s letopočtem 1901. V tomto roce byl upraven původní Boží hrob ze starší křížové cesty.
Červený okruh pokračuje k malé dřevěné rozhledně – vyhlídce Pod Kamenáčem, která je na okraji lesa. Samotný vrchol Kamenáč – 899 m (dříve Šibeniční vrch) je zalesněný. Měl strategický význam již před 2. světovou válkou, ale i v 50. letech 20. století. Proto tady bylo umístěno pozorovací stanoviště velitele praporu a také bunkr. Oboje tady lze vidět. Samotná pozorovatelna je z mého pohledu díra v zemi, která není zakrytá a myslím, že by nebyl problém do ní spadnout.
Tato vyhlídka byla zpřístupně v říjnu 2014. Je nízká, vede na ni jen 7 schodů, vyhlídková plošina je velká, dokonce tam je i panoramatická tabule. Výhled je docela daleký. Jsou vidět Volary, Šumava, a to naše i bavorské kopečky.
Od vyhlídky je přes louku vyšlapaná cesta. Ota si nevzal vhodné boty, měl by je hned promočené, vrací se stejnou cestou. Já jdu přes louku a čekám na něj na rozcestí alejí – do města se vracíme druhou částí aleje Zlatá stezka. Tady je cesta zpočátku kamenitá, později travnatá, v závěru neprůchodná pro množství vody na cestě. Z cesty musíme odbočit úzkou travnatou pěšinkou přes louku. Ota boty nezachránil. Bude mít co sušit.
V dálce se to zatahuje, čekáme, kdy to na nás spadne. Naštěstí to počkalo, až jsme zhruba po 4 km došli zpátky do města a do infocentra, kde jsem potřebovala využít wifinu a stáhnout si hodinky. Byl to krátký a prudký liják. Když to trochu polevilo, spěcháme na oběd do nedaleké restaurace Formanka, kde jsme si už minule pochutnali na obědě. Restaurace je součástí Městského pivovaru Gabretus. Ota si pivo dát nemůže, proto kupujeme s sebou dvě litrové petky a hned po opožděném obědě odjíždíme.
Počasí se mezitím umoudřilo, svítí sluníčko. Držíme se na okraji NP Šumava. Jedeme do Želnavy, kde si chceme ještě projít cca 7 km dlouhou naučnou stezku Želnavskem. V plánu jsme to měli již před 3 lety, jenže jsme tehdy času měli málo a prohlédli jsme si jen město a jeho unikátní památku – vodní rozdělovač. Dnes se zdá, že by to mohlo vyjít. Okružní NS vede malebnou krajinou podhůří Šumavy a nivou s meandry Vltavy.
Parkujeme jako minule u kostela sv. Jakuba a začínáme výstupem na Želnavský vrch, odkud jsou krásné výhledy. Právě odtud jsou snad nejlépe vidět meandry Vltavy. Možná je to i tím, že je hodně vody, že koryto řeky je plné. Výhledy daleké bohužel nejsou, je zamlženo. Je polovina května, ale počasí je jako v dubnu. Chvilkami je bezvětří, které střídá studený vítr. Chvíli prší, chvíli svítí sluníčko. Teď to tady fouká, ale svítí sluníčko. Aspoň něco.
Na vrcholu nás toho zaujalo víc, nejen ty meandry. Je tady betonový základ s kovovými úchyty. Na informační tabuli jsme se dočetli, že kopec se původně jmenoval Liblín, že zde původně stála vojenská pozorovací hláska s 8 m vysokou věží, která byla r. 1989 nahrazena novou 24 m vysokou věží. Už však nepíšou, z jakého byla materiálu a kdy byla zbourána. Pátrala jsem, ale nic jsem nevypátrala.
Z vrcholu vede do blízkého lesíka cestička. Jdu se tam podívat – tam je asi 2 metry vysoký kamenný pomník na paměť roku 1868. Ve spodní části památníku je upevněná deska, která tuto zajímavou událost r. 1868 popisuje.
Za chvíli odcházíme trochu udiveni, co jsme zde vše objevili. Vracíme se zpátky na cestu a pokračujeme po NS. Ta není tady nijak značena, ale cesta je poměrně dobře vidět. Z cesty vidíme za obcí hezké okolní kopečky, vidíme opět meandry, je tady hezky. Kdyby bylo lepší počasí, dalo by se říct, že je tady nádherně. Po kamenech přecházíme Starý potok, který se po chvíli vlévá do Vltavy.
Pokračujeme přes louky, přecházíme silnici, procházíme obcí Slunečná. Sem jsme před třemi lety zajeli autem, abychom si i tady prohlédli zbytky již zmíněného vodního rozdělovače. Zatímco v Želnavě je to uváděné jako technická památka, tady je to součástí dětského hřiště.
Z obce odcházíme po silnici, která pokračuje po hranici vojenského újezdu Boletice. O kus dál má být bod záchrany 340 – Pěticestí, Slunečná. Tam se zajedeme podívat autem, zda by se tam nedalo přespat. Zatím NS kontroluji podle mapy v tabletu, abychom zvládli včas odbočit. Nechce si mi tady zabloudit a cestu si zbytečně prodloužit.
Přesto cesta na chvilku na louce zmizela. Ale podle mapy jsme se dobře nasměrovali a kupodivu jsme za chvíli opět na pořádné cestě. Mezitím jsme vpravo poměrně v bezpečné dálce zahlédli rodinu divočáků.
Další část cesty vede po pěšině mezi pastvinami. Když jsem si pomyslela, jak ta cesta dobře vypadá, dostali jsme se do rozmáčeného lesa. Je to asi způsobené dešti v předcházejících dnech. Navíc tady jsou asi cesty podmáčené dost často. Jsou tady zbytky povalových chodníčků. Cesta začíná být docela náročná, naštěstí téměř po rovině. Shodli jsme se na tom, že je to docela dobrodružná cesta. Občas na mne Ota čeká, aby mi pomohl. Výhledy na okolní kopce jsou však nádherné. Sluníčko svítí už dost dlouho, ale v dálce se to zase pěkně zatahuje. Už vidíme kostel, za chvíli budeme u auta. Když se sluníčko schovalo za mraky, rychle se ochlazuje. Však také je už půl sedmé. Dnes jsme to hodně natáhli. Ale nezmokli jsme a bylo to o to příjemnější.
Jedeme se podívat k vyhlédnutému bodu záchrany 340 u vojenského újezdu Boletice. Vypadá to tady docela dobře. Tady zůstaneme. Není tu nikdo, jdu se rychle umýt. Než jsem se vysvlékla, prší. Nedá se nic dělat, umýt se potřebuji.
Mezitím začali naši hokejisté zápas MS s Lotyši. V autě dáváme dnes koupené pivo, večeři chystám až o přestávce. Mezitím přestalo pršet a ještě na chvilku vylezlo sluníčko. Zatím je 11 stupňů. V rádiu vyhrožují, že má teplota klesnout v noci až na 5 stupňů. A že zítra má pršet. Uvidíme, co nám další dny přinesou. Déšť by se nám zítra nehodil. Chceme zdolat Plechý.
Najednou Ota hlásí, že má na ruce klíště. Nechápu, jak v této zimě, když jsme pořád nabalení, ho může ohrožovat klíště. Kdo ví, jak se tam ten dareba dostal.
Hokej jsme prohráli v prodloužení. Jdeme spát. Je jasno, teplota klesá. V autě už je jen 10 stupňů. Mysleli jsme, jak tu bude klid, ale netušili jsme, že tu začnou večer létat stíhačky. Kupodivu nás tak moc v zavřeném autě nerušili a brzy jsme usnuli.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(48.812, 13.965)
Poslední aktualizace: 27.9.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Želnava
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jižní Čechy - 4. den - Soumarské rašeliniště; okruh 4 km: Volary - alej Zlatá stezka – židovský hřbitov – křížová cesta – vyhlídka Pod Kamenáčem – Volary (pivovar Gabretus); okruh 7 km NS Želnavskem: Želnava – Želnavský vrch (vyhlídka a pomník) – Slunečná
Želnava
Vesnice
V obci Želnava, která je situována do malebného prostředí v okolí Lipenské přehrady, můžete obdivovat původně gotický kostel svatého Jakuba, jenž byl postaven ve 14. století …
0.3km
více »
Jihočeský kraj - nejen za rozhlednami a pivovary – 6.den – Želnava-prohlídka města s úžasnou tech. památkou, Borová Lada- pozorovací místo Zahrádky, Vlachovo Březí-prohlídka města a pivovar Březí koza
Cestopisy
Sobota 4. 7. 2020
Večer jsme typovali, že bude v noci zima, ale že až taková, to by mne nenapadlo. Ve 3 hodiny už teplota kl…
0.4km
více »
Medvědí stezkou z Ovesné do Černého Kříže
Tipy na výlet
Vážení přátelé turistiky i Turistiky, rád vás pozvu na výlet, ke kterému vám postačí jen jediná barva značky. Žlutá. Ta, vás provede celou trasou zr stanice vlaku Ovesná až ke stanici vlaku Černý Kříž. Vyrážíme tedy z Ovesné žst. po žluté a lesem dojdeme k nádherným skalním útvarům, u kterých jsou většinou jmenovky s nákresy. Tam kde nejsou, můžete popustit uzdu fantazii a pojm…
2.3km
více »
Šumavou III (Medvědí stezkou z Nové Pece na Černý Kříž)
Trasa
Středně náročná tůra (15 km) šumavskými lesy se zajímavými skalními útvary, vyhlídkou v nejvyšším bodě - na Perníku, Jelením jezírkem - retenční nádrží Schwarzenberského plavebního kanálu, osadou Jelení a památník…
2.6km
více »
5 šumavských jezer
Trasa
Šestidenní přechod Šumavy z Nové Pece do Hojsovy Stráže.
Přespání na nouzových nocovištích.
Nová Pec-Plešné jezero-Plechý-Trojmezí-Nové údolí-Strážný-Bučina-Pramen Vltavy-Modrava-Poledník-Prášilské jezero-Prášily-Jezero Laka- Hůrka-Debrník-Čertovo jezero-Černé jezero-Bílá strž-Hojsova Stráž
2.6km
více »
Nová Pec - rozcestí
Rozcestí
400 m od nádraží v Nové Peci vpravo za kolejemi se nachází rozcestník východiště značených turistických tras. MTZ vede přes Bělou, Horní Planou do Černě v Pošumaví. Po ZTZ lze vyrazit přes Dlouhý Bor k Plešnému …
2.6km
více »
Nová Pec
Osada
Malé šumavské městečko Nová Pec je známým letoviskem a výchozím místem mnoha výletů po Šumavě. Leží v CHKO Šumava v okrese Prachatice na pravém břehu Lipenské přehradní nádrže v místech, kde začíná vzdutí jezera…
2.7km
více »
Na Knížecí stolec
Tipy na výlet
Knížecí stolec
Pozvání strakonických turistů na výstup na Knížecí stolec v bývalém vojenském pásmu Boletice bylo pro nás výzvou, kterou jsme přijali a rádi společně…
2.9km
více »
Vodní nádrž Lipno
Jezero
Lipenská přehrada je největší vodní plochou v ČR.Vodní dílo bylo vybudováno na řece Vltavě v letech 1952-1959. Během výstavby došlo k zatopení obcí, osad, cest, ale i železnic.Dnes je Lipno ponejvíce využíváno dík…
3.7km
více »
Jarní výšlap na Plešné jezero kolem Schwarcenberského kanálu.
Trasy
Autem se přesuneme z okolí Lipna do Nové pece a odtud do cíle a na parkoviště do Jelení (799 m.n.m.). Odtud se vydáme po zelené značce na Plešné jezero je to cca 6,5 km částečně podél Schwarcenberského kanálu, pak kousek po asfaltové silnici a poslení úsek vede úzkou lesní pěšinou, kde už místy bylo 20-30 cm sněhu (3.4.2010). Po ujití 6,5 km a téměř 2 hodinách cesty jsme…
4.5km
více »
Na kole po Šumavě.
Hora
V posledním prázdninové týdnu jsme se vydali poznávat krásy Šumavy. Tentokrát to bylo okolí Lipna a oblast kolem Třístoličníku. Základnu jsme měli Na Klápě nad…
4.9km
více »
Na kole na Plešné jezero.
Trasa
Při našem pobytu na Šumavě jsme samozřejmě měli s sebou i horská kola, která jsme využili k několika výletům. Jedním z nich byl výjezd na Plešné jezero. Byl to sice jen půldenní výlet, ale přesto hezký výjezd. P…
5.2km
více »
Novoroční výstup na Knížecí Stolec - r. 2014
Tipy na výlet
Tentokrát jsme podnikli výstup na Knížecí Stolec, který se nachází ve vojenském újezdu Boletice.
Autem si dojedeme přes Prachatice, Volary a Záhvozdí, až na parkoviště v Uhlíkově. Tady z…
5.3km
více »
Na kole kolem Schwarzenberského kanálu.
Trasa
Poslední říjnový víkend se opravdu vydařil. Výborná parta, kouzelná Šumava. Podnikli jsme několik výletů a jedním z nich byla cyklistická vyjížďka okolo Schwarzenberského plavebního kanálu. Vyrazili jsme z Klápy, kde jsme byli ubytováni na bývalé rotě PS. Po cyklostezce 1023 jsme zamířili na Raškov, kde byla první zastávka u informační tabule. Taky jsme se seznámili se…
5.6km
více »
Podzim na Medvědí stezce.
Tipy na výlet
Medvědí stezka zcela jistě patří mezi nejhezčí a nejzajímavější cesty na Šumavě. Stezkou jsem procházel ve všech ročních obdobích už mnohokrát, ale na podzim nedám dopustit. Je tou nejpříhodnější dobou, kdy krásy…
5.7km
více »
Jihočeský kraj - nejen za rozhlednami a pivovary – 5.den – cca 15 km dlouhá trasa Černý Kříž – naučná Medvědí stezka (kámen Rudolfstein, Památník zastřelení posledního medvěda, Jelení vrchy-plavební kanál, skalní město na svazích vrchu Perník) - Ovesná
Cestopisy
Pátek 3. 7. 2020
V noci trochu pršelo, ale byl tady klid, kupodivu i ráno. Proto jsme na snídani nehledali nic jiného a v pohodě jsme se tady nasnídali. Uvítali jsme, že jsme včera zvládli Jezerní vyhlídku a zařad…
5.9km
více »
Jelení vrchy
Osada
Původně osada založená dřevaři při Schwarzenberském plavebním kanále počátkem 19. století.
Dnes je zde sídlo horské služby. Nad horním okrajem osady je portál tunelu na kanále. Dnes vyhlášen za technickou památk…
6.1km
více »
Na kole na Třístoličník.
Trasy
Na Třístoličníku jsme byli již několikrát. Je to hora, z které je krásný výhled do Rakouska, Bavorska i do Čech. Při dobré viditelnosti jsou vidět i zasněžené…
6.3km
více »
Jelení - tiché místo v srdci Šumavy
Osada
Jelení
Je zimní podvečer. Noční temnota se kvapem vkrádá na sněhem zasypanou Šumavu a nám po 170 kilometrech cesty z blátivé Prahy připadá, jako kdyby naše pouť neměla mít konce. Ve večerním šeru, umocněném šedavou oblohou zaplněnou sněhovými mračny, spíše jen tušíme protější stranu údolí a silnice se nám chvílemi doslova ztrácí v bělostné pláni před námi. Tady se…
6.5km
více »
Horní Planá
Vesnice
Horní Planá leží v Jižních Čechách, jihozápadně od města Český Krumlov. Město se rozkládá v Šumavském podhůří na břehu přehradní nádrže Lipno. Horní Planá je rodné město spisovatele Adalberta Stiftera ( 1805 ? 1…
6.7km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Tunel na plavení dřeva (Jelení)
Technická památka
Tunel na plavení dřeva, nebo též vodní tunel je velice zajímavým technickým unikátem, který nemá na našem území obdoby. Překonává ojedinělým způsobem sedlo mezi Plešivcem (978 m.n.m.) a Jelenskou horou (1068 m.n.m…
6.8km
více »
NS Schwarzenberský plavební kanál
Tipy na výlet
Navštívíme šumavskou technickou památku - Schwarzenberský plavební kanál. Na začátek trasy do Jeleních Vrchů se dostaneme autobusem z Nové Pece, kde jsme nechali na parkovišti auto nebo jsme přijeli vlakem. NS ved…
6.8km
více »
Medvědí stezka
Ostatní
Tato trasa, která spojuje železniční stanici Černý Kříž se stanicí Ovesná, bývá uváděna jako nejstarší naučná stezka Šumavy. Turisty po celé její trase provádí žlutá turistická značka.
Na trase stezky je místo…
7.5km
více »
Vltava
Řeka
Vltava je nejdelší a nejvodnatější česká řeka. Jméno nese tok až od soutoku Teplé a Studené Vltavy v přírodní rezervaci Mrtvý luh nedaleko Nové Pece na Šumavě.
Teplá Vltava, která je považována …
7.8km
více »
Plešné jezero
Jezero
Plešné jezero se rozkládá na svahu hory Plechý (1.378 m) v nadmořské výšce 1.089 m asi 17 km jižně od Volar. Vzniklo podobně jako ostatní šumavská ledovcová jezera v období pleistocénu. Přes jeden kilometr dlouhý …
8.6km
více »
Plechý
Vrchol
Nejvyšší hora české části Šumavy (1.378 m) leží asi 14 km západně od Horní Plané a asi 8 km jihozápadně od Nové Pece na státní hranici ČR s Rakouskem. Hora přitahuje návštěvníky řadou zajímavostí. Nejatraktivněj…
9.3km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Trojmezná hora
Rezervace
Přírodní památka Trojmezná hora leží v katastrálním území Nová Pec. Zahrnuje masiv Trojmezné a Plechého s Plešným jezerem a rozkládá se na území o ploše 400 ha.
Chráněn je zde rozsáhlý komplex smrkových porostů…
9.4km
více »
Schwarzenberský kanál
Ostatní
Schwarzenberský kanál je mimořádnou technickou památkou jižních Čech. Jeho trasa vede těsně při státní hranici ČR s Německem a s Rakouskem na území okresu Prachatice. Spojuje povodí řek Vltavy a D…
10.1km
více »
Lipno
Přehrada
První poválečné vodní dílo, které vytvořilo největší umělou vodní plochu v tehdejší ČSR, bylo vybudováno na horním toku řeky Vltavy u dřevařské osady Lipno s cílem využití energetického potenciálu řeky. Přehradní …
13.7km
více »