TURISTIKU PODPORUJÍ
61 583 turistů a cestovatelů
112 635 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 403 396,- odměny za články
 Moje oblíbené
  Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Olomouce a okolí

Olomouc je historické centrum Hané a hlavní město Olomouckého kraje, které leží na soutoku řek Morava a Bystřice. Olomouc má přibližně 100 tis. obyvatel.  Populárním cílem výletů je pro místní i návštěvníky města Hrad Bouzov nebo  ZOO Svatý Kopeček.

Tip:  
 Trasy Olomouc a okolí (35)
Střední Morava - Haná
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Střední Morava - Haná
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Podzimní přírodou z Mladče přes Čertův most a další zajímavosti zpět do Mladče

Cestopisy

Podzim, který tvoří přechod mezi létem a zimou, umí nabídnout také vlídnou tvář a v některých dnech panuje opravdu nádherné počasí. Do jednoho takové rána jsme se doma probudili a tak vyvstala otázka, co s načatým ránem. Abychom jeli někam 100 kilometrů bylo pozdě, blízké cíle jsme měli víceméně projité. Nakonec vyhrála naučná stezka Třesín v okolí Mladče, která je známá zpřístupněnými jeskyněmi. Na tuto nenáročnou stezku se ale vydává podstatně méně lidí, přitom je velmi vhodná i pro menší děti. My jsme si ji prošli několikrát, poprvé však na podzim. Známé místa tak dostali úplně jiný rozměr, barvy i tvary. Až si budete prohlížet fotogalerii, poznáte trochu z oné krásné atmosféry.

Náš stříbrný přibližovací sršeň odpočíval na návsi obce Mladeč, odkud se lze vydat na trasu naučné stezky dvěma směry. První možnost je zamířit rovnou k Mladečským jeskyním dlážděnou ulicí do mírného stoupání, kam dojdete do pěti minut pomalým krokem. Odtud vede cesta stále do kopečka již lesem. Druhá možnost zahrnuje téměř okamžité ponoření mezi stromy a protože jeskyně máme již několikrát shlédnuté, zvolili jsme možnost B.

Zamířili jsme doprava úzkou uličkou mezi domy, která se záhy změnila v polní cestu okolo zahrádek nad Mlýnským potokem. Prošli jsme okolo opuštěných chatek. Dým, který nám vnikl do nosu pocházel pouze od domu pod námi, kde někdo pálil listí po podzimním úklidu své zahrady. Rekreační chaty byly již opuštěny a nutno dodat, že jsme po celé trase v pátek dopoledne nikoho nepotkali. Prostě podzimní idylka se vším všudy. Sluníčko se sice občas schovalo za mraky, ale zima nám nebyla.

Vstoupili jsme do lesa, kde na jednom stromě visela dřevěná tabulka s poučením, jak se zde chovat. Potom jsme sestoupili dolů k Mlýnskému potoku, kde se cesta rozvětvuje do tvaru V. Jako vždy jsme se vydali horní cestou. Dolní varianta je pohodlnější a vhodnější pro cyklisty. Nalevo jsme viděli ve svahu vydlabanou díru, která ústí do malé jeskyně. Nejedná se však o Podkovu, která se nachází ještě dále. Mírným stoupáním jsme přišli k opuštěné chatě pod skálou. Brouzdali jsme napadým listím, které nám šustilo pod obuví. Brzy se z listnatých stromů stanou naháči a budou závidět jehličnatým kolegům, kterým v zimě sníh zakryje větvě a bude je tak milosrdně chránit před mrazem.

Od chaty pod skálou jsme pokračovali dále po lesní široké cestě a sledovali jsme i nadále modrou turistickou značku. V jednom místě jsme ale prudce uhnuli Doprava, a zde je potřeba dát pozor a sejít z hlavní cesty. Sestoupili jsme cestou necestou jen malý kousek, doslova pár metrů a už jsme ho uviděli. Pro nás vždy představoval nejkrásnější místo na celé naučné stezce. Podle pověsti vznikl díky sázce dvou bratrů - Matěje a Jana, kteří se spolu vsadili, že jeden z nich postaví mezi skalisky za pouhý jeden den most. Bratr ale pochopitelně úkol nezvládal plnit, a proto požádal o pomoc čerta, kterému se upsal krví. Ďábel most postavil, ale když si pro bratra přiletěl, měl smůlu a bratr štěstí. Napadlo ho totiž nakreslit okolo sebe kruh svěcenou křídou a rohatý odletěl do pekla s nepořízenou. Ano, řeč je o krásném Čertově mostě, kterých v naší zemi několik. Zdá se, že v minulosti pekelníci vydatně pomáhali stavět nejen mosty. Možná by se dnešním stavitelům silnic a dálnic jejich pomoc hodila. Kdo z nich se však krví upíše, že ? A tak budeme muset jezdit po vytlučených silnicích i nadále....

Prošlli jsme pod obloukem Čertova mostu a sestoupili dolů k Mlýnskému potoku. Na tomto místě se opět spojuje horní cesta s tou spodní variantou. Doslova pár metrů od nás ale čeká další pozoruhodné místo na naší trase. Jeden ze vchodů do Jeskyně Podkova na nás doslova zeje. V této jeskyni byly nalezeny stopy človeka ze starší doby kamenné, mnoho roztříštěných kostí a hlínou zasypané ohniště pravěkého člověka. Jeskyně slouží také jako důležité zimoviště netopýrů. Je tvořena dvěma výtokovými chodbami, jejichž vchody jsou od sebe 28 m vzdáleny. Obě chodby spolu původně nesouvisely, pouze se v zadní části značně přibližovaly. Na přání tehdejších lichtenštejnských majitelu pozemku byly na začátku 19. století obě chodby uměle propojeny, takže dnes tvoří skutecně tvar podkovy, podle kterého byla jeskyně nazvána. Celková délka této jeskyně je po těchto úpravách 50 m. Jeskyni jsme si prošli již v létě a bylo zapotřebí silné baterky či svítilny. Zkrátka je tma jako v pytli. Oněch 50 metrů jsme prošli nejméně za 20 minut, takže se rozhodně nejednalo o procházku po betonovém chodníčku. A pozor - mříže ve vchodech jeskyně se uzavírají od listopadu do března !!!

Dovnitř jeskyně jsme tedy na podzim nešli, ale zato jsme se rozhlédli okolo sebe. Stáli jsme přímo u Mlýnského potoka a naše další cesta vedla okolo něj. Spadané listí ale zakrylo cestu i potok a tvořilo jednolitou barevnou širokou silnici pro dva kamiony vedle sebe. Bylo tedy potřeba dávat pozor, kam člověk šlape. O pár desítek metrů dál jsme přišli na odbočku k rytířské síni. Na informační tabuli jsme si přečetli o důvodu stavby v tomto lese. Než jsme se k síni vydali, naše zraky spočinuli na mokřadech potoka, který se zde rozlévá až na přilehlou louku, která zase přiléhá k úžasné dálnici Olomouc - Mohelnice. Auta z dálnice bylo neustále slyšet, ale to bylo to jediné, co nám kazilo podzimní zážitek. Zalité luka, popadané stromy do vod potoka a listí tvořilo vyjímečnou atmosféru. Chyběla pouze líně se valící mlha. Potom by si člověk opravdu připadal jako na blatech ve Skotsku. Brrr, ještě aby se zde objevil pes Baskervillský, potažmo Mladečský. Vzpomněl jsem si, že u jeskyní Javoříčských u Vojtěchova stojí mohutná skála, zvaná Zkamenělý zámek. Podle pověsti se zde objevoval velký černý pes, který strážil poklad, ukrytý v nitru skal. My jsme našli ale jiný poklad - krásy podzimní přírody.

Vydali jsme se tedy po vybudovaných schodech k rytířské síni. Nyní je asi správná chvíle uvést pravé důvody, proč zde najdeme uvedené památky. Mladeč a velké území Moravy patřilo od roku 1597 do roku 1945 rodu Lichtenštejnů. V okolí Mladče nechali v 19.století vybudovat areál, který připomíná mnohem slavnější Lednicko - Valtický. Jednal se o již známý Čertův most, jeskyni Podkova, rytířskou síň a na protější straně Chrám přátelství ( Templ ), komín Obelisk či zámek Nové Zámky.

Vystoupali jsme rychle na skálu, na níž stávala Rytířská síň. Měla podobu antického chrámu s šestnácti jónskými sloupy. Podávalo se zde občerstvení při výletech šlechty a honech. Ze skály, která ční přímo nad Mlýnským potokem, býval daleký výhled třeba právě na Nové Zámky. Bohužel síň se v roce 1910 zřítila a výhled kazí vzrostlé stromy. Na těch, které již padly k zemi a nerostou, jsem vyfotil houby, tedy ty skutečné, rostoucí na podzim jako po dešti.

Stejnou cestou jsme sestoupili zpět k infoceduli na Rozcestí a pokračovali jsme dál. Mlýnský potok se od nás vzdálil a zbylo pouze vyschlé koryto. Když jsme se ocitli na úpatí skály, na níž stávala rytířská síň, právě v tomto korytu jsme viděli zbytky jónských sloupů, porostlé mechem a zabořené do hlíny. Smutný pohled. Naše stezka od tohoto místa mírně stoupala nahoru a potom zase dolů. Po asi 200 metrech jsme přišli k Řimickým vyvěračkám. Jsou čtyři a jedná se o krasové prameny, vyvěrající na úpatí kopce Třesín. Tyto prameny v minulosti plnily Podskalský potok, který je dnes odvodněn umělý kanálem. Voda je v pramenech velmi kvalitní a žijí zde živočichové, mající rádi čistotu.

V létě jsme se zde osvěžili čistou vodou, na podzim jsme tak neučinili i proto, že některé vývěrky byly zapadané listím a nenašli jsme je. Od vývěrek jsme pokračovali dále po modré trase. Cesta vedla již po rovině a po 400 metrech prudce zatáčela doleva. V létě jsme si zde natrhali maliny, na podzim jedině tak houby. Vpravo od nás bylo pole, šli jsme totiž již po okraji lesa. Cesta opět stoupala a v jednom místě nás zaujal železný kříž, na němž bylo napsáno ,,světlo památce na rytíře Romana z Řimic " . Jak později zjišťujeme, Romanovi patřily Řimice snad někdy v 15.století. Kříž je však z novější doby. Přišli jsme až k rozcestí Za Třesínem, kde se nachází křižovatka cest.

Z rozcestí Za Třesínem je možno se vydat po modré a červené do obce Měník, vzdálené půl kilometru. My si vybrali logicky červenou, ale opačný směr. Tato trasa nás dovedla k Mladečským jeskyním, vzdálenými 2 kilometry. Teoreticky je tak možné Měník vybrat jako výchozí místo na naučnou stezku. Z rozcestí jsme ještě překonali další výstup lesem po pěšině, následoval přechod vrcholu po krátké rovině. Minuli jsme několik naučných tabulí s názvy - Lesy Třesína, Vrch Třesín a Plavatisko, kde stávala ve 14.století manská tvrz. A ještě dříve zde stávalo pravěké sídliště. Potom následoval sestup k jeskyním. O nich píšu v samostatném příspěvku, který najdete mezi turistickými cíly.

V jeskyních jsme byli v létě, na podzim jsme pouze okolo nich prošli, i když bylo ještě otevřeno. Po vydlážděné cestě jsme se vrátili zpět k našemu autíčku. Jak je vidět, i již navštívená místa mohou v různých ročních obdobích vypadat úplně jinak. Náš výlet se nám velice líbil a popsanou trasu naučné stezky rád doporučuji celé rodině i s menšími dětmi. Celkem ujdete asi 6 km s mírnými stoupáními krásnou přírodou.

http://www.treking.cz/vrcholy/tresin.htm

Fotogalerie

Nejsou zde žádné fotografie, jestli k tomuto příspěvku nějaké vlastníte, nahrajte je.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.706, 17.020)
Poslední aktualizace: 4.5.2014
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele jirkacek
Autor: jirkacek
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Mladeč

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,5km od místa

Příspěvky z okolí Podzimní přírodou z Mladče přes Čertův most a další zajímavosti zpět do Mladče

Romantickým areálem Lichtenštejnů v CHKO Litovelské Pomoraví
Romantickým areálem Lichtenštejnů v CHKO Litovelské Pomoraví
Trasa
hodnoceni 10/10
Tato chráněná oblast se rozkládá převážně v údolní nivě přirozeně meandrující řeky Moravy v úseku mezi městy Olomouc a Mohelnice a představuje komplex zaplavovaných lužních lesů a…
0.4km
více »
Jeskyně na Olomoucku - Mladečské jeskyně
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Jeskyně na Olomoucku - Mladečské jeskyně
Jeskyně
hodnoceni 9/10
Na rychlostní silnici Olomouc-Mohelnice sjedete na 248km a na následném kruhovém objezdu se vydáte směrem na Mladeč. Po pár kilometrech dojedete do středu vesnice , kde vás značky navedou na záchytné parkoviště (neplatí se) aasi tak 200metru se vrátíte zpět podle ukazatelů k jeskyním. Mladečské jeskyně jsou jedny ze tří  jeskyních útvaru na olomoucku (Javoříčské a Zbrašovské…
0.5km
více »
Turistické rozcestí Mladeč náves
Turistické rozcestí Mladeč náves
Rozcestí
hodnoceni 8/10
Toto velké turistické rozcestí se nachází na návsi v obci Mladeč, asi 8 km od centra Litovel. Jedná se o rozcestí dvou turistických značek, modré a červené a místní naučné stezky Třesín. Po červené se východním směrem dostaneme do Litovle na nádraží ČD (5 km), ale také až do vzdálenější Horky nad Moravou (21 km). Na druhou stranu má červená úctyhodnou délku 83 ! km, kdy nás…
0.5km
více »
Jeskyně Podkova
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Jeskyně Podkova
Jeskyně
hodnoceni 7/10
Tato jeskyně je jedna z několika nalezených malých jeskyní v Mladečském krasu. Nachází se nedaleko trasy modré tur. zn. mezi obcí Mladeč a Měník (Pokud přijedete autem do Mladče mužete zaparkovat na místním náměs…
0.5km
více »
Mladečské jeskyně
Mladečské jeskyně
Jeskyně
hodnoceni 9/10
Mladečské jeskyně se nacházejí na západním okraji obce Mladeč u Litovle v CHKO Litovelské Pomoraví. Puklinové chodby a dómy se nacházejí v podzemí vápencového vrchu Třesín. Části podzemních prostor jsou bohatě z…
0.5km
více »
Mladečské jeskyně - fotografování v jeskyních
Mladečské jeskyně - fotografování v jeskyních
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Mladeč je víska na okraji CHko Litovelské Pomoraví, nedaleko vesnice vede Hanácká dálnice R35 z Olomouce do Mohelnice, z Litovle do Mladče dnes vede pěkná cyklostezka, já jsem tady onehdy byl s kamarádem taky na kole (i když trošku dál, cca 35km). Takže přístup je možný všemožnými způsoby. Mladečské jeskyně jsou poměrně pěkné krasové jeskyně v masivu Třesína nedaleko Litovle. Detailně jsou popsány určitě na jiném místě. …
0.5km
více »
Mladeč – Pomník padlých
Mladeč – Pomník padlých
Pomník
Pomník padlých z 1. světové války v Mladči najdeme ve svahu, který míří od návsi přes koleje k návrší Skalka (kde je jeden z okolních vápencových lomů). Z Mladče narukovalo v letech 1914–1918 na 90 místních občanů a 26 už svou rodnou vísku nespatřilo. Za vznikem pomníku (mimo samotných obyvatel Mladče) stojí zastřešující iniciativa místních hasičů. Sbor organizoval sbírku na…
0.6km
více »
Litovel, Čertův most a ještě něco k tomu
Litovel, Čertův most a ještě něco k tomu
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
V divné době, která toho zase až tak moc neumožňuje, je důležité si udržovat dobrou náladu a minimum turistické kondice alespoň pravidelnými krátkými výlety. Druhou lednovou neděli jsme proto za cíl zvolili Litove…
0.6km
více »
Mladeč – Kaple sv. Floriána a sv. Barbory
Mladeč – Kaple sv. Floriána a sv. Barbory
Kaple
hodnoceni 10/10
Mladeč je všeobecně známý díky krasovým jeskyním v podzemí vrchu Třesín. Vlastně i díky ním patří k nejstarším obydleným místům v našich končinách, byť jsou tam velké časové odstupy. Právě v jeskyni byl objeven pozůstatek člověka kromaňonského typu, tedy již moderního člověka, který se označuje jako sapiens. Někde na Třesíně snad v pozdějších dobách mohlo být nějaké slovanské…
0.6km
více »
Přírodní památka Třesín
Přírodní památka Třesín
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Jedeme (či jdeme) si prohlédnout přírodní památku Třesín. Tu najdeme nedalo Litovle. Můžeme jet autem po dálnici z Olomouce směr Hradec a odbočit výjezd Mladeč. Můžeme taky jako start výletu zvlolit Litovel, kam s…
0.7km
více »
Litovelským Pomoravím k Čertovu mostu
Litovelským Pomoravím k Čertovu mostu
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Průjezd Litovelským Pomoravím je naší pravidelnou, většinou Jarní, aktivitou. Litovelské Pomoraví je od roku 1990 Chráněnou krajinnou oblastí, nacházející se v okolí meandrů řeky Moravy…
1.1km
více »
Řimické vyvěračky
Řimické vyvěračky
Pramen
Ačkoliv nejznámější moravské jeskyně nacházíme v oblasti, které se říká Moravský kras, oblast Moravy je bohatší i na další jeskyně. A celkem nedaleko, poněkud severněji se nachází další krasová oblast, které se říká Javoříčský kras s krásnými Javoříčskými jeskyněmi, některými považovanými za vůbec za naše nejkrásnější jeskyně. Abychom ale byli přesní, tomuto menšímu krasu by se dalo říkat Javoříčsko-Mladečský kras. Pokud t…
1.3km
více »
Mladeč – Kříž u lomu Skalka
Mladeč – Kříž u lomu Skalka
Kříž
Podle vzhledu se dá usoudit, že kříž poměrně nedávno prošel nějakou opravou nebo očištěním, byť se o tom nezmiňuje žádná tabulka v okolí. Poměrně pěkný kříž najdeme u silnice poblíž vápencového lomu u Mladče. Klid…
1.3km
více »
Nové Zámky
Nové Zámky
Zámek
hodnoceni 8/10
Zámek Nové Zámky stojí v rozsáhlém lesním komplexu na levém břehu řeky Moravy na Olomoucku. Zámek je dvoupatrová obdélníková budova s mansardovou střechou. Střední rizalit vstupního průčelí je členěn polosloupy,…
1.3km
více »
Měrotín (u Litovle) - vápencový lom Skalka
Měrotín (u Litovle) - vápencový lom Skalka
Skalní útvar
hodnoceni 6/10
Nedaleko historického města Litovel se v krasové oblasti mezi obcemi Mladeč a Měrotín nachází vápencový lom Skalka, patřící firmě Vitoul s.r.o. Lom je letos již stoletým dědečkem, protože zdejší pozemky vykoupil p…
1.4km
více »
Nové Zámky u Litovle-zámek
Nové Zámky u Litovle-zámek
Zámek
hodnoceni 8/10
Osada se zámkem Nové Zámky, místní část Mladče je 22 km sz od Olomouce při rychlostní komunikaci z Olomouce na Svitavy, ze které odbočíte na Mladeč a z odbočky opět odbočíte již…
1.4km
více »
Nové Zámky
Nové Zámky
Přírodní park
hodnoceni 10/10
Západně od Litovle (asi 5 km) navazuje na komplex lužních lesů romanticky řešená krajina v okolí Nových Zámků, která byla v letech 1597 - 1945 součástí rozlehlého úsovského panství rodu Lichtenštejnů. Centrem pů…
1.5km
více »
Národní přírodní rezervace Vrapač
Národní přírodní rezervace Vrapač
Rezervace
hodnoceni 8/10
Národní přírodní rezervace Vrapač se nachází na pravém břehu řeky Moravy, asi 1 km severovýchodně od obce Mladeč, 2 km západně od města Litovel (rozloha 80,69 ha). Chrání přírodě blízký typ lužního lesa se soustav…
1.6km
více »
Sobáčov – rybník, ale hlavně areál
Sobáčov – rybník, ale hlavně areál
Rekreační oblast
hodnoceni 10/10
Historie areálu v Sobáčově je vcelku krátká, můžeme ji datovat od roku 1999, kdy se rybářům z blízkého i širokého okolí zpřístupnila možnost rybolovu na soukromém rybníce. Rybník o rozloze asi 3 ha s několika ostr…
1.6km
více »
Pomlázka v Pomoraví
Pomlázka v Pomoraví
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Vlakem tam, na kole zpátky. Již téměř povinností je mezi spoustou šumperáků (i obyvatel našeho okolí) zahájit hlavní cyklistickou sezónu výletem do Litovelského Pomoraví. Relativní blízkost a placatost území je př…
1.6km
více »
Geologické varhany, přírodní památka u Měrotína
Geologické varhany, přírodní památka u Měrotína
Přírodní památka
hodnoceni 6/10
Zajímavý geomorfologický útvar a PP Geologické varhany Brodka se nachází v Olomouckém kraji i okrese, v katastru obce Měrotín, nedaleko silnice spojující Mladeč s Měnínem a Bílou Lhotou a v těsné blízkosti odbočky na Hradečnou i vápencového lomu Skalka. A přesto, že se jedná o útvar, který se již od března roku 1981 pyšní „titulem“ přírodní památka, je nutno zmínit hned na…
1.8km
více »
Z Litovle přes Mladeč do Litovle
Z Litovle přes Mladeč do Litovle
Cestopisy
   Vlakem jedeme do Přerova, zde přestup do druhého na Zábřeh. Oddělení vlaku je poloprázdné a dominuje mu "turistka" s dcerou, kamarádkou a hlavně jejich pes, který jejich hlasitý hovor a hulákání doplňuje svým h…
2.1km
více »
Litovelským Pomoravím
Litovelským Pomoravím
CHKO
hodnoceni 9/10
Rovinatým územím v srdci Hané, rozkládajícím se kolem řeky Moravy směrem od Olomouce k Mohelnici, je CHKO - Litovelské Pomoraví s celkovou plochou 92 km čtverečních. V jejím středu leží starobylé …
2.4km
více »
Chudobín
Chudobín
Zámek
hodnoceni 8/10
Zámek se nachází v Chudobínu nedaleko Litovle v Olomouckém kraji. Zámecký areál zahrnuje Starý zámek ? původní tvrz a nový zámek. Starý zámek je patrová dvoukřídlá budova, nový zámek je dvoupatrová čtyřkřídlá bu…
2.7km
více »
Řimice – Kalvárie i válečné pomníky
Řimice – Kalvárie i válečné pomníky
Drobné památky
hodnoceni 8/10
Náves v Řimicích, součástí Bílé Lhoty na Litovelsku, má pěkně umístěné světské i nesvětské pomníky v ohrazeném prostoru, stíněném lípami. Začněme tím nesvětským pomníkem. Tím je poněkud netradičně pojaté sousoší, …
3km
více »
Flóra, Židé a mamuti aneb poznávací cesta do Bílé Lhoty, Loštic a Mohelnice
Flóra, Židé a mamuti aneb poznávací cesta do Bílé Lhoty, Loštic a Mohelnice
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
První květnové dny letošního roku sice nebyly těmi pravými májovými dny, plnými slunce, květů a medoviny, ale některé chvíle k výletům i tak přímo vybízely. Alespoň u nás, tedy v severovýchodní části republiky. Na…
3.1km
více »
Bílá Lhota
Bílá Lhota
Zámek
hodnoceni 6/10
Nevelký zámek se nachází ve vsi Bílá Lhota na Olomoucku. Více než architektonicky nevýrazná čtyřkřídlá zámecká budova přitahuje pozornost arboretum, které dnes obsahuje více než 500 druhů listnatých, jehličnatých i stále zelených dřevin. Pozoruhodná je např. zřejmě nejstarší a největší kolekce japonských javorů u nás nebo skupina dubů starých téměř 400 let. V areálu se konají…
3.2km
více »
Litovel – procházka farním kostelem sv. Marka
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Litovel – procházka farním kostelem sv. Marka
Kostel
hodnoceni 9/10
Barokní farní kostel sv. Marka je jednou z dominant „Hanáckých Benátek“, jak je desetitisícové město Litovel často a právem nazýváno. Takže jeho zasvěcení je vlastně více než stylové. O tomto zajímavém kostele se sice občas někde něco dočtete, prohlédnete si jeho vnější podobu, ale jeho interiér bývá – mimo bohoslužby a koncerty – veř…
4km
více »
Litovel
Litovel
Město
hodnoceni 9/10
Město Litovel leží přibližně 20 km severozápadně od Olomouce v srdci úrodné Hané. Malebným městečkem protéká hned 6 ramen řeky Moravy, které dodávají městu osobitý ráz i pojmenování Hanácké…
4.5km
více »
Bouzov
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Bouzov
Hrad
hodnoceni 9/10
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou n…
9.4km
více »